Ошибана – японське мистецтво, що є поєднанням флористики та гербарію при створенні картин з природних матеріалів. Назва цієї техніки рукоділля майстрів з Японії перекладається як «засушена чи пресована квітка». Зазвичай картини ошибана створюють з висушених частин квітів та листя. Проте не забороняється додавати до роботи будь-які елементи, створені природою.
Історія мистецтва самураїв
Спочатку лише відважні самураї володіли привілеєм створення яскравих картин з чарівних подарунків природи – квітів та листя. Жіночі руки «дісталися» техніки ошибана лише триста років тому.
Вікторіанська Європа перейняла знання в японців та пережила хвилю популярності пресованої флористики. Мода на екологічно чисті картини повернулася близько 30 років тому, та знову сколихнула майстрів та майстринь на початку 21 ст. Наразі є чимало людей, що захоплюються цією технікою японського рукоділля.
Крім копіткої роботи з підбору матеріалів творцю картин ошибана слід зануритися у філософію японців, що стосується цього мистецтва. Розташування елементів на полотні – це не лише гра барв та текстур. До цього ще додається особливий сенс, що робить картини ошибана справжніми маленькими шедеврами.
Що потрібно для створення картин ошибана?
Головна задача для майстра ошибани – засушили рослини під пресом так, щоб вони не деформувалися та не втратили форму, колір, текстуру тощо. Тобто копітка робота над майбутньою картиною в японській техніці починається ще зі збору та обробки матеріалів.
Вже потім починається сам процес створення малюнку з дарунків природи. Під прес йдуть будь-які квіти, листя, трави та насіння. Під час прогулянки лісом чи парком можна підбирати кору дерев, пух, гілочки тощо. Головне – збирати матеріал у суху погоду та зразу сортувати його.
Також можна додати до цього яскраві екзотичні плоди, куплені у супермаркеті. Частина майбутніх елементів для картин ошибана знайдеться на кухні. До справи можна залучити крупи, висушені коренеплоди, насіння.
Зібраний та опрацьований матеріал для майбутніх картин ошибана слід зберігати у коробках, що не пропускають світло та вологу. Самі твори у цій японській техніці мистецтва також варто зберігати якомога далі від сонячних променів, що «крадуть» яскравість барв. Тому готові картини ошибана краще за все оформлювати у рамці під склом та розташовувати далі від вікон.
Як створювати картини ошибана своїми руками?
Завдяки японській техніці ошибана можна створити будь-яку картину: пейзаж, портрет чи натюрморт. Вигаданий сюжет малюють олівцем на твердій основі.
Потім вибирають матеріали, вирізають та складають з них деталі майбутньої картини. Головне – враховувати сумісність кольорів та текстур. Тому слід експериментувати з відтінками та об’ємними елементами, що зможуть оживити зображення.
Створення фону – перший етап роботи безпосередньо над самою картиною ошибана. Його можна зробити з берести чи листя.
Також можна використати з цією метою мішковину, світлу чи темну тканину. Іноді вибирають для фону картон чи звичайний кольоровий папір.
Заготовлені деталі майбутньої картини розкладають на полотні. Всі елементи злегка змащують клеєм та акуратно кріплять на основу. Після закріплення останньої деталі готову роботу відправляють під прес до остаточного висихання.
Майстри з техніки ошибана радять не поспішати з процесом створення картини. Краще розкласти заготовлення на полотні та залишити все у такому вигляді на декілька днів. Можливо, за цей час з’явиться бажання щось змінити у композиції, зробити зміни або вигадати «родзинку» для своєї роботи.
Старовинне мистецтво ошибана знову знаходить все більше своїх прихильників. Майстри, які віртуозно володіють цією японською технікою рукоділля, набирають учнів на власні курси та майстер-класи. Наповнене сенсом японське мистецтво ошибана дозволяє цікаво провести час та створити власні шедеври, що наближують до природи.