Пустельні території, на перший погляд, здаються без жодної ознаки життя. Проте навіть у найспекотнішій пустелі світі існує своя дивовижна флора та фауна. Пустельна рослинність не обмежується витривалими кактусами та сукулентами. Нижче наведені відомі рослини пустелі з фото та описом.
Пустельні рослини: карнегія гігантська чи сагуаро
Ця унікальна пустельна рослина зустрічається на теренах пустелі Сонора в Аризоні. Заввишки кактус сагуаро може сягати 20 м. Він являє собою фігуристу колонну з кількома розгалуженнями.
Листя у сагуаро відсутнє. Цвіте цей гігантський кактус навесні. У штаті Аризона сагуаро визнаний національною рослиною.
Цей аризонський кактус є рослиною-довгожителем. Його вік може сягати 200-250 років.
Карнегія гігантська вкрита товстими колючками. Вони добре зберігають дощову вологу та надійно захищають рослину від сильних вітрів. Росте сагуаро серед скелястих пустель Північної Америки.
Рослини пустелі: вельвічія дивна чи дивовижна
Ця рослина пустелі являє собою найдивовижніший вид флори на планеті. Зустрічається вона винятково на теренах пустелі Наміб в Африці.
Вік вельвічії дивовижної може сягати 1500 років. Тому ця рослина пустелі визнана видом рослинності з найтривалішим життям на Землі.
На перший погляд здається, що у вельвічії безліч листя. Проте насправді їх лише два, і ростуть вони з головного стебла.
Ця пустельна рослина здатна виживати у найсуворіших кліматичних умовах. Науковці вважають, що велівічія з’явилася на планеті ще за юрської доби. Неймовірна коренева система цієї рослини здатна досягати будь-якого підземного джерела вологи.
Рослини пустелі з фото: гіднора африканська
Ця дивовижна пустельна рослина зустрічається на теренах Африки. Зовні вона нагадує величезний гриб. Листя у гіднори африканської повністю відсутнє.
Найбільш примітна ця рослина пустелі під час цвітіння. Квіти у неї мають сферичну форму. Вони коричневі зовні та помаранчеві зсередини. Ця рослина також відрізняється дуже різким запахом, що приваблює бджіл для запилення.
Пустельні рослини: молочай товстий
Ця сукулентна рослина зустрічається на теренах пустелі Кару у Південній Африці. Зовні вона нагадує зеленуватий бейсбольний м’яч діаметром 15 см.
Ця пустельна рослина здатна дуже тривалий час зберігати дощову вологу. Всередині неї розпускаються бутони, що звуться ціатій. Ця пустельна рослина здатна витримувати як екстремальну спеку, так і похолодання до – 10°С.
Рослини пустелі: ціліндропунція Бігелоу
Ця рослина зустрічається у пустельних районах на південному заході Сполучених Штатів. Через те, що ціліндропунція Бігелоу рясно запушена сріблястими чи золотавими (зазвичай у молодих рослин) колючками, її нерідко звуть «плюшевий ведмедик». Проте насправді дотик до них може викликати дуже сильний біль.
Довжина шипів сягає 2,5 см. Завдяки цим товстим колючкам ціліндропунція Бігелоу може виживати у спекотних пустелях.
Цвіте вона у травні дивовижними зеленими квітами. Росте ця пустельна рослина великими групами, утворюючи подобу невисокого лісу.
Рослини пустель з фото: літопс
Ці дивовижні пустельні рослини-сукуленти виглядають наче каміння, що цвіте. Такий дивний вигляд зумовив й появу їхньої видової назви, що перекладається як «схожий на камінь». Серед кам’янистої місцевості, де ростуть літопси, вони залишаються непримітними для тварин, які могли б їх з’їсти.
Літопс був відкритий європейцями ще у 1811 р. Вперше ця дивовижна пустельна рослина була виявлена на теренах африканської пустелі Кару. Загалом ареал поширення літопсів охоплює посушливі та пустельні регіони Південної та Південно-Західної Африки.
Пустельні рослини: юка коротколиста
Ця рослина пустель та посушливих регіонів Сполучених Штатів також відома під назвою «дерево Джошуа». Вона нагадує химерного велетня з безліччю рук-ніг, що височіє серед пустельних територій.
Заввишки юка коротколиста може сягати 4-9 м. Іноді вона навіть виростає до 12-15 м. Таким чином цю деревоподібну рослину легко впізнати серед типової низькорослої рослинності пустель Північної Америки.
Діаметр розгалуженої крони «дерева Джошуа» може сягати до 90 см. Зазвичай ця пустельна рослина зустрічається на теренах пустелі Мохаве. Її максимальний вік може сягати 800 років.
Рослини пустелі: саксаул
Це найтиповіша рослина напівпустель та пустель Середньої Азії. Саксаул може мати вигляд чагарнику чи невеликого дерева з безліччю виделкоподібних розгалужень. Найчастіше за все зарості саксаулу зустрічаються на теренах пустель Казахстану, Афганістану, Узбекистану.
Доволі відомим різновидом є саксаул зайсанський. Заввишки він може сягати від 2 до 8 м, а іноді навіть до 12 м. Це пустельне деревце має велике, розлоге гілля, що спочатку має зелений колір, а з віком стає сіро-білим чи бурим.
Пустельні рослини з фото: кокербом чи сагайдачне дерево
Ця трав’яниста рослина роду Алое – одне з найрідкісніших дерев у світі. Зустрічається кокербом винятково у сухих, пустельних середовищах Намібії та подекуди у ПАР.
Зазвичай ці дерева ростуть на кам’янистих пустощах. На теренах Намібії є справжній Кокербомовий ліс. Хоча загалом для цих рослин не властиве скупчене зростання.
Загалом сагайдачне дерево – це сукулент, що здатний накопичувати живильну вологу у своїй губчастій серцевині стовбура та листя. Завдяки цьому воно може виживати за тривалих періодів посухи.
Рослини пустелі з фото: аденіум гладкий
Ця чи не найкрасивіша квітуча рослина пустель має безліч народних назв. Вона ще відома як «пустельна троянда», «фальшива азалія», «нога слона» та «неправильний баобаб».
Перші дві назви пов’язані з рясним цвітінням яскраво-червоних квітів. Дві інші назви стосуються характерної форми стовбура рослини. Поширена ця пустельна рослинність серед кам’янистих напівпустель та пустель від Центральної Африки до Аравійського півострова.
Заввишки аденіум гладкий сягає до 1,5 м, а діаметр стовбура біля основи може бути понад 1 м. Стебло рослини товсте та м’ясисте знизу та нагадує пляшку.
На верхівці гілок розташоване дрібне сірувато-зелене листя. Влітку з’являється безліч красивих квіточок. Вони можуть бути білими, рожевими чи червоними.