Мак – вишукана квітка, що зачаровує полум’яною красою. Макові пелюстки на вітру навіюють асоціацію з дивовижним танцем вогню. Насправді красиві маки бувають не лише червоними. Різні види цих квітів весни-літа мають значно ширший кольоровий діапазон.
Мак – фото та опис квітки
Мак – трав’яниста квітуча рослина родини Макові. Безпосередньо до однойменного роду належить понад 100 видів. Серед них найпоширенішими є дикі маки. Саме вони прикрашають узбіччя доріг та утворюють мальовничі квітучі поля.
Квіти у маків поодинокі, доволі великі та з дуже яскравим забарвленням. Саме тому вони ніколи не залишаються без уваги. Фотосесія у маках – одна з найулюбленіших речей, пов’язана з цими квітами.
Маки нагадують чарівні вогники серед полів, кам’янистих ландшафтів, степів. Їхнє забарвлення найчастіше за все яскраво-червоне.
Проте чимало видів та ще більше декоративних сортів мають просто дивовижний діапазон кольорів та відтінків. Крім жовтих, білих та рожевих маків, ще зустрічаються варіації з кремовими, бузковими та навіть блакитно-небесними відтінками.
Маки мають тендітні пелюстки, що нагадують спідниці танцівниць, коли їх колише вітер. Крім того, доволі впізнаний вигляд цим квітам надає розсічене листя, чимало тонких тичинок та плід у формі коробочки. Останній нагадує сільничку, де зберігається дрібне насіння, яке при коливанні на вітру розсипається з отворів, наче сіль.
Цікавий факт! Люди вирощували мак та споживали його насіння з давнини. Перші згадки про вирощування цих квітів датуються ще 2700 р. до н.е. та стосуються культури мінойців.
Легенди про маки та символіка квітки
За одним з давньогрецьких міфів, квітка мак з’явилася за побажанням Зевса. Володар Олімпу зробив так, що за кожним кроком Деметри – засмученої матері Персефони, яку викрав Аїд, з’являлися ці чарівні квіти.
Нещасна мати збирала їх та засинала поряд з зібраним букетом. З того час мак вважається символом родючості, подібно до самої давньогрецької богині, яка уособлювала родючу землю.
За іншим давньогрецьким міфом, мак – квітка богів-близнюків – бога сну Гіпноза та бога смерті Танатоса. Обидва вони зображувалися з маковим вінком на голові, а царство сновидінь уявлялося як засаджений маками сад. Саме тому мак ще є символом сну та смерті.
Що символізує мак?
Мак в Україні здавна вважався сакральною квіткою. Його висаджували біля домівок, бо вважалося, що ці квіти відлякують від хати відьом та іншу нечисту силу. За повір’ям, поки відьма перерахує макове насіння, вже заспівають перші півні, та зло омине господарів домівки.
З цим же повір’ям пов’язані й маковійчики – букети з маків та трав, що збирали на свято Маковія. Вони використовувалися як оберіг для домівки від нечистої сили.
Таку ж обережну силу мають й маки у вишівці на сорочці та весільному рушнику. На останньому ці квіти зображували разом зі стиглим колоссям як символ багатства та достатку для новоствореної родини.
Загалом мак – символ пам’яті, стійкості хоробрих воїнів та миру. На початку 20 ст. ці квіти стали символізувати пам’ять за загиблими у Першій світовій війні. Трохи згодом червоні маки стали символом пам’яті усіх жертв будь-яких збройних конфліктів.
В Україні червоний мак – символ сонця, краси, волі. Також ця квітка символізує скороминучість життя та нескінченність буття. У багатьох українських народних піснях мак згадується як символіка козака.
Жовті маки символізують багатство та успіх, а білі – безнадійність кохання. Польові маки вважаються нагадування про солодкі мрії. Оскільки пелюстки цих квітів дуже швидко осипаються, то мак ще є символом дівочої краси, що швидко згасає. Звідси походить вислів «дівка, наче маків цвіт».
Оскільки кожна макова квітка містить понад сім сотень зернин, мак – символ міцного роду та родючості. Тому вважалося, що не слід знищувати маки-самосійки, де б вони не зійшли.
