«Три горішки для Попелюшки» (1973): новорічна казка про кохання

Фільм «Три горішки для Попелюшки» (1973) – історія, актори, цікаві факти

«Три горішки для Попелюшки» (1973) – найвідоміший новорічний фільм-казка, який за популярністю не поступається «Дванадцяти місяцям». Цікаво, що обидві ці казкові історії у Чехії з’явилися у перекладі письменниці Божени Немцової. Проте фільм за мотивами казки про Попелюшку за участі відомих акторів, створений у співпраці тодішньої Чехословаччини та НДР, подарував справжню славу цій романтично-казковій історії.

Творці фільму-казки «Три горішки для Попелюшки» (1973)

Найвідомішу новорічну казку всіх часів як у Чехії, так й далеко за її межами, зняв чеський «король комедії» – режисер Вацлав Ворлічек. Крім комедійних історій та пародій, він добре відомий своїми казковими серіалами («Арабелла», «Хом’як у нічній сорочці» тощо).

Проте справжню славу та відомість у світі чеському режисерові приніс фільм-казка «Три горішки для Попелюшки» (1973). Цей факт визнавав навіть сам Ворлічек, коли стверджував, що саме ця казка є його найкращою роботою.

Історія створення фільму-казки «Три горішки для Попелюшки» (1973)

Сценарій до фільму створив Франтішек Павлічек. За основу він узяв казку «Три сестри» Божени Немцової. Відома чеська письменниця, поетеса та перекладачка 19 ст. свого часу переклала цю історію з творчості братів Грімм.

Як відомо, казка «Попелюшка» також існує в інтерпретації французького письменника Шарля Перро. Різниця цих двох історій полягає у тому, що у Перро Попелюшка отримує допомогу від феї-хрещеної, а у братів Грімм – від чарівної ліщини. Остання версія у фільмі Вацлава Ворлічека була реалізована за допомогою трьох горішків.

Музика до фільму «Три горішки для Попелюшки»

Також неможливо залишити без згадки творців музичного фону для казки «Три горішки для Попелюшки». Музику до фільму створив відомий чеський композитор Карел Свобода.

У його творчо-музичній скарбниці налічується майже 90 фільмів та серіалів. Серед них найвідомішою є саме музика до фільму «Три горішки для Попелюшки».

Співак Карел Ґотт

Одним з найвідоміших виконавців пісень Карела Свободи був Карел Ґотт. Саме «чеський соловейко» виконав головний саундтрек «То де ж ти, пташко, гніздечко маєш?» до «Три горішки для Попелюшки».

Цікавий факт! Оскільки ця казка знімалася взимку та й згодом набула слави одного з найкращих новорічних фільмів, то й музика до неї отримала відомість зимово-новорічної.

Головні актори фільму-казки «Три горішки для Попелюшки» (1973)

За сценарієм чеської казки, Попелюшка – дівчина не лише дуже добра, але й смілива та відважна. Вона вправно стріляє з луку, лихо скаче на коні та навіть лазить по деревах.

Зіграти роль сміливої дівчини у фільмі «Три горішки для Попелюшки» запросили чеську акторку Лібуше Шафранкову. Саме вона втілила образ Попелюшки у цій чудовій новорічній казці.

Цікаво, що за словами режисера фільму «Три горішки для Попелюшки», спочатку на головну жіночу роль претендувала зовсім інша акторка – Яна Прейссова. Вацлав Ворлічек обрав саме її після кастингу, на якому побували приблизно 25 акторок.

Акторка Лібуше Шафранкова у ролі Попелюшки

Проте коли зйомки були перенесені на зиму, виявилося, що Яна на 6-му місяці вагітності, тому її участь була вже неможлива. Ось тут режисер згадав про Лібуше Шафранкову, яку нещодавно побачив в її дебютному фільмі. Ось так щасливий випадок визначив доленосну роль починаючої акторки. 

Проте шлях Лібуше у кіно розпочався з раннього дитинства. Вона вперше зіграла у театральній постанові казки «Русалонька» разом зі своєю сестрою. На момент виконання ролі Попелюшки у фільмі «Три горішки для Попелюшки» акторці було 19 років.

