Красиві тюльпани: ТОП-22 види – фото, назви, опис

Красиві тюльпани – фото, назви, опис

Тюльпани – одні з найчарівніших весняних квітів. Вони приголомшують різноманіттям форм та барв та мають дивовижну кількість різновидів. Нижче наведені види тюльпанів (з фото та описом), що зачаровують своєю красою.

Тюльпани Шренка (Tulipa schrenkii)

Цей вид тюльпанів – один з найстаріших окультурених різновидів цих квітів. Саме від тюльпана Шренка походить чимало сортів, популярних у декоративному садівництві. Через яскраві барви цей вид тюльпанів вважається одним з найгарніших серед наявних.

У дикій природі тюльпани Шренка поширені від Північного Причорномор’я до Кавказу та Закавказзя, Західного Казахстану та Китаю. Зустрічаються вони у степах та напівпустелях, а у горах – на висоті до 600 м.

В Україні тюльпани Шренка особливо численні на степових теренах Криму. У дикій природі вони також поширені на теренах південних регіонів країни. Вони занесені до Червоної книги України.

Красиві тюльпани з фото - Тюльпани Шренка (Tulipa schrenkii)

Тюльпан Шренка у дикому вигляді має неймовірно вишуканий вигляд. Його ніжні квіточки нагадують мініатюрні бокали з тендітною ніжкою заввишки до 7 см. Проте у декоративні сорти цих тюльпанів можуть сягати до 40 см заввишки.

Забарвлення у тюльпанів Шренка зазвичай вогняно-червоне. Проте зустрічаються різновиди цих квітів, що мають жовтий, білий, рожевий та навіть строкатий вигляд. Тичинки у них зазвичай жовті або чорні. Кінчики пелюсток у цих тюльпанів можуть бути загостреними або закругленими.

Цвітуть тюльпани Шренка протягом квітня-травня. Вони зачаровують не лише вишуканим виглядом, але й ще ледь відчутним, проте дуже приємним ароматом.

Цікавий факт! Вважається, що дикорослі тюльпани Шренка були завезені до Османської імперії з міста Кафа (сучасна кримська Феодосія), і саме з них почалася епоха популярності цих квітів у Туреччині.

Види тюльпанів з фото: тюльпан Регеля (Tulipa regelii)

Ці красиві дикі тюльпани – ендеміки флори Казахстану. Зустрічаються вони лише у горах цієї країни Середньої Азії. Зазвичай дикі тюльпани Регеля ростуть розсіяно, невеликими групами на червоноколірних глинах та скелястих схилах на висоті 800-1100 м. Вперше цей вид тюльпанів був відкритий у 1886 р.

Види тюльпанів з фото - Тюльпан Регеля (Tulipa regelii)

Тюльпан Регеля дуже низькорослий. Висота стебла у нього сягає лише 4-12 см. Квітки поодинокі, з одним довгим листом, що нерідко більший за саму квіточку. Цвітуть тюльпани Регеля від кінця березня до середини квітня. Вони мають дуже вишуканий вигляд та легкий, але доволі приємний аромат.

Поширення у декоративному садівництві цей вид тюльпанів не здобув. Проте їх можна побачити у деяких ботанічних садах Казахстану та сусідніх з них країн.

Тюльпан Фостера (Tulipa fosteriana)

Ці неймовірно красиві дикі тюльпани походять з гір Паміру. Вони зустрічаються у гірській місцевості на теренах Киргизстану, Узбекистану, Таджикистану та Афганістану. Зазвичай тюльпани Фостера ростуть на кам’янистих схилах пагорбів на висоті 1500 м.

Крім того, вони легко культивуються у декоративному садівництві. Від тюльпана Фостера походить чимало сортів, які відрізняються один від одного висотою.

Тюльпан Фостера (Tulipa fosteriana)

Зазвичай ці тюльпани мають поодинокі квіти чашоподібної форми. Доволі популярною декоративною формою тюльпана Фостера є сорт «Хуан». Він має червоно-помаранчеві квіточки з жовтою серцевиною та строкате листя.