ТОП-10 види маків – фото, назви, опис
Дикі маки
Ці найпоширеніші червоні маки є найвідомішими у світі. Саме вони найчастіше за все утворюють дивовижні макові поля та ростуть на узбіччі доріг. Дикі маки також відомі як польові та мак-самосійка. Вони поширені майже повсюди в Європі, Азії та у Північній Африці.
Чарівні червоні маки можна побачити на кам’янистих схилах, на полях та узбіччі доріг. Нерідко ці красиві яскраві квіти вважаються бур’яном.
Вони сягають заввишки 25-80 см та мають яскраво-червоні квітки зазвичай з чотирма пелюстками. Рідше зустрічаються дикі маки з рожевими, пурпуровими чи білими квіточками. Також впізнаний вигляд їм надає чорна пляма всередині квітки.
Цвітіння диких маків відбувається протягом літа, з кінця червня до серпня. Саме дикі червоні маки вважають символом пам’яті за загиблими воїнами.
Альпійський мак
Цей різновид маків вражає неймовірною вишуканістю та красою, що незвично виглядає серед похмурих кам’янистих ландшафтів гір. У дикій природі він поширений серед гірської місцевості Піренеїв та Альп, хоча подекуди зустрічається й у Карпатах.
Альпійський мак має великі поодинокі квітки з широкими пелюстками. Забарвлення найчастіше за все яскраво-жовте, але можуть зустрічатися білі та помаранчеві різновиди.
Заввишки альпійські маки сягають лише 10-15 см. Цвітіння відбувається протягом травня-червня. Альпійський мак також доволі поширений у декоративному садівництві. Зазвичай його використовують як прикрасу альпійських горок.
Полярний мак
Цей вид маків трохи схожий на попередній, адже також зростає у кам’янистому та негостинному середовищі. Низькоросле стебло (8-15 см) та маленькі квіточки дозволяють виживати у складних умовах арктичної тундри, де панують сильні вітри та доволі холодний клімат.
У дикій природі полярні маки слугують справжньою прикрасою короткого арктичного літа на теренах Арктики – від Норвегії до Канади. Вони зростають серед гальки на узбережжі річок та серед кам’янистих ландшафтів тундри.
Полярний мак зазвичай має поодинокі блідо-жовті квіти. Значно рідше зустрічаються його різновиди з білими чи рожевими пелюстками. Цвітіння відбувається протягом короткого періоду у червні-липні, коли найтепліше у рідному середовищі існування полярних маків.
Красиві види маків: східний мак
Цей доволі відомий вид маків походить з Кавказьких гір. У дикій природі він зустрічається на Кавказі, у північно-східній частині Туреччини та на північному заході Ірану. Зазвичай східний мак росте на луках, рідше – на кам’янистих схилах.
Цей вид маків доволі високий та сягає заввишки 80-100 см. До того ж він має велике пір’ясте листя світло-зеленого кольору. Квітки також великі, сягають до 18 см у діаметрі та є поодинокими.
Їхнє забарвлення зазвичай яскраво-червоне, але може бути й помаранчевим чи яскраво-рожевим. Проте серцевина чорна та нерідко відрізняється наявністю темно-фіолетової плями. Цвітіння відбувається протягом місяця, від середини травня до середини червня.
Мак городній
Це доволі поширений вид маків у дикій природі Південної Європи та Північної Африки. Проте слід зазначити, що у садах його заборонено вирощувати. Городній мак також відомий під назвою «снодійний».
Ці дикі маки мають доволі високе стебло, що сягає заввишки 1-1,2 м. Забарвлення вишуканих пелюсток вражає широким діапазоном кольорів. Городній мак може мати фіолетово-пурпурові, червоні чи рожеві квіти. Цвітіння відбувається протягом перших двох місяців літа.
Цікавий факт! Квіти городнього маку добре висушуються та найчастіше за все використовуються у сухих флористичних композиціях.
Меконопсис чи блакитний мак
На тлі інших красивих макі меконопсис виглядає наче екзотичне диво. Його неймовірно вишукані тоненькі пелюстки мають дивовижне ніжно-блакитне забарвлення.