Саме ця роль принесла Лібуше Шафранковій всенародну любов та славу. Вже після цього акторка зіграла у багатьох чудових казках, проте у серцях глядачів вона назавжди залишилася саме улюбленою та найкрасивішою Попелюшкою.

Цікавий факт! Лібуше Шафранкова навіть до історії світового кінематографа увійшла як одна з найкращих виконавець ролей принцес-красунь.

Принц з казки «Три горішки для Попелюшки»

Якщо для виконавиці головної жіночої ролі «Три горішки для Попелюшки» (1973) це був вже не перший досвід у кіно, то для актора головної чоловічої ролі цей фільм став справжнім дебютом. Роль Принца у казці отримав тоді ще майже невідомий чеський актор Павел Травнічек. На момент зйомок фільму йому було 23 роки.

Як згодом зазначав Вацлав Ворлічек, він побачив Травнічка ще у випускному фільмі студентів Празької академії мистецтв. За словами режисера, він добре запам’ятав хлопця, який трохи нагадував французького актора Алена Делона, та вирішив, що такий типаж напевно не залишиться без уваги глядачок.

Актор Павел Травнічек у ролі Принца з фільму «Три горішки для Попелюшки»

В історію чеського кінематографа Павел Травнічек увійшов як виконавець ролей принців-красунчиків з чарівних казок. У фільмі «Третій принц» актор навіть зіграв двох принців-близнюків. Проте то вже було згодом, після приголомшливого успіху Принца з казки «Три горішки для Попелюшки».

Цікавий факт! Творчий дует Травнічек-Шафранкова настільки сподобався глядачам, що актори ще раз зіграли закоханих принца та принцесу вже в іншій чеській казці – «Третій принц».

Харизматичні актори другорядних ролей

Роль мачухи у чесько-німецькій казці про Попелюшку зіграла німецька акторка Карола Браунбок. Вона знімалась у багатьох фільмах кіностудії ДЕФА, але майже завжди лише в епізодичних ролях.

Проте кожному своєму персонажу акторка надавала неповторності. Її жорстока мачуха з фільму «Три горішки для Попелюшки» особливо запам’яталася глядачам.

Карола Браунбок у ролі мачухи та Даніела Главачова у ролі її доньки Дори у фільмі «Три горішки для Попелюшки» (1973)

Доньку мачухи – Дору зіграла чеська акторка Даніела Главачова. На час зйомок вона була вагітною, та у 1974 році народила доньку. Творча фільмографія акторки налічує близько 20 кінострічок. Проте більш відомою у кіно є її сестра Яна, тоді як Дана, яка має освіту за напрямом «Мистецтвознавство», керує художньою школою.

Роль Короля у казці зіграв відомий німецький актор Рольф Хоппе. Харизматичний батько Принца хоча й з’являвся у кадрах фільму не дуже часто, але добре запам’ятався глядачам й своєю статурою, й влучними фразами. Проте Рольф Хоппе більш відомий не за цією екранізацією казки про Попелюшку, а за своїми ролями у фільмах студії ДЕФА про індіанців.

Король (актор Рольф Хоппе) та Королева (акторка Карін Леш) у фільмі «Три горішки для Попелюшки»

Королеву у казці «Три горішки для Попелюшки» 1973 р. зіграла акторка швейцарсько-німецького походження – Карін Леш. Цю роль їй запропонував саме Рольф Хоппе, з яким акторка до цього декілька разів добре співпрацювала на сцені театру. Режисер Вацлав Ворлічек був настільки вражений цією творчою співпрацею акторів, що навіть відмовився від кастингу на цю роль, хоча спочатку Карін Леш повинна була проходити його.

Де знімали фільм-казку «Три горішки для Попелюшки»?

Фільм знімали за участю чехословацької кіностудії «Баррандов» та німецької – «DEFA». Кожна з них мала свої павільйони для внутрішніх зйомок. Проте чимало локацій для «Три горішки для Попелюшки» (1973) були зняті у реальних мальовничих місцях.

Замок Моріцбург – королівська резиденція з фільму «Три горішки для Попелюшки»

Місцем зйомок лісових краєвидів стали наймальовничіші місця національного парку Шумава, що знаходиться майже на кордоні з Баварією. «Роль» королівської резиденції у фільмі «Три горішки для Попелюшки» втілив замок Моріцбург, що знаходиться у німецькій Саксонії.

