Національний парк Сундарбан: мангрові ліси, де живуть бенгальські тигри

Ліс Сундарбан - фото, опис, цікаві факти, флора та фауна

Мангрові ліси – унікальна екосистема, що зберігає гармонійний баланс природи. Вона є останнім притулком для багатьох рідкісних видів рослин та тварин. Розташований у дельті Гангу, на кордоні Індії та Бангладеш, ліс Сундарбан є одним з таких дивовижних куточків природи. Він має славу найбільших мангрових лісів у світі.

Сундарбан – «красиві джунглі» у дельті Гангу

За однією з версій, походження назви найбільшого лісу мангрів у світі пов’язано з деревами «сундарі» чи «сундри», що ростуть на його території. Саме тому найменування «Сундарбан» нерідко перекладають із санскриту як «Красиві джунглі». У перекладі з бенгалі назва означає «красивий ліс» (сундар – красивий, бан – ліс чи джунглі).

Де знаходиться ліс Сундарбан

Значна частина території (60%) цього великого тропічного лісу розташована у межах Бангладеш. Інша частина належить Індії. При цьому загальна площа лісу Сундарбан становить близько 40 тисяч кв. км.

Нерідко ці величезні зарості мангрів звуть мангровими болотами. Пов’язано це з тим, що значна їхня частина являє заболочені низини дельти Гангу та Брахмапутри. Як мінімум третина території цих мангрових лісів прихована під водою.

У 1996 році Сундарбан був офіційно визнаний національним парком. У 1997 р. ці мангрові ліси навіть були занесені до переліку об’єктів під захистом ЮНЕСКО.

Ліс Сундарбан - фото та опис

З того часу мангрові ліси Сундарбан належать до територій, що охороняються законом. Тому мандрівники можуть лише милуватися тут мальовничою природою. Місцевим мешканцям дозволено збирати тут лише дикий мед.

Дивовижна флора та фауна Сундарбан

Вологий тропічний клімат сприяє різноманіттю рослин. Тут зустрічається рослинність не лише типова для Південної Азії. Серед лісів Сундарбан можна відшукати ще й типові рослини Полінезії та Ефіопії.

Лише одних різновидів мангрових дерев тут росте до 27 штук. Загалом на теренах Сундарбан зустрічається понад 300 видів рослин. Чимало з них вже давно занесені до Червоної книги.

Фауна Сундарбан

Не менш, ніж рослинний світ, вражає і фауна Сундарбан. Дикі кабани, мангусти, олені, крокодили (включаючи рідкісний морський вид) та різні види черепах є найпоширенішими представниками тваринного світу цього величезного мангрового лісу.

Проте справжнім королем лісу Сундарбан є бенгальський тигр. Заповідні лісові терени на кордоні Індії та Бангладеш стали для цього рідкісного хижака останнім притулком на планеті. Наприкінці 2010 року на території національного парку Сундарбан мешкало близько 300 бенгальських тигрів.

Тваринний світ мангрового лісу Сундарбан

Різні види птахів є найчисленнішими мешканцями цього мангрового лісу. Тут зустрічаються білі ібіси, рибалочки, чаплі, колібрі та інші екзотичні та типові болотні птахи. Чудово прижилися у заростях мангрів і безліч плазунів, включаючи чимале різноманіття отруйних змій.

У пошуках вражень: бенгальські тигри та «морські цигани»

Ліс Сундарбан – заповідні території дикої природи та притулок для багатьох рідкісних рослин та тварин. Крім того, ці мангрові зарості захищають наближені до них регіони Індії та Бангладеш від циклонів.

Також серед чималої частини цих мангрових лісів знайшли собі притулок «морські цигани». Цей кочовий народ звик мандрувати теренами річок та морів.

Бенгальські тигри у лісі Сундарбан

Відокремлена від океану заболочена частина лісу Сундарбан періодично затоплюється у сезони дощів. Інша територія має численні канали та острівці, доступні для відвідування мандрівниками. Тут можна здійснити цікаву подорож на човні.

Краще за все відвідувати національний парк Сундарбан з листопада по лютий. У цей час найбільше шансів побачити бенгальських тигрів, що гріються на узбережжі річки.