Саме тому ці чарівні квіти відомі під назвою «блакитний мак». Насправді ж, вони належать до окремого роду Меконопсис, а не роду Мак. Заввишки блакитні маки сягають від 30-40 см до 1,2 м залежно від певного виду.
Загалом налічується понад 40 різновидів цих квітів. Переважна більшість з них зустрічається у Гімалаях. Крім того, 23 види меконопсису є винятково ендемічними видами Китаю.
Найвідомішим є великий меконопсис чи гімалайський блакитний мак. У Королівстві Бутан він визнаний національною квіткою. Зустрічаються блакитні маки у дикій природі високо у горах, серед хвойних лісів на висоті 3500-4000 м. Квітки можуть мати насичені небесні кольори чи бути яскраво-пурпуровими.
Цікавий факт! Блакитний мак меконопсис здатний витримувати холоди до –25°С.
Красиві маки з фото: ромнея Культера
Ця дивовижна рослина родини Макові також відома як деревоподібний каліфорнійський мак. Зустрічається цей різновид маків винятково у північних районах Мексики та на півдні Каліфорнії у США. Він також відомий як «маки Матілія» – на честь вождя індіанського племені, що мешкало тут.
На відміну від інших маків, ромнея Культера – це великий кущ із деревоподібними стеблами. Він може сягати 2-3 м заввишки.
Квіти у цих дивовижних маків великі (до 18 см у діаметрі), білосніжні, з яскраво-жовтою серцевиною. Через це специфічне забарвлення вони ще відомі як «квітка-яєчня». Цвіте ромнея Культера навесні. Нерідко ці деревоподібні маки виростають на лісових згарищах.
Мак пісковий чи аргемона
Ці красиві маки ще відомі як польові. Зазвичай вони прикрашають поля, піщані та кам’янисті ділянки. Їх можна побачити на теренах Європи, Західної Азії та Північної Африки. В Україні вони ростуть переважно на заході країни та у Криму.
На відміну від поширених диких маків, піскові маки мають невеликі квіточки з відокремленими один від одного чотирма пелюстками. Забарвлення у них зазвичай яскраво-червоне. Всередині, біля основи можна нерідко побачити чорну плямку.
Цвітіння припадає на травень-липень. Заввишки ці дикі червоні маки сягають до 40 см.
Каліфорнійські садові маки
Ці яскраво-золотисті маки відомі під науковою назвою «ешольція каліфорнійська». Друга складова найменування натякає на ареал поширення квітів.
Каліфорнійські маки ешольція у дикій природі зустрічаються переважно на теренах Каліфорнії у США. Тут вони навіть обрані квіткою-символом штату. Проте каліфорнійські маки також можна побачити на теренах Аризони, Орегону, Невади, Сонора. Найгарніші поля цього виду маків ростуть у Долині Антилопи та у Ведмежій долині.
Вогняне полум’я пелюсток каліфорнійської ешольції просто зачаровує погляди. Не дивно, що першовідкривачі цих теренів Америки з борта корабля прийняли величезні поля золотистих маків за справжнє золото.
Загалом забарвлення каліфорнійської ешольції може варіюватися від світло-жовтого до насиченого помаранчевого. Хоча зрізка можуть зустрічатися варіації з кремовими, рожевими та фіолетовими відтінками пелюсток.
Дивовижного вигляду цим чарівним макам надає й розсічене яскраво-зелене листя, що схоже на папороть. Їхнє цвітіння відбувається на початку літа.
Мак голостебловий
Ці неймовірно красиві маки мають дивовижний діапазон забарвлення. Вони можуть бути сонячно-золотистими, полум’яно-червоними, білосніжними з жовтою серцевиною та навіть з малиновим відтінком.
У дикій природі ці красиві маки ростуть на узбережжі річок та сухих схилах. Їхній ареал поширення охоплює терени Монголії та Східного Сибіру, Середньої Азії та американської Арктики (Аляска, Юкон).
Крім того, голостеблові маки доволі поширені у декоративному садівництві. Виведено чимало їхніх сортів, що мають дуже яскраве забарвлення та слугують справжньою прикрасою садових клумб. Заввишки вони сягають 30-50 см. Цвітіння триває протягом значного періоду – з травня по жовтень.