Весняні квіти – справжнє нагадування природи про щорічне відновлення після зимової сплячки. Перші проліски та крокуси з’являються ще з-під снігу. Згодом вони поступаються чималому різноманіттю барв інших квітучих символів весни, що зачаровують своєю вишуканістю та красою.
Підсніжники
Ці чарівні білі квіти – справжні вісники весни. Ще зимові хуртовини та морози продовжують нагадувати про себе, а підсніжники, попри це, вже пробиваються з-під снігових наметів.
Більшість підсніжників розквітає ще у зимовий час та цвіте до середини березня. Проте існують окремі види, що цвітуть або пізньою весною, або навіть восени.
Найвідомішим різновидом є підсніжник звичайний чи білосніжний. На теренах України його можна побачити як у садках, так й у дикій природі.
В останньому випадку підсніжники звичайні зустрічаються переважно у Карпатах та західних районах Лісостепу, де ростуть у листяних лісах та серед чагарників.
Цвітуть ці чарівні весняні квіти у березні-квітні. Пелюстки у підсніжника звичайного мають ніжно-молочний колір, тоді як серцевина зеленувата. На півдні Європи ці ранньовесняні квіти найчастіше за все зустрічаються у гірських лісах.
Цікавий факт! За легендою, весняні квіти підсніжники утворилися зі сніжинок, та є символом надії та провісниками весни. Їх ще звуть «сніговими дзвіночками».
Перші весняні квіти: проліски
Підсніжники та проліски – перші вісники весни. Проте нерідко ці зовсім різні перші весняні квіти плутають один з одним. У розмовній мові пролісками часто звуть й інші ранні квітки весни, що мають білий, синій чи блакитний колір, та з’являються ще у снігу.
Справжні проліски мають синьо-блакитні квіточки, через що відомі як «синьоокі». Загалом ці чарівні весняні квіти мають чимало різних назв.
Їх ще йменують як «проліска», «підсніжка», «першоцвіт» та найбільш поетично – «небовий ключ». Також проліски відомі як «блакитні підсніжники», адже з’являються ранньою весною, ще з-під снігу, та чарують своїми ніжно-блакитними барвами.
На теренах України ростуть 3 види пролісків. У широколистяних лісах та на узліссі зустрічаються ранньовесняні проліски пониклі.
Проліски дволисті – ще одні квіти, поширені в Україні, які цвітуть ранньою весною. Їхній ареал поширення охоплює Середземномор’я, Центральну Європу, Малу Азію та Кавказ. В Україні ці сині весняні квіти поширені у Гірському Криму, Карпатах, на півдні Полісся, у Степу та Лісостепу.
Обидва види пролісок цвітуть чарівними синьо-блакитними квіточками у другій половині березня-квітні. В Україні також зустрічаються ще проліски осінні, але цвітуть вони у південних степах країни та Криму восени, та є одними з найчарівніших диких осінніх квітів.
Ранні весняні квіти з фото: шафран
Ці надзвичайно яскраві весняні квіти схожі на веселку, яка розкинулася у садках чи на лісових галявинах. Шафран чи крокус – ранньовесняна квітка, яка нерідко змагається з пролісками та підсніжниками за звання справжнього квітучого вісника весни.
Загалом у світі налічується 70 видів шафрану. Переважна більшість з них росте на теренах Середземномор’я. В Україні росте лише 9 видів шафрану. Проте у садках можна зустріти чимало декоративних сортів цих чарівних весняних квітів.
Крокуси можуть бути різних відтінків жовтого, синього та бузкового кольорів. Проте також зустрічаються ще й білосніжні шафрани. Залежно від місця зростання ці ранньовесняні квіточки цвітуть з лютого по квітень. У найтепліших регіонах вони відцвітають вже на початку березня, тоді як у північних регіонах можуть цвісти ще у квітні.
У дикій природі шафран є справжньою весняною прикрасою гірських луків та лісових галявин. Крім того, яскраві скупчення цих чарівних квіточок весни прикрашають кам’янисті схили у степах.
Квіти весни: примули чи первоцвіти
Первоцвіти чи примули – ще одні найвідоміші ранні весняні квіти. Навіть їхня назва, що походить від латинського слова «primus», означає «перший». Ще ледь розтанув сніг та лишень з’являється перша травичка, як до сонця вже тягнуться первоцвіти-примули.
Складно знайти більше різноманіття видів та сортів серед ранніх весняних квітів, ніж у первоцвітів. У світі налічується приблизно до 500 їхніх сортів. Деякі з них є однорічними рослинами, тоді як інші – багаторічними.
В Україні найпоширенішими є первоцвіти весняні та звичайні. Зустрічаються вони не лише у садках, але й у дикій природі.
Первоцвіт звичайний чи примула безстеблова може мати білі, блідо-жовті, пурпурові, рожеві чи червоні квіточки. Зустрічається він у дикій природі на луках та на узліссях та лісових галявинах. Цвітуть ці первоцвіти у березні-квітні.