Ще один популярний сорт цього дикорослого тюльпана – «Зомбі» має великі квіти та сірувато-блакитне листя. Не менш відомим та поширеним є й сорт «Червоний імператор».

Дикі тюльпани Фостера виростають заввишки до 40-55 см. Вони мають товсте стебло та 3-5 широких сизуватих листків. Квіти великі, зазвичай червоні, часто з чорною облямівкою. Вони розкриваються плоскою чи чашоподібною формою. Цвітуть дикі тюльпани Фостера у березні-квітні.

Дикі тюльпани з фото: Тарда чи пізній (Tulipa tarda)

Ці красиві дикі тюльпани зустрічаються на теренах Центральної Азії. Ростуть вони на скелястих субальпійських луках Тянь-Шаню. Зазвичай цвітуть тюльпани Тарда наприкінці квітня – на початку травня.

Дикі тюльпани з фото - Тарда чи пізній (Tulipa tarda)
Тюльпан Тарда чи пізній (Tulipa tarda) - фото та опис
Фото тюльпана Тарда

Стебло у цих тюльпанів сягає заввишки 4-20 см. Квіти мають ніжно-жовте забарвлення, але гострі кінчики пелюсток білі. Вони нагадують сонячні зірочки, оточені видовженим вузьким листям (до 7-ми листків).

Ростуть тюльпани Тарда зазвичай яскравими купками. На одній стеблині може налічуватися до 5 квіточок зіркоподібної форми. Відкриваються ці тюльпани повністю лише за умови сонячної погоди.

Тюльпан двоцвітий (Tulipa biflora)

Цей вид тюльпанів належить до типової флори Малої Азії. Він доволі розповсюджений на Кавказі та у Закавказзі, на сході Туреччини та у Казахстані. Крім того, ці тюльпани у дикій природі зустрічаються невеликими осередками на теренах Єгипту, Йорданії та Сербії. В Україні він поширений у Криму та подекуди на Донеччині.

Заввишки тюльпан двоцвітий сягає 10-25 см. На одній стеблині ростуть водночас 2 квітки. Пелюстки у них білі, з загостреними кінчиками, а серцевина – жовто-зеленувата.

Тюльпан двоцвітий (Tulipa biflora)

Квіточки цих диких тюльпанів доволі дрібні, і лише яскраве забарвлення привертає до них увагу. Цвітіння припадає на квітень-травень.

Цікавий факт! Тюльпан Кальє та коктебельський – синоніми двоцвітного тюльпану, хоча раніше усі вони розглядалися як окремі види.

Красиві дикі тюльпани: дібровний тюльпан (Tulipa quercetorum)

Цей вид є ендеміком Східної Європи. Зазвичай він зустрічається переважно у степових та лісостепових районах. В Україні тюльпан дібровний також поширений, проте є доволі рідкісним та занесеним до Червоної книги країни. Зазвичай його можна побачити на Лівобережжі, у байрачних лісах та заплавних дібровах.

Красиві дикі тюльпани - Дібровний тюльпан (Tulipa quercetorum)

Заввишки тюльпан дібровний сягає 25-50 см. Він має яскраво-жовті квіточки. Значно рідше зустрічаються різновиди з білими або світло-рожевими пелюстками. Цвіте тюльпан дібровний у квітні-травні.

Тюльпан Грейга (Tulipa greigii)

Цей вид тюльпанів є ендемічним для теренів Середньої Азії. У дикій природі він зустрічається лише на півдні Казахстану та на суміжних з ним територіях сусідніх країн. Зазвичай ці красиві дикі тюльпани ростуть на глинистих та кам’янистих схилах невисоких гір та на підгірних рівнинах на висоті до 2400 м.

Тюльпан Грейга був культивований ще у 1872 році. Наразі його можна побачити у багатьох ботанічних садах у країнах Європи та Азії.

Тюльпан Грейга (Tulipa greigii) - фото та опис

Для природних форм цього виду тюльпанів властива крапчастість листя. Заввишки вони сягають до 50 см.

Найчастіше за все тюльпани Грейга мають червоне забарвлення. Проте зустрічаються різновиди з яскраво-жовтими, кремовими чи помаранчевими пелюстками. Цвітуть ці красиві тюльпани наприкінці квітня та на початку травня.

