Язикан звичайний – дивовижний метелик-бражник, що нагадує колібрі у польоті. Ця чарівна комаха, наче мініатюрна пташка, парує поблизу квітів та харчується їх нектаром.
Як виглядає метелик язикан звичайний?
Бражник язикан – комаха, яка неймовірна схожа на колібрі через дрібні габарити, звички харчування та особливості польоту. Від інших метеликів представники цього виду відрізняються своєю харчовою поведінкою.
Бражник язикан зависає у польоті над квітами та споживає квітковий нектар завдяки довгому та тонкому хоботку. Саме через це він ще відомий як метелик-колібрі.
Забарвлення дорослих язиканів поєднує сірі, коричневі та помаранчеві відтінки. Верхні крила у цих метеликів сіро-коричневі, з хвилястими краями. Саме через це бражник язикан легко зливається зі своїм середовищем існування.
Нижня пара крил у метелика-колібрі помаранчева, з чорною хвилястою смужкою на краях. Завдяки цьому яскравому забарвленню бражник язикан майже зливається з квітками, нектаром яких він харчується.
Цікавий факт! Як й колібрі, метелик язикан звичайний здатний парувати протягом тривалого часу та зависати на одному місці у повітрі при споживанні квіткового нектару.
Де живе метелик язикан звичайний?
Бражник язикан надає перевагу місцям, де ростуть квіти зі значною кількістю нектару. Ареал поширення цих метеликів охоплює значну частину Північної Америки, Європи, Африки та Азії. У Сполучених Штатах язикан звичайний зустрічається майже всюди.
Ці дивовижні метелики поширені у регіонах як з теплим, так і з холодним кліматом. Наприклад, вони мешкають навіть на Алясці. В Україні бражник язикан раніше зрідка зустрічався на Закарпатті та у Криму.
Проте, останніми роками метелики-колібрі все частіше з’являються й в інших регіонах країни. Наприклад, на початку серпня 2024 року бражник язикан був помічений у Дніпрі. Загалом метелик-колібрі є сезонною комахою, яку можна побачити під час цвітіння квітів.
Що їсть метелик-колібрі язикан?
Харчові звички бражника язикана надають йому ще більше подоби до пташки колібрі, ніж до інших метеликів. Завдяки видовженому хоботку, що нагадує соломинку, ця комаха висмоктує нектар з квітів.
Більшість декоративних садових квітів – чудове джерело їжі для язикана звичайного. Тому цих диво-метеликів, що нагадують колібрі, нерідко можна запримітити у садах у період буяння квіткового цвітіння.
Хоботок у бражника-колібрі довший, ніж в інших птахів та комах зі схожою адаптацією до харчування. Тому він може дістатися навіть того нектару, який недоступний для інших.
Метелики-колібрі нерідко щоденно повертаються на ті є самі клумби в один й той же час, щоб поїсти. Вони відкладають яйця на листяні рослини чи поряд з ними, щоб гусені зразу після народження мали доступ до їжі.
Останні, на відміну від дорослих особин, харчуються винятково листям, у тому числі томатів. Проте вони дуже швидко обертаються на метеликів, які не становлять загрози для садових рослин. Подібно до бджіл, бражник язикан сприяє розповсюдженню пилку квітів.
ТОП-6 цікаві факти про метелика-колібрі язикана
- Хоча бражник язикан дрібний та доволі тендітний, він здатний мігрувати на значні відстані.
- Язикан звичайний може літати не лише вперед, але й задом наперед, через що ще більш нагадує колібрі.
- Метелик-колібрі чудово запам’ятовує місця з найкращим нектаром квітів та завжди повертається до них.
- Язикан звичайний не становить загрози ні для людей, ні для тварин.
- Метелики-колібрі не мають змоги жалити. Їхній хоботок не є аналогом жала та дозволяє лише отримувати доступ до нектару у квітках.
- Бражник язикан може згортати свій довгий хоботок, коли не харчується.
Життєвий цикл бражника язикана
Гусені язикана звичайного при появі на світ мають жовтий колір. Проте у міру розвитку вони стають зеленими. Вздовж тіла у них помітні сіра та кремова смужки.
Коли гусінь бражника язикана стає синьою з помаранчевим кінчиком, то це значить, що вже незабаром вона зробить лялечку. Вона формує шовковий кокон навколо свого тіла, де й відбувається процес перетворення на дорослого метелика. Самиці потім відкладають яйця на рослинах, починаючи життєвий цикл язикана звичайного заново.