Розташований він на симетричному штучному острові, в оточенні мальовничих лісів та озер. Проте більшість панорамних краєвидів замку та його околиць залишилися за кадром.

Туфелька Попелюшки на сходах замку Моріцбург

Хоча кожен глядач, який бачив фільм «Три горішки для Попелюшки» (1973), може легко впізнати вид на сходи замку Моріцбург. Адже саме тут загубила свою туфельку головна героїня казки. На згадку про цей факт в історії замку Моріцбург була встановлена невелика скульптура у вигляді саме цієї деталі вбрання Попелюшки.

Також щорічно у замкових інтер’єрах відбувається зимова виставка, присвячена фільму «Три горішки для Попелюшки». Вона триває з листопада до середини лютого. На цій виставці можна дізнатися про історію кінознімання «Три горішки для Попелюшки» та побачити в експозиціях оригінальні костюми та реквізити акторів казки. Найцікавішим експонатом тут є рожева сукня Попелюшки, в якій героїня Лібуше Шафранкової з’явилася на королівському балу.

Подвір’я та інтер’єри будинку мачухи також знімали у справжньому замку. Він менш відомий туристам, ніж замок Моріцбург у Німеччині.

Замок Швігов – маєток мачухи з фільму «Три горішки для Попелюшки» (1973)

Розташований «маєток мачухи» у невеликому замку поблизу чеського міста Швігов. Також для зйомок фільму «Три горішки для Попелюшки» використовувалися природні локації Північної Моравії та передмістя Крнова.

Цікавий факт! Для зйомок фільму «Три горішки для Попелюшки» для акторки Лібуше Шафранкової було виготовлено 3 пари туфельок. З них дві пари мали невеликий каблук, щоб акторці було легше сідлати коня, а одна була більш вишуканою та призначалася саме для «втрати» під час втечі від Принца.

Зимова атмосфера «Трьох горішків для Попелюшки»

Можливо, фільм «Три горішки для Попелюшки» й не отримав би славу найкращої зимової казки, але свій внесок зробив випадок. Спочатку зйомки планувалося проводити влітку.

Проте через тривалий процес підготовки вони почалися вже, коли настала зима. Дивовижним чином саме чудові зимові пейзажі надали цьому фільму особливу та неперевершену атмосферу.

Замок Моріцбург взимку
Шумавський ліс, де знімали лісові сцени з «Три горішки для Попелюшки» (1973)

Хоча для акторів, які знімалися у фільмі «Три горішки для Попелюшки» (1973), зимові зйомки виявилися справжнім випробуванням. Як згадувала виконавиця ролі Попелюшки – акторка Лібуше Шафранкова, всі актори постійно мерзли, бо костюми на кшталт середньовічної моди не були розраховані на зимову погоду. Виконавець ролі Принца – актор Павел Травнічек навіть ледь не потонув у снігу разом з конем, коли знімали фінальну сцену казки.

Проте всі засніжені зимові краєвиди надали казці неперевершеної атмосфери. Як зазначала Даніела Главачова, яка зіграла роль Дори – доньки мачухи, усі актори намагалися зробити справжню казку на всі часи.

Сама акторка на час зйомок була вагітна, тому вся знімальна група приділяла їй особливу увагу. Складний трюк з падінням саней з мачухою та її донькою до ополонки був виконаний професійними каскадерами.

Цікаві факти про «Три горішки для Попелюшки» (1973)

Проте «Попелюшка» Лібуше Шафранкова була вправною вершницею та майже усі сцени на коні виконала самостійно. Лише в одній сцені у лісі, коли кінь Юрашек перестрибує через повалене дерево, акторку замінив каскадер.

Фільм «Три горішки для Попелюшки» вже майже 50 років традиційно показують на Різдво та Новий рік у багатьох країнах Європи. У самій Чехії він визнаний найкращим казковим фільмом 20 століття. То ж можна й справді стверджувати, що творцям та акторам «Три горішки для Попелюшки» вдалося створили справжню новорічну казку на всі часи.