Красиві тюльпани з фото: тюльпан Колпаковського (Tulipa kolpakowskiana)

Це доволі рідкісні, але неймовірно красиві жовті тюльпани. У дикій природі вони зустрічаються лише на теренах Казахстану, Афганістану та Киргизстану. Зазвичай ростуть ці дикі квіти на щебенистих схилах передгір’я у степах та пустельних місцевостях зазначеного ареалу.

Заввишки тюльпани Колпаковського сягають 10-35 см. Квітки у них поодинокі, у вигляді подвійної чаші. Пелюстки – яскраво-жовті, із загостреними кінчиками. Квіти мають слабий медовий аромат.

Красиві тюльпани з фото - Тюльпан Колпаковського (Tulipa kolpakowskiana)

У дикій природі тюльпани Колпаковського нерідко утворюють гібридні форми з тюльпанами Островського. Вони відрізняються неймовірно яскравою строкатістю. Нерідко їх звуть «тюльпанами-метеликами». Цвітуть ці чарівні жовті тюльпани у квітні-травні.

Цікавий факт! Ще наприкінці 19 ст. була виведена декоративна форма цих диких тюльпанів, проте вона доволі маловідома.

Види тюльпанів з фото: тюльпан Орфанідіса (Tulipa orphanidea)

Ці неймовірно красиві дикі тюльпани зустрічаються на теренах Балканського півострова, переважно на його південному сході. Їх можна побачити у Греції, Болгарії, на заході Туреччини, а також на Криті та Егейських островах.

Зазвичай дикі тюльпани Орфанідіса ростуть у лісах та на полях, а також на узбіччі доріг. У гірській місцевості їх можна побачити на висоті до 1700 м. Цвітуть ці чарівні весняні квіти протягом квітня-травня.

Види тюльпанів з фото - Тюльпан Орфанідіса (Tulipa orphanidea)

Висота стебла у тюльпана Орфанідіса сягає 10-20 см. Листя зелені, але з червонуватим відтінком по краю. На одному стеблі виростає від 1 до 4 кулястих чи зірчастих квіточок. Зазвичай вони мають мідно-червоний колір, але також можуть бути жовтими.

Перші декоративні форми цих диких тюльпанів були виведені ще у 1861 році. Наразі існує чимало різноманітних кольорових форм та різних сортів. Найвідомішими серед них є тюльпани групи Уітталлі, що мають помаранчеві пелюстки з чорною плямою біля основи.

Красиві тюльпани: туркестанські (Tulipa turkestanica)

Цей вид тюльпанів доволі поширений на теренах Центральної Азії. Спочатку він розглядався як різновид тюльпана лісового, проте вже у 1875 р. (через 2 роки після відкриття) отримав самостійний статус. Ростуть туркестанські тюльпани на кам’янистих схилах, узбережжях річок та скелястих уступах на висоті 1800-2500 м.

Красиві тюльпани з фото - Туркестанські (Tulipa turkestanica)

Неймовірно привабливий вид цим диким тюльпанам надають їхні дрібні квіточки зірчастої форми. Вони мають білі пелюстки, але серцевина у них золотисто-жовта. Квіточки розпускаються лише під впливом прямих сонячних променів.

Цвітуть туркестанські тюльпани із середини березня до травня (залежно від висоти). Зазвичай у них чимало квіточок (від 2-х до 12), згрупованих у суцвіття. Через це вони нагадують подушки з різноманітних відтінків білого.

Види тюльпанів: тюльпан поникаючий (Tulipa patens)

Ці чарівні дикі тюльпани у природі зустрічаються у Казахстані та в окремих районах Китаю. Зазвичай вони ростуть у степах та на щебенистих чи глинистих схилах на висоті 1400-2000 м.

Види тюльпанів з фото - Тюльпан поникаючий (Tulipa patens)

Заввишки ці дикі тюльпани сягають 10-25 см. Стебло у них доволі тонке. Квітки зазвичай поодинокі, пониклі. Проте іноді буває 2-3 квітки на рослині.