Первоцвіти весняні чи лікарські мають яскраво-жовті квіточки. Цвітуть вони у квітні-травні. Зустрічаються ці весняні квіти переважно на галявинах у мішаних лісах.
Красиві весняні квіти: хіонодокса
Ці чарівні весняні квітки належать до того ж роду, що й проліски. Вони навіть дещо схожі, особливо своїм забарвленням. Ці ранньовесняні цибулинні квіти цвітуть разом з пролісками, а їхнє цвітіння триває протягом 2-3 тижнів.
Квіти у хіонодокса схожі на зірочки, а їхня чашечка завжди спрямована вгору. Пелюстки у них по краях зазвичай яскраво-сині, а ближче до центру – світло-блакитні або навіть білі.
Ростуть квітки хіонодокса купками, через що утворюють на галявинах подобу синьо-блакитних подушок. У народі ці красиві весняні квіти відомі ще під назвою «сніжна красуня».
Красиві квіти, схожі на конвалію: білоцвіт весняний
Ці лісові весняні квіти виглядають наче гібрид підсніжника та конвалії. Їхня наукова назва перекладається як «біла фіалка весняна». У західних регіонах України, де переважно зустрічаються ці красиві весняні квіти, вони мають такі народні назви як «цибулька», «козібородка» та «растик».
Взагалі білоцвіт весняний – рідкісна рослина у флорі України, яка занесена до Червоної книги країни. Проте на теренах Європи ці весняні квіти доволі поширені у гірських регіонах – від півдня Англії до Середземномор’я. Зазвичай вони ростуть на луках та у дубових чи букових лісах.
Ці красиві квіточки ще відомі як «лісові нарциси». Вони розквітають навесні одними з перших серед лісових квітів. Квіточки за формою нагадують мініатюрні дзвоники.
Пелюстки повністю білосніжні, проте на кінчику кожної з них добре помітна жовто-зелена крапка. Вважається, що ці яскраві вкраплення на білих пелюстках привертають до цих квіточок увагу запилювачів.
Гіацинти
Ці чарівні квіти весни мають не лише чарівний вигляд, а й неймовірно насичений приємний аромат. Цвітуть гіацинти протягом березня-квітня.
Забарвлення їхніх трубчасто-воронкоподібних квіточок буває різних відтінків фіолетового, синього та рожевого кольорів. До того ж зустрічаються окремі сорти гіацинтів з білими пелюстками.
Загалом налічується приблизно 30 видів цих весняних квітів. Найвідомішим серед них є декоративний східний гіацинт, що найчастіше за все вирощують у садах. Проте його можна побачити й у дикій природі. Зокрема, на теренах Греції та Малої Азії.
Походять ці весняні квіти з середземноморських теренів. Проте у дикій природі вони можуть зустрічатися на півдні Європи, у Західній Азії та Африці. Селекціонери вивели понад 300 сортів гіацинтів, які вирощують у садах по всьому світу.
Красиві квіти весни: мускарі
Ці чарівні весняні квіти ще відомі як «мишачий гіацинт» та «гадюча цибулька». Перша назва пов’язана з тим, що вони дійсно нагадують гіацинти у мініатюрі. Наукове найменування нагадує про специфічний аромат цих квітів, що подібний до запаху мускусу.
Цвітіння мускарі триває більшу частину весни. Їхні квіточки схожі на мініатюрні бусинки, нанизані на основу-стебло. Через це вони ще нагадують гроно винограду у мініатюрі.
Забарвлення квітів мускарі може бути різних відтінків синього, білим, фіолетовим чи рожевим. Ростуть вони купками, що нагадують різноколірні хмаринки над яскравою зеленню листя.
У дикій природі весняні квіти мускарі поширені в Європі, Західній Азії та Північній Африці. Проте найбільше їхнє різноманіття зустрічається на теренах Середземномор’я. Зазвичай мускарі ростуть у гірських лісах та на трав’янистих схилах.
До уваги! У декоративному садівництві відомо близько 60 різновидів цих весняних квітів.
Нарциси
Ці сонячні квіти – ще одні вісники справжньої весни, коли вже сонечко добре прогріває землю та тішить першим весняним теплом. Більшість їхніх різновидів росте переважно у середземноморських країнах Європи.
Забарвлення нарцисів може значно різнитися залежно від виду. Зустрічаються як повністю жовті, так і повністю білі квітки. Проте також існують лососево-рожеві нарциси, а найбільш захопливими є махрові двоколірні різновиди з ажурними краями пелюсток.
Чимало сортів цих цибулинних весняних квітів цвітуть ранньою весною, але є й пізньовесняні різновиди. До того ж чимало сортів нарцисів прикрашають весняні клумби більшу частину весняної пори.
Красиві квіти весни: тюльпани
Це найвідоміші декоративні весняні квіти, що прикрашають сади навесні. Проте насправді існує чимало їх неймовірно красивих диких видів.
Переважна більшість диких тюльпанів утворює дивовижні кольорові поля серед гірських чи степових теренів. Зазвичай у природі ці квіти зустрічаються в Криму та на Кавказі, а також у Малій та Центральній Азії. Від азійських диких видів походить переважна більшість культурних сортів тюльпанів.
