На теренах французької Нормандії є дивовижне місце – замок Мон-Сен-Мішель. За своєю популярністю він не поступається Ейфелевій вежі – головному символу Парижу. Дивовижний архітектурний комплекс велично височіє на острові-скелі посеред затоки Мон-Сен-Мішель та щороку приваблює безліч мандрівників з усього світу.
Мон-Сен-Мішель – восьме диво Західного світу
Найвідоміший замок Франції – Мон-Сен-Мішель має казковий вигляд. Він є справжнім еталонним взірцем полум’яної готичної архітектури.
Назва Мон-Сен-Мішель стосується як самого замку, так і розташованого на однойменному острові старовинного бенедиктинського абатства. Воно займає площу близько 55 тисяч кв. м та є типовим зразком середньовічного французького монастиря. Абатство Мон-Сен-Мішель було збудовано протягом 11-16 століть.
За право звати абатство «своїм» протягом декількох століть сперечаються Нормандія та Бретань. Річ у тому, що річка Куенон у підніжжя замка Мон-Сен-Мішель вважається кордоном між цими двома провінціями.
Потрапити до абатства можна винятково через двохкілометрову дамбу, створену ще у 1879 році. Якщо раніше нею переміщувалися лише кінні екіпажі та підводи, то наразі дамбою курсує звичайний автобус.
Історія та легенди замка Мон-Сен-Мішель
Давні легенди стверджують, що у 705 році на благословенну землю Галлії (тоді так йменували Францію) спустився сам архангел Михайло. Він відзначив своїм божественним перстом єпископа Обера та наказав йому збудувати храм на верхівці гори.
Спочатку на скелі з’явилася невелика каплиця. Згодом її доповнили інші архітектурні споруди. Так й утворився неймовірний комплекс абатства Мон-Сен-Мішель у Франції.
Ще одна легенда розповідає, що з перших днів будівництва храму робітникам заважав величезний непід’ємний валун. Його просто неможливо було видалити. За легендою, посунути камінь допомогло невинне дитя, яке доторкнулося до валуна п’яткою.
Інші перекази також стверджують, що єпископ Обер вдарив по камінню посохом. Після цього з валуна забило джерело з чудодійною водою.
Кажуть, що архангел Михайло ще тривалий час приходив уві снах та насправді до робітників, які працювали над створенням храму. Святий постійно допомагав уникати усіх перепон, що виникали під час будівництва. Саме на його честь й було названо абатство.
Мінливості долі
У середині X століття острів Мон-Сен-Мішель був зайнятий монахами-бенедиктинцями, що отримали благословення від Папи Римського. Паломники, які приходили до них у це священне місце, отримували не лише спокій, але й чудове зцілення від багатьох захворювань.
За легендою, монахи абатства Мон-Сен-Мішель змогли повернути до життя жінку та її дитину, які втопилися у морі. На честь цього дива у затоці був зведений великий хрест.
У 1204 році абатство набуло значного впливу. Воно стало справжнім центром середньовічної науки серед мракобісся, що на той час панувало довкола. Проте монахам-бенедиктинцям довелося сплатити за це велику ціну – їхнє абатство намагалися спалити.
Відновити храм згодом змогли прибічники Пилипа Августа. Завдяки їхнім зусиллям, замок Мон-Сен-Мішель став ще кращим та перетворився на справжній архітектурний шедевр.
Абатству довелося пережити Столітню війну. Після цього, у 1792 році, його захопили французькі революціонери та перетворили на неприступну тюрму.
У цьому статусі монастир перебував до 1863 року. Після він був об’явлений національним здобутком. Наразі замок Мон-Сен-Мішель у Нормандії перебуває під охороною ЮНЕСКО.
Цікаві факти про Мон-Сен-Мішель
Наразі замок Мон-Сен-Мішель у Франції – дієвий монастир, де досі правлять бенедиктинці. Попри значний розмір абатства, на його території мешкає лише сім монахів.
Постійних мешканців містечка навколо замку трохи більше – 70 особин. При цьому тут є власна поліційна ділянка, лікарня, готель та навіть мерія. На території замку завжди чимало відвідувачів, які їдуть сюди з усіх куточків світу.
Абатство Мон-Сен-Мішель має власний герб. На ньому зображені геральдичні лілеї, вкриті чорними мушлями. Квіти символізують прихильність французьких монархів. Мушлі є символом пілігримів.
Замок Мон-Сен-Мішель відрізняється фантастичною красою. Тому не дивно, що дехто стверджує, що саме цей архітектурний шедевр Франції став прообразом Мінас-Тіріта – легендарної столиці Гондора, що описана у сазі «Володар перснів».
Загалом про красу абатства Мон-Сен-Мішель у Нормандії складено чимало легенд. Якщо побачити чимало замків Європи, то саме цей шедевр середньовічної архітектури виявиться одним із найяскравіших.
Як доїхати до Мон-Сен-Мішель: поради мандрівникам
Абатство Мон-Сен-Мішель розташоване на скелястому острові у Нормандії. Можна знайти чимало екскурсійних турів одного дня з Парижу до цієї архітектурно-історичної пам’ятки. Прямого автобуса зі столиці Франції до найвідомішого замку країни немає.
Доїхати до Мон-Сен-Мішель самостійно простіше за все на орендованому автомобілі. Можна замовити авто ще з паризького аеропорту. Відстань між Парижем та замком Мон-Сен-Мішель становить близько 300 км. За часом це займе 4,5 години.
Проте слід пам’ятати: на острові немає місць для паркування. Автомобіль потрібно буде залишити за 3 км до замку. Можна пройти цю відстань пішки або ж проїхати на безплатному автобусі.
Також дістатися до Мон-Сен-Мішель з Парижу можна й потягом. Старт маршруту – вокзал Монтпарнас (Montparnasse). Кінцева зупинка – поселення Понторсон (Pontorson).
Подорож займає до 3-х годин. Від Понторсон до Мон-Сен-Мішель залишається ще 10 км. Їх можна подолати, сівши на безплатний автобус, який ходить кожні 10 хвилин.
Подорож до абатства: що ще потрібно знати
Для відвідування абатства Мон-Сен-Мішель краще за все заздалегідь купити квиток. Це можна зробити й онлайн, що позбавить від туристичних черг біля входу до монастиря.
Важливо пам’ятати ще одну особливість відвідування Мон-Сен-Мішель у Франції. Біля нього можна спостерігати найбільші припливи-відливи в Європі.
Двічі на місяць морські води докочуються до самих стін замку. Певні дати цього природного явища вказані на міському сайті Мон-Сен-Мішель.
У цей час краще за все прогулюватися біля замку з професійним гідом, щоб не застрягнути у пісках. На самому острові Мон-Сен-Мішель є декілька чудових готелів, де можна зупинитися.