Забарвлення квіточок тюльпана поникаючого зазвичай рожеве чи біле. Іноді квітки можуть бути бузково-рожевими. Проте завжди вони мають жовту плямку у нижній частині пелюсток. Цвітуть ці дикі тюльпани з середини квітня до середини травня.

Красиві тюльпани: Ейхлера (Tulipa eichleri)

Цей вид рідкісних диких тюльпанів походить з Кавказьких гір. Вперше він був знайдений у Туркестані. Загалом ареал поширення цього виду весняних квітів охоплює Туреччину, Іран та Кавказькі гори, включаючи Закавказький регіон та Азербайджан.

Ці красиві дикі тюльпани зазвичай ростуть на сухих схилах та у чагарникових лісах. Побачити їх можна лише на висотах нижнього гірського поясу. Тюльпани Ейхлера мають доволі високе стебло (25-30 см), сіро-зелене або сизе листя з хвилястими краями та поодинокі квітки. Цвітіння відбувається протягом квітня-травня.

Красиві тюльпани з фото - Тюльпани Ейхлера (Tulipa eichleri)

Тюльпан Ейхлера має одні з найбільших серед тюльпанів квіток. Вони можуть мати форму келиха або дзвоника. Зазвичай тюльпани Ейхлера мають квіти різноманітних відтінків червоного.

Найчастіше за все вони яскраво-червоні, але можуть також бути помаранчевими, вогняно-червоними чи малиновими. Також у них є синьо-чорна чи чорна пляма з жовтою облямівкою біля основи пелюсток.

Види диких тюльпанів: лісовий (Tulipa sylvestris)

Ці красиві тюльпани у дикій природі зустрічаються по всій Європі, крім північних регіонів. Також вони ростуть у Західній Азії та Північній Африці, а ще завезені до США та Ірану.

Види диких тюльпанів - Лісовий тюльпан (Tulipa sylvestris)

На теренах України тюльпан лісовий поширений у степу та на півдні лісостепу. Зазвичай він росте у дібровах та на трав’янистих схилах, на пісковиках, вапнякових відслоненнях.

Тюльпан лісовий може сягати заввишки від 10 до 30-45 см. Квіти у нього золотисто-жовті, похилені у бутонах. Особливо привабливий вигляд їм надають ледь помітні зеленуваті прожилки на пелюстках.

Тюльпан карликовий (Tulipa humilis)

Ці чарівні мініатюрні тюльпани поширені у Південно-Західній Азії (переважно у Туреччині та Ірані) та на Кавказі. Ростуть вони в альпійському поясі, зазвичай на альпійських луках та щебенистих місцях на висоті 2400-3000 м.

Цвітіння цих диких тюльпанів відбувається протягом травня-червня. Заввишки вони сягають лише 6-10 см. На одній рослині зазвичай росте 1 дзвоникоподібна квітка.

Тюльпан карликовий (Tulipa humilis)

Забарвлення карликових тюльпанів доволі різноманітне: фіолетово-червоне, біле, малинове, рожеве. Тичинки зазвичай яскраво-жовті.

У декоративному садівництві виведено чимало сортів карликових тюльпанів. Одним з найвідоміших серед них є «Перська перлина» (Persian Pearl). Цей карликовий сорт тюльпанів сягає 10 см заввишки та має пурпурові пелюстки з жовтою основою.

Красиві дикі тюльпани: аженський (Tulipa agenensis)

Це один з найпоширеніших диких тюльпанів на теренах Середземномор’я. Попри це у більшості з країн свого ареалу поширення він знаходиться під охороною.

Ці тюльпани ростуть у Туреччині та Ірані, на Кіпрі та островах Егейського моря, у Сирії, Лівані, Йорданії та Ізраїлі. Найпоширенішими вони є на заході та у центральній частині Середземномор’я.

Красиві дикі тюльпани - Аженський тюльпан (Tulipa agenensis)

Зазвичай тюльпан аженський утворює червоні килимки серед кам’янистих ландшафтів. Його квіточки складаються з 6 загострених пелюсток яскраво-червоного кольору, через що нагадують вогняне полум’я. Біля основи пелюсток добре помітна велика чорна пляма з яскравою жовтою облямівкою.

