Ластівка: птах-вісник весни – фото, опис, ТОП-9 цікаві факти

Ластівка – фото, опис, цікаві факти

Ластівка – маленький перелітний птах ряду Горобцеподібні, що здавна має славу вісника весни. Зустрічається вона майже по всьому світу, крім Австралії та найхолодніших регіонів планети (Арктики, Антарктиди та Палеарктики). На теренах України ластівка – доволі поширений перелітний птах, що восени відлітає на зимівлю до теплих країв.

Як виглядає ластівка? Опис птаха

Вважається, що назва «ластівка» походить від давньослов’янського слова «ласта», що за звучанням та сенсом близько до литовського «lakstiti», що означає «літати».

Тобто «ластівка» значить «та, що літає», що добре підкреслює спосіб життя, властивий цим пташкам. Більшу частину свого життя вони проводять у повітрі та майже ніколи не сідають на землю.

Як виглядає ластівка

Ластівки значну частину часу проводять у повітрі. Їхній зовнішній вигляд добре пристосований до польотного способу життя.

Ластівка має вузькі загострені крила та довгий хвіст, що забезпечує їй легку та витончену маневровість при польоті. Короткий та широкий дзьоб ідеально пристосований для ловлі комах прямо на льоту.

Всі види ластівок мають певні загальні риси, до яких належать:

  • обтічна форма тіла;
  • опукла грудка;
  • щільне оперення, що щільно прилягає до тіла;
  • короткі лапи з чіпкими довгими кігтями.

Габарити тіла можуть варіюватися залежно від виду ластівки. Загалом довжина тіла у цих пташок може бути від 10 до 23 см, а вага – у межах 12-60 г.

Опис ластівки

Розмах крил у ластівки зазвичай сягає 28-35 см. Переважна більшість видів має синьо-чорне забарвлення верхньої частини тіла та біле черевце.

Цікавий факт! Ластівку здавна вважають символом весни, яскравих змін та весняного оновлення. У Стародавній Греції цей птах вважався уособленням богині Афродіти. У Стародавньому Єгипті у вигляді ластівки уявляли богиню Ісіду.

Види ластівок

У світі існує чимало видів ластівок, серед яких найвідомішими є сільська та міська. Їх нерідко плутають, але різниця між ними є не лише у зовнішньому вигляді, а й у поведінці.

Ластівка сільська

Довжина тіла у цього виду ластівок сягає 14-19 см. Верхня частина тіла має чорний колір, а нижня – брудно-рожева чи біла. Горло та лоб у сільської ластівки рудуватого відтінку. На горлі помітна поперечна чорна смужка.

Хвіст у самиць трохи коротший, ніж у самців. Загалом вони майже нічим не відрізняються один від одного. Характерною рисою сільської ластівки є більш вигнуті загострені крила та відсутність оперення на ногах.

Ластівка сільська - фото та опис

Сільські ластівки поширені в Європі, Азії, Америці та Африці. В Україні вони зустрічаються по всій території країни. Свої гнізда сільські ластівки облаштовують під стріхою домів, на крутих скелях та під мостами.

Нерідко ці пташки гніздяться цілими колоніями. При цьому кожна окрема пара має власну територію, що охоплює площу 4-8 кв. м. З року в рік сільські ластівки повертаються навесні до тих самих місць. Проте старе гніздо зазвичай не займають, а будують нове поряд.

Цікавий факт! Сільська ластівка – символ Естонії. Ця пташка також зображена на словенській монеті у 2 толари.

Міська ластівка чи білогурка

Довжина тіла у представників цього виду становить 12-17 см, а вага – близько 20 г. Розмах крил сягає 20-33 см. Верхня частина тіла у міської ластівки синьо-чорна, а нижня – біла. Молоді птахи відрізняються тьмяним сіро-чорним забарвленням верху та буровато-білим низом.

Від інших видів ластівка міська відрізняється трохи сплюснутою формою голови та лапами, повністю вкритими білим пір’ям. Літають ці птахи швидко, але не настільки стрімко, як сільські ластівки.

Міські ластівки можуть гніздитися:

  • на узбережжі річок;
  • луках;
  • схилах гір;
  • під стріхами кам’яних будівель.
Міська ластівка чи білогурка - фото та опис

Для створення своїх гнізд поза межами міст ці птахи зазвичай вибирають добре освітлені скелясті печери чи розщелини прибережних скель. Іноді міські ластівки займають нори берегових ластівок у глинястих кручах. У горах ці пташки можуть зустрічатися до відмітки 2200 м.

Ареал поширення міських ластівок охоплює Європу (крім Скандинавії), Середню Азію та Північну Африку. На зимівлю вони відлітають до тропічних регіонів Азії та у Центральну Африку.

