Хоча пустелі у першу чергу викликають асоціації з Африкою та Сахарою, в Європі вони також зустрічаються. Переважна більшість з них є напівпустелями. Ці пустельні ландшафти доволі доступні, тому популярні серед туристів. Нижче наведені відомі напівпустелі та пустелі Європи.
Пустеля Аккона в Італії
Ця напівпустельна місцевість розташована в італійській провінції Сієна, неподалік від всім відомої Тоскани. Справжньою пустелею Європи Аккона складно назвати, адже офіційному визначенню цього біома вона не відповідає. Тут випадає до 600 мм опадів на рік, а не менш 250 мм.
Однак загалом пустельні терени Аккона утворюють різкий контраст з навколишніми територіями. Коричневі піщано-гравійні пагорби в оточенні смарагдових оливкових гаїв Тоскани виглядають доволі дивовижно. Наче хтось переніс на терени Італії шматочок типової пустелі Північної Америки.
Напівпосушливий регіон Аккона привертає увагу туристів не лише чарівними ландшафтами, але й дивовижною архітектурою. Тут розташоване середньовічне абатство Монте-Олівето-Маджоре. Звісно, воно поступається за красою французькому Мон-Сен-Мішель, але все одно варте уваги.
Крім того, на теренах Аккона в Італії зустрічаються дивовижні білосніжні дюни, що мають форму куполів. Вони вважаються однією з наймальовничіших природних пам’яток Тоскани.
Табернас в Іспанії – єдина справжня пустеля Європи
Іспанський пустельний регіон Табернас охоплює площу понад 280 кв. км. Зазвичай він зветься «безплідними землями» Іспанії. Розташовані ці пустельні території в іспанській провінції Альмерія. Саме тому вони ще відомі під назвою «Альмерійська пустеля Європи».
Табернас – єдина справжня пустеля на теренах континентальної Європи. Температуру влітку тут перевищує +40°С. Через це пустеля Табернас має славу одного з найспекотніших місць Європи. Взимку тут випадає мало опадів, а температура завжди залишається вище нуля.
Кам’янисті та піщані ландшафти утворюють дивовижні пейзажі пустелі Табернас. Тут зустрічається дуже мало рослин та тварин. Дивовижні пустельні ландшафти Табернас не залишилися без уваги кіноматографістів. У 1960-80 роки тут знімали чимало вестернів с традиційним колоритом Дикого Заходу.
На теренах Табернас в Іспанії навіть утворилося невелике містечко під назвою «Техаський Голлівуд». Колись воно було головним майданчиком для кінознімання вестернів в Європі. Наразі тут можна побачити чимало цікавих декорацій, що залишились з того часу.
Напівпустелі Європи: Ісландське нагір’я
Ця велика пустельна місцевість у центральній частині Ісландії на перший погляд не схожа на пустелю. Тут немає пісків та не панує неймовірна спека. Більшість територій Ісландського нагір’я заселена людьми.
Попри це, ця вулканічна місцевість дуже швидко поглинає опади. Через це значна територія виявляється абсолютно непридатною для існування будь-якої рослинності.
Саме через відсутність флори та нестачу вологи Ісландське нагір’я вважається напівпустелею в Європі. Тут можна побачити найдивовижніші краєвиди, що здаються позаземними ландшафтами. Тому ця місцевість Ісландії не залишається без уваги туристів.
Пустелі Європи: Деліблатські піски Сербії
Ця пустельна місцевість розташована поблизу Белграда. Вона охоплює площу близько 300 кв. км у південно-східній частині Середнєдунайської низини у сербському краї Воєводина. Діліблатські піски займають територію між Дунаєм та південно-західними схилами Карпат.
Ця піщана пустеля Європи ще відома під назвою «Європейська Сахара». Її територія являє собою великий піщаний масив, оголошений природним заповідником.
Деліблатські піски є залишком величезної доісторичної пустелі, що виникла на місці колишнього Паннонського моря. Її піщані ландшафти мають унікальну еліптичну форму, що сформувалася ще у льодовиковому періоді.
Назва цієї пустелі Європи походить від поселення Деліблато, поблизу якої вона починається. На цих піщаних теренах росте 900 видів рослин. Деякі з них належать до ендемічної флори регіону та більше ніде не зустрічаються. Загалом Деліблатські піски доволі схожі на трав’янисто-степовий ландшафт, ніж на справжню пустелю.
Цікавий факт! Серед ландшафтів Деліблатських пісків знімали фільм «Чингісхан» (1965) з Омаром Шарифом у головній ролі.
Штучні пустелі Європи: Блендувська пустеля у Польщі
Ця пустельна територія Польщі також відома як «Польська Сахара». Розташована вона у Малопольському воєводстві, лише за 50 км від Кракова та Катовіце. Сюди доволі популярні екскурсійні тури одного дня.
Блендувська пустеля простягається на 10 км, тоді як піски, що здаються безкраїми, охоплюють тут площу 33 кв. км. Подекуди піщані дюни сягають від 40 до 70 км.
Через саму пустелю прокладено декілька туристичних маршрутів. Тут можна відчути себе, наче й справді знаходишся десь серед справжньої Сахари. Щоб підтримувати цю пустельну атмосферу, на теренах Блендувської пустелі навіть вирубують дерева, які іноді починають рости у цій місцевості.
Хоча ці дивовижні ландшафти здаються природними, насправді вони мають штучне походження. Блендувська пустеля веде відлік своєї історії з 13 ст., коли у цій місцевості розпочався гірничий видобуток, заради якого викорчовували ліс.
Інтенсивна діяльність людей призвела до звільнення пісків та зменшення ґрунтових вод. З часом піщані ділянки розрослися та утворили справжню пустелю на теренах Польщі.
Пустелі Європи з фото: Барденас-Реалес в Іспанії
Хоча насправді ця місцевість в Іспанії є напівпустелею, вона має фантастичний вигляд справжньої пустелі. Розташована вона в іспанській провінції Наварра, на межі з Арагоном.
Ця напівпустеля Європи охоплює площу 42 тисячі га та має статус національного парку. Вітри, вода та сонце – природні скульптори, які створили у цьому куточку іспанської Наварри неймовірні краєвиди, що здаються позаземними ландшафтами. Особливо привертає увагу дивовижна скеля Кастільдет’єрра, що сягає заввишки 50 м та нагадує чарівний замок.
Уся територія Барденас-Реалес поділяється на 2 контрастні частини. Бардена-Бланка вражає майже місячним ландшафтом, що утворюють вапнякові схили та глинисті яри. На теренах Бардена-Негра переважають плоскогір’я та ліси з алепської сосни.
Через ці пустельні терени прокладено чимало туристичних стежок, де можна ходити пішки чи їздити на велосипеді. Деякі краєвиди напівпустелі Барденас-Реалес можуть здатися доволі знайомими, і це не випадково. Тут знімали деякі сцени відомого серіалу «Гра престолів».