Цікавий факт! В Італії ці квіти відомі під назвою «Червоний тюльпан Болоньї». Офіційна видова назва – «аженський» пов’язана з тим, що вперше дика колонія цих тюльпанів була знайдена у французькому місті Ажен.

Красиві тюльпани: волосистотичиночний (Tulipa dasystemon)

Цей неймовірно вишуканий дикий тюльпан – ендемік флори Середньої Азії. Зустрічається він у Казахстані, Узбекистані, Киргизстані та Таджикистані. Зазвичай ці дикі тюльпани ростуть на схилах у степах та на луках, а також на лісових галявинах на висоті 1800-3200 м.

За межами дикої природи волосистотичиночні тюльпани зустрічаються у колекціях багатьох ботанічних садів Середньої Азії та Західної Європи. Хоча у цьому випадку нерідко під цією назвою позиціюють зовсім інший вид – Шталф (декоративний сорт тюльпана Тарда – Tulipa tarda Stapf).

Красиві тюльпани - волосистотичиночний (Tulipa dasystemon)

Вперше волосистотичиночні тюльпани були знайдені на околицях Алмати у 1879 році. Заввишки вони сягають 10-28 см.

Квітки цих диких тюльпанів поодинокі, великі, у вигляді простої зірки чи неглибокої чаші. Пелюстки загострені на кінчиках, яскраво-жовті чи кремові. Цвітіння цих диких тюльпанів пізнє та доволі тривале – від кінця квітня до кінця липня.

Види диких тюльпанів: скельний чи критський (Tulipa saxatilis)

Ці красиві тюльпани у дикій природі широко поширені на південних островах Егейського моря у Греції та Туреччині. Ростуть вони зазвичай на скелястих схилах (до 900 м) чи кам’янистих насипах, а також вздовж полів.

Дикі тюльпани - скельний чи критський (Tulipa saxatilis)

Висота скельного тюльпана сягає 20-35 см. Квіти у нього великі, чашоподібні, блідо-рожеві чи жовті. Бутони повністю розгортаються винятково на сонці. Цвітіння відбувається наприкінці квітня.

У декоративному садівництві ці тюльпани відомі ще з початку 17 ст. Найвідомішим сортом, що походить від дикого скельного тюльпана, є «Лілак Вондер» (Lilac Wonder), що має рожево-фіолетові зовнішні пелюстки, трохи світліші внутрішні пелюстки та жовту серцевину.

Тюльпан Клюзіана (Tulipa clusiana)

Цей азійський вид тюльпанів у дикій природі зустрічається на теренах Афганістану, Пакистану, Іраку та Ірану, а також у Західних Гімалаях. До того ж він широко культивується як декоративний у Франції, Італії, Греції, Іспанії, Португалії, Тунісі та Туреччині.

Висота тюльпана Клюзіана сягає 15-30 см. Цей вид має великі поодинокі квітки у вигляді зірки золотисто-жовтого кольору.

Тюльпан Клюзіана (Tulipa clusiana)

Внутрішня частина пелюсток має трохи блідіше забарвлення, особливо біля краю. Зовнішній бік пелюсток вражає золотистим кольором та широкими вишнево-червоними смужками.

Повністю розгорнуті тюльпани Клюзіана набувають кремового відтінку. Лише серцевина залишається золотистою. Цвітуть ці яскраві тюльпани у квітні.

Тюльпан прекрасний (Tulipa praestans)

Ці красиві тюльпани, споріднені тюльпанам Фостера, у дикій природі є ендемічним видом флори Паміро-Алая. Висота стебла у них сягає до 60 см. Проте декоративні сорти зазвичай значно нижчі – лише до 20 см заввишки.

Тюльпан прекрасний (Tulipa praestans)

Пелюстки у тюльпана прекрасного зовні помаранчево-червоні, але з сизуватим чи малиновим відтінком у верхній частині та жовтою плямою знизу. Внутрішня поверхня пелюсток повністю помаранчево-червона, лише біля основи жовта. Довжина квіткового бутона келихоподібної форми сягає 7 см.