Цікавий факт! Саме міські ластівки найчастіше за все полюбляють сидіти на проводах.

Берегова ластівка

Довжина тіла у цих пташок сягає 13 см, а розмах крил – 28 см. Вага зазвичай не перевищує 18 г. Верхня частина тіла у берегової ластівки має сірувато-бурий колір, а нижня – бруднувато-біла.

Берегові ластівки зустрічаються на теренах Європи та Африки. В Африці вони мешкають лише у Марокко, північних регіонах Тунісу та Алжиру, а також у долині Нилу.

Берегова ластівка - фото та опис

В Україні берегові ластівки є доволі поширеним видом. Зазвичай вони гніздяться колоніями у берегових обривах уздовж водойм.

Цікавий факт! Серед старих глинястих та піщаних кар’єрів може налічуватися до кількох тисяч нір берегових ластівок.

Даурські ластівки

Довжина тіла у цих ластівок сягає 18 см, а вага – у межах 18-20 г. Вони мають вохристе забарвлення тіла та темно-коричневу хвостову частину.

Швидкість польоту у даурських ластівок значно нижча, ніж в інших видів. Проте вони можуть «зависати» у повітрі, використовуючи повітряні потоки.

Даурська ластівка - фото та опис

Зустрічаються даурські ластівки на півдні Європи, в Індії, Японії та Китаї. Також вони поширені у центральних та північно-західних регіонах Африки.

В Україні даурська ластівка є рідкісним залітним видом. Зазвичай ці пташки гніздяться поблизу водойм – під схилами скель, у печерах та на обривах.

Голос ластівки

Голос у ластівок мелодійний та доволі приємний на слух. Їхній спів – це негучне щебетання, що зрідка переходить у трелі.

Відомо 6 різновидів щебечущих звуків, що видають ластівки. Під час полювання це одні звуки, а при спілкуванні одна з одною – інші.

Голос ластівки

Самці своїм співом привертають увагу самиць під час шлюбного періоду. Нерідко ці птахи співають дуетом. При цьому партія самиці завжди коротша, ніж у самця. Влітку ластівки майже не замовкають.

Цікавий факт! Ластівок нерідко плутають зі серпокрильцем, більш відомим як стриж. Проте останні більш гамірливі та при польоті не складають крил.

Політ ластівки

Ластівка – найвідоміший перелітний птах. У середньому щороку вона пролітає близько 79 тисяч кілометрів. Добова дистанція польоту у ластівки може сягати 200 км.

За швидкістю польоту ці пташки поступаються лише серпокрильцям. Ластівки можуть розвивати швидкість до 160 км/год.

Політ ластівки

Ці птахи мігрують величезними зграями – до 1000 особин. Влітку вони літають винятково у світлий час доби.

Вночі ластівки приземлюються на болотах, де ночують у комишах. Раптові різкі похолодання нерідко призводять до загибелі цих пташок при їх міграційних польотах.

Що їсть птах ластівка?

Під час гніздування ластівки полюють парами. В інший час вони здобувають їжу у зграях, що можуть сягати до 1000 особин. Комахи становлять основу раціону цих птахів. Ластівки полюють за ними винятково вдень.

Що їсть птах ластівка

Сільські ластівки у пошуках їжі зазвичай літають на висоті 7-9 м від землі, найчастіше за все – над водою. Міська ластівка полює за комахами на висоті 10-20 м від землі. Вона знижується лише перед настанням прохолодної чи дощової погоди. Під час дощів ластівки не полюють.

До стандартного раціону ластівок належать:

  • бабки;
  • жуки;
  • мухи;
  • цвіркуни та коники;
  • комарі;
  • метелики;
  • павуки, що літають повітрям на павутинні.

Навіть великих жуків ластівки ковтають цілком. Проте бджіл та отруйних комах ці птахи ніколи не чіпають. «Мисливські» території ластівок зазвичай не перевищують відстані у радіусі 450 м від їх гнізда.

Що їсть ластівка

Пролітаючи низько над водоймами, ластівки прямо на льоту захоплюють живильну вологу. Також при польоті вони можуть скупатися у воді, на мить занурившись у неї.

Цікавий факт! Існує народна прикмета, що якщо ластівка літає низько над водою, то буде дощ.

Гніздо ластівки

Гніздо сільської ластівки має чашоподібну форму. Пташка ліпить його з бруду та глини, шматочки яких приносить у дзьобі до місця створення житла.

Для укріплення гнізда вона використовує травинки, дрібні гілочки та пір’я. Внутрішня частина зазвичай вкрита травою та пір’їнами.

