Замок Іф: символ французької історії та літератури

Замок Іф у Франції - фото, опис, історія, цікаві факти

Замок Іф (французькою – Chateau d`lf) був зведений на невеликому острові у затоці, всього за 1,5 км від Марселя. Він є однією з найвідоміших пам’яток Лазурного узбережжя та Франції загалом. Проте особливу відомість замку Іф надає не історія, а один з найкращих романів Дюма-батька.

Історія замку Іф – відомого форту-в’язниці у Франції

Історія острова, де зараз знаходиться знаменитий замок-тюрма, починається зі згадки про нього у нотатках Юлія Цезаря. Відомий давньоримський полководець ненадовго зупинявся біля його узбережжя під час одного зі своїх воєнних походів.

Пізніше острів поблизу Марселя слугував притулком та місцем відпочинку для середземноморських піратів, контрабандистів та рибалок. Лише у другій чверті 16 ст. на його скелях за наказом французького короля Франциска був збудований морський форт.

Проте військового застосування ця фортеця не знайшла. І вже під кінець 16 ст. вона використовувалася як в’язниця для державних злочинців. Її в’язнями були близько 3500 особин, включаючи гугенотів, учасників Паризької комуни, а також французький оратор Мірабо.

Замок Іф у Франції - історія та цікаві факти

Замок Іф був ідеальною в’язницею. Втеча з нього була неможлива через чимало підводного каміння та швидкої течії, що проходить поряд з островом. Між в’язнями, що утримувалися у замку Іф, існувала чітка диференціація залежно від їхнього соціального та фінансового статусу.

Вельможні та багаті ув’язнені займали верхні камери та користувалися певними перевагами. В їхній камері міг бути камін та вікно, різні предмети розкоші. Бідняки утримувалися у підвальних камерах, де роками не бачили сонячного світла.

Огляд замку Іф – цікава розвага для туристів, адже усі його споруди добре збереглися. І це враховуючи той факт, що при будівництві було зроблено чимало інженерних помилок. Проте, попри 500-річну історію, форт жодного разу не був атакованим. Виняток становить лише його коротка окупація німцями під час Другої світової війни.

Замок Іф у літературі

Світову популярність замку Іф приніс Александр Дюма-батько, коли згадав його у своєму романі «Граф Монте-Крісто». За задумом письменника, саме у його стінах 14 років провів головний герой твору – Едмонд Дантес. Він став тим єдиним в’язнем, який зміг збігти звідси та помстився своїм кривдникам, коли перетворився на загадкового та могутнього графа Монте-Крісто.

У в’язниці замку Іф Едмонд Дантес познайомився з абатом Фаріа, який займав сусідню камеру. Згодом ув’язнений священник став його товаришем та вчителем.

Замок Іф у літературі

Головний персонаж був вигаданий Дюма та не мав історичного прототипу. Абат Фаріа, навпаки, відома історична постать, але він ніколи не був в’язнем замку Іф. Тому насправді жодному ув’язненому не вдалося здійснити втечі з цієї в’язниці.

Залізна маска – інший відомий персонаж, якого Дюма-батько заточив у замку Іф. Письменник згадує про нього у романі «Віконт де Бражелон», що став третьою та завершальною частиною історії про трьох мушкетерів.

Залізна маска – справжній персонаж французької історії. Проте його особистість напевно досі невідома. До того ж насправді він був ув’язнений в інших місцях. Проте історичні реалії анітрохи не заважають літературній славі замку Іф. Ця архітектурна пам’ятка Франції залишається наочною ілюстрацією з відомих творів Дюма.

Екскурсії до замку Іф

Екскурсії до Chateau d`lf пропонують коротку морську прогулянку на катері та огляд самого замку. Через незначну тривалість їх нерідко доповнюють подорожжю до Фріульських островів, що розташовані неподалік. Там можна відпочити, покупатися, здійснити пішу прогулянку та зробити чудові фото.

Powered by GetYourGuide

Місцем початку екскурсії до замку Іф у Франції слугує Старий порт Марселя. За час подорожі до острова, що триває 20 хвилин, з верхньої палуби туристичного катера можна подивитися на панорамні види міста з моря.

Під час екскурсії замком туристи мають змогу оглянути стіну фортеці, маяк, церков та спостережні вежі. Крім того, можна відвідати камери, де мешкали в’язні, а також внутрішній двір в’язниці та оглядовий майданчик, що об’єднує всі три замкові вежі. На теренах форту є кафе, з якого можна спостерігати види Марселя, та сувенірна крамниця, де доступні сувеніри на згадку про цю подорож.

Екскурсії до замку Іф у Марселі

Екскурсія завершується у музеї замку Іф. У ньому представлена експозиція, присвячена найвідомішому літературному в’язню Chateau d`lf. Саме тут знаходяться з’єднані підземним ходом окремі камери, в яких нібито мешкали Дантес та абат Фаріа. За допомогою екрану у музеї постійно демонструють епізод зустрічі цих героїв з екранізації «Графа Монте-Крісто».

Попри свій не дуже привабливий вигляд та похмуру історію, замок Іф залишається популярним туристичним місцем. У 1926 році він був зарахований до історичних пам’яток Франції. Усі, хто відвідує Марсель, обов’язково їдуть і на екскурсію до замку Іф, щоб долучитися до його неповторної книжково-історичної атмосфери.