Красиві тюльпани: тюльпан Кауфмана (Tulipa kaufmanniana)

Ці неймовірно красиві тюльпани – ендемічні рослини Середньої Азії. Вперше вони були знайдені у 1877 р. біля річки Чирчик в Узбекистані. У дикому вигляді ці тюльпани поширені лише у Казахстані, Киргизстані, Узбекистані та частково у Таджикистані.

Зазвичай дикі тюльпани Кауфмана ростуть на затінених схилах та тіньових ділянках луків. Рідше їх можна побачити на кам’янистих схилах гір (від нижнього до верхнього поясу). Загалом вони поширені уздовж гір Тянь-Шань.

Красиві тюльпани з фото - Тюльпан Кауфмана (Tulipa kaufmanniana)

Висота стебла у тюльпанів Кауфмана сягає 10-50 см. Квітки поодинокі, доволі великі, до 8 см у діаметрі, мають чашо- чи келихоподібну форму та іноді навіть зірчасті.

Забарвлення у тюльпанів Кауфмана може бути доволі різноманітним: білим, золотисто-жовтим, помаранчевим, майже бордовим чи світло-червоним. Характерною ознакою виду є наявність контрастних смужок на зовнішньому боці пелюсток. У дикій природі нерідко зустрічаються гібридні варіації з тюльпанами Грейга.

Тюльпан Кауфмана (Tulipa kaufmanniana)

Також виведено чимало культурних сортів та гібридів тюльпанів Кауфмана. Усі вони відрізняються відносною низькорослістю – до 40-45 см, хоча зазвичай – лише 15-25 см.

Також вони належать до найбільш ранніх сортів тюльпанів, що починають цвісти, лише-но розтане сніг. Вони здатні витримувати заморозки до –5…–10°С.

Красиві червоні тюльпани: Шпренгера (Tulipa sprengeri)

Цей вид тюльпанів походить з чорноморського узбережжя Туреччини. Він вважається доволі рідкісним та, можливо, навіть вимерлим у дикій природі. Проте тюльпан Шпренгера широко культивується у декоративному садівництві.

В Європу ці яскраво-червоні тюльпани були завезені у 1892 році. Вже з 1896 р. він вважався вимерлим видом у дикій природі. Проте його продовжували вирощувати у деяких ботанічних садах Європи. У 2016 р. ботсад у Стамбулі отримав 2 цибулини цього рідкісного тюльпана та створив програму по його поверненню у дику природу Туреччини.

Красиві червоні тюльпани - Тюльпан Шпренгера (Tulipa sprengeri)

Тюльпан Шпренгера належить до одних з пізньоквітучих видів тюльпанів. Наразі його вирощують у багатьох ботанічних садах та у комерційних розплідниках.

Заввишки тюльпани Шпренгера сягають 20-30 см, проте деякі різновиди – навіть до 40 см. Квітки поодинокі, яскраво-червоні, без прикореневої плями, з жовтими тичинками. Спочатку вони мають воронкоподібний вигляд, а потім набувають зірчастої форми.

Цвітуть ці тюльпани наприкінці травня – на початку червня. Проте час їхнього цвітіння у дикій природі невідомий.

Види тюльпанів: льонолистий (Tulipa linifolia)

Цей вид ще відомий під назвою «бухарський тюльпан». У дикій природі зустрічається він на теренах Таджикистану, Афганістану, Узбекистану та на півночі Ірану. Зазвичай ці тюльпани ростуть на кам’янистих схилах.

Види тюльпанів з фото - Льонолистий (Tulipa linifolia)

Заввишки льнолистий тюльпан сягає до 20 см. Він має загострене листя з хвилястими червоними краями. Квітки чашоподібні, червоні, цвітуть на початку або у середині весни. На кожній пелюстці добре помітна чорна пляма біля основи.

Від цього виду диких тюльпанів виведено чимало декоративних варіацій. Серед відомих сортів бухарського тюльпана можна відмітити «Бронзовий шарм» (Bronze Charm), «Червоний самоцвіт» (Red Gem) та «Жовта прикраса» (Yellow Jewel). Декоративні форми зазвичай використовуються в альпінаріях.