Декоративні сорти цих весняних квітів вражають ще більшим різноманіттям барв та форм пелюсток. Вони можуть бути простими чи махровими, одноколірними чи двоколірними, а інколи навіть змінювати своє забарвлення з часом від початку до кінця цвітіння. Цвітіння тюльпанів зазвичай триває з квітня по травень.
Цікавий факт! Португальці – перші європейці, які «познайомилися» з тюльпаном ще у 1530 р.
Рябчик шаховий
Ці дивовижні квіти дуже схожі на дикі тюльпани. Проте їхні квіточки більш нагадують дзвоники, спрямовані донизу, ніж тюльпані «бокали», що тягнуться догори.
Цвітуть рябчики шахові протягом березня-квітня. У тепліших регіонах вони цвітуть ранньою весною, тоді як у північніших місцевостях є пізньовесняними рослинами.
Назва цих весняних квітів пов’язана з їхнім характерним візерунком. Зазвичай пелюстки у шахових рябчиків лілові чи рожеві, але неодмінно з шаховим візерунком у вигляді білих вкраплень. Латинське найменування також нагадує про цю особливість, адже має значення «цесарка», що означає пташку зі схожим цяткованим візерунком на пір’ї.
Ці весняні квіти поширені по всій Європі. Зустрічаються вони й в Україні, де, як й у Польщі, занесені до Червоної книги країни. За межами Європи шахові рябчики ростуть ще у Сибіру та на півночі Казахстану. В Україні ці квіти поширені на Закарпатті, Поліссі та Буковині, а також у західному Лісостепу.
Весняні квіти: підліски чи печіночниця
Це найкрасивіші квіти, які можна побачити навесні у мішаних ти листяних лісах. Загалом існує 10 їхніх видів, проте найвідомішим та найпоширенішим є підліски звичайні. Вони також відомі під назвою «переліски».
Ці вишукані квіточки зустрічаються у лісовій місцевості по всій помірній зоні Євразії та Східної Азії. В Україні вони поширені переважно у Поліссі та Лісостепу.
Впізнати ці лісові весняні квіти легко за їхніми яскраво-синіми пелюстками. Проте інколи вони мають червоне чи біле забарвлення. Зазвичай підліски звичайні ростуть у тіні дерев, а їхнє цвітіння триває протягом квітня-травня.
Дикорослі весняні квіти: сон розкритий чи широколистий
Ці чарівні дикорослі квіти – одні з найкрасивіших та найдивовижніших видів рослин, що цвітуть навесні. Їхнє цвітіння припадає на квітень-травень.
Квіти сон розкритий мають безліч народних назв – від «сон-трава» до «крокус прерій». У канадській провінції Манітоба ця рослина визнана національною квіткою.
Цвітіння цих квітів починається ще до того, як з’являється їхнє листя. Їхні квітконосні стебла з поодинокими великими квітками починають рости, як тільки зійде сніг.
Пелюстки у квітів сон вкриті пухнастими ворсинками, що захищає їх від весняних заморозків. Забарвлення у них зазвичай різноманітних фіолетових відтінків. Проте серцевина завжди яскраво-жовта. У деяких різновидів сон-трави квіти можуть бути рожевими чи білими.
Весняні квіти: кульбаба
Ця чарівна квітка утворює сонячні галявини на луках, узбіччях доріг, у садах та на городах навесні. В Україні вона цвіте протягом квітня-травня. Пухнасті жовті квіточки згодом перетворюються на пухнасті срібні головки з насінням, що розвіює вітер.
Кульбаба звичайна чи лікарська в Україні поширена усюди: на луках, пасовищах, у садах та на городах. Чимало людей вважають ці весняні квіти справжнім бур’яном, який потрібно знищувати.
Проте насправді кульбаба доволі корисна. Її нерідко використовують у народній медицині. Також з кульбаби роблять вино та салати. Крім того, вона вважається цінною медоносною рослиною.
Пізні весняні квіти: конвалія звичайна чи травнева
Наприкінці весни більшість весняних квітів вже відцвітає. Їм на зміну поступово приходять ті різновиди, що прикрашають сади протягом кінця весни-початку літа (наприклад, маки). Проте доволі відомими пізньовесняними квітами є конвалії травневі. Цвітуть вони наприкінці квітня та у травні.
Наукова назва цих білих весняних квітів перекладається як «травнева лілія долин». Конвалія травнева має дугоподібні стебла, верхівку яких прикрашають мініатюрні білі квіточки-дзвоники. На одній стеблині може налічуватися до 6-10 квітів, що мають доволі приємний аромат.
Конвалії зазвичай ростуть у листяних та мішаних лісах. Проте вони знайшли й прихильність серед садівників.
У першу чергу ці красиві весняні квіти приваблюють своєю здатністю рости у тіні та на вологих ґрунтах. У поєднанні з тіньовитривалою хостою вони утворюють чарівні клумби на затінених ділянках.