Гніздо ластівки

Гніздо міської ластівки – це закрита півсфера із землі, яку пташка приклеює до поверхні завдяки своїй клейкій слині. Внутрішня частина вкривається м’яким матеріалом, який ці пташки можуть спіймати під час польоту.

Пошуком будівельних матеріалів для гнізда самець та самиця займаються почергово. Хтось один обов’язково вартує біля недобудованого гнізда, щоб його не зайняли родичі-конкуренти. На створення гнізда у ластівок йде до 2-х тижнів.

Свої гнізда ластівки можуть використовувати протягом кількох років. Ці пташки легко знаходять своє попереднє місце гніздування, повертаючись із зимівлі.

Як виглядає гніздо ластівки

Щороку вони оновлюють своє старе гніздо. Гнізда-нори берегові ластівки створюють завдяки своїм чіпким кігтям.

Цікавий факт! Ластівки – мирні пташки, що не б’ються за здобич. Проте вони можуть влаштовувати справжні бої за м’які матеріали, що літають у повітрі (пушинки, пір’я інших птахів) та використовуються ними для гнізда.

Розмноження ластівок

Хоча цих птахів часто звуть моногамними, насправді це не так. Сільські ластівки можуть утворювати пару на декілька сезонів. Проте нерідко вони створюють її лише на один шлюбний сезон.

Самці без пари можуть приєднуватися до створених пар. Вони беруть активну участь у «родинному» будівництві гнізда та захисті потомства.

Тому полігамія також властива сільським ластівкам. На відміну від них, міські ластівки частіше створюють моногамні пари на тривалий строк.

Розмноження ластівок

Шлюбний період у ластівок триває близько 2-х тижнів. Залежно від місця гніздування цих птахів, сезон розмноження у них припадає на березень-червень. Наприклад, ластівки у Північній Африці формують пари у березні-квітні, а у найхолодніших регіонах – лише у середині червня.

У шлюбний період самці демонструють свої хвости. Вони також співають короткі, але дуже дзвінкі пісні, щоб привернути увагу самиць. Спаровуються ластівки прямо у повітрі.

Цікавий факт! Самиці ластівки зазвичай вибирають самців з найдовшим хвостом.

Виведення потомства

У кладці сільських ластівок зазвичай 3-7 яєць. Самиця висиджує їх близько 2 тижнів, іноді – трохи довше. Пташенята у гнізді знаходяться 3 тижні, після чого стають самостійними.

Проте ще кілька тижнів батьки можуть підгодовувати їх. За рік молоді птахи вже можуть створювати власні пари.

У міських ластівок за сезон буває 2 кладки по 4-6 яєць. Самиця висиджує їх протягом двох тижнів. Самець у цей час забезпечує її їжею. Проте у дощову погоду самиця саме шукає здобич.

Пташенята ластівки

Пташенята міської ластівки дуже безпомічні. Вони навіть не в змозі самостійно розбити яєчну шкарлупу – це роблять їх батьки. Літати пташенята ластівки міської починають на 20-30 день життя. Після цього батьки ще тиждень підгодовують їх.

Ластівки у дикій природі зазвичай живуть 4-5 років. Загалом тривалість життя цих пташок може сягати 8-11 років. Зазвичай більшість ластівок гине у перший рік життя.

Цікавий факт! Пташенята ластівки неймовірно ненаситні. За день вони приймають їжу до 300 разів!

Вороги та загрози для ластівок

Підсоколик великий (чеглок) – головний ворог ластівок. Він також дуже швидко літає та ловить свою здобич під час польоту. Інші хижі птахи серйозної загрози для ластівок зазвичай не становлять.

Природні вороги ластівок

Ластівки дуже швидко літають та уникають зустрічі з хижими птахами. Застигнути їх зненацька можна лише, коли вони збирають на землі шматочки бруду для гнізда.

Лиса чи вовк можуть з’їсти пташенят ластівок, що випали з гнізда. Дорослий птах з пошкодженим крилом легко стає здобиччю будь-якого наземного звіра.

Ластівки дуже чутливі до холодів. Вони відлітають до теплих країв, коли температура ще тримається у межах +10°С.

Цікаві факти про ластівку

Проте через процеси глобального потепління ці пташки нерідко відлітають на зимівлю із запізненням. Тому часто гинуть під час міграції.

Зменшення сільгоспугідь та збільшення використання інсектицидів призводить до суттєвого зниження їжі для ластівок. Проте популяція цих птахів досі залишається доволі чималою. У світі налічується декілька десятків мільйонів ластівок. Тому зникнення цим птахам-вісникам весни поки не загрожує.