Стреліція: «райська пташка» у квітковому горщику

«Райська пташка» стреліція - фото, опис, вирощування та догляд за квіткою

«Райська пташка» чи королівська стреліція, фото якої не покидають сторінок флористичних видань, не залишає байдужим жодного садівника. Мало які інші кімнатні рослини можуть зрівнятися красою та вишуканістю з цією дивовижною квіткою. Достатньо лише раз побачити цвітіння стреліції, щоб зрозуміти, чому її звуть квіткою «райська пташка».

Стреліція королівська: походження та опис квітки

Великі помаранчево-сині екзотичні квіти стреліції за формою нагадують дивних тропічних пташок з чубчиком на голові. Саме вони надають рослини чарівний вигляд у пору свого цвітіння.

В інший час стреліція виглядає доволі просто та майже непримітно. Пучок дуже великого зеленого листя на довгих ніжках – ось і вся рослина.

Стреліція королівська - фото та опис квітки

Вперше стреліція була виявлена шведським ботаніком Тунбергом. Він відшукав цю екзотичну квітку під час своєї подорожі Південною Африкою. Натураліст привіз дивовижну рослину до Лондона, де на той час правив король Георг III.

Мешканці туманного Альбіону дуже шанували його дружину – королеву Шарлотту, народжену герцогинею Мекленбург-Стреліцькою. Саме на честь неї дивна квітка з Південної Африки й отримала свою назву – «Стреліція королівська».

Наразі існує 5 різновидів цієї екзотичної рослини. Усі вони належать до нечисленної родини Стреліцієві. Батьківщиною цих екзотичних квітів є Південна Африка.

Де росте стреліція у природі

Тому успішно рости вони можуть лише в умовах теплого та помірно зволоженого клімату. У відкритому ґрунті окультурена квітка «райська пташка» чудово росте у вологих субтропіках – на узбережжі Середземномор’я, у садах Флориди та Центральної Америки.

Тривалі холоди, різкі коливання температур та сильні вітри для стреліції згубні. Тому у країнах з помірним кліматом квітку «райська пташка» вирощують лише як кімнатну рослину або ж в оранжереях.

«Райська пташка» стреліція у домашніх умовах

Наразі африканська «райська пташка» все ще залишається дивовижною заморською красунею. Зрідка її можна побачити у будинках квіткарів-профі.

Недосвідчені любителі зазвичай надають перевагу іншим екзотичним квітам (наприклад, дипладенії). Попри красу та непримхливість стреліції, вони уникають її та помилково вважають складною кімнатною рослиною для квартири.

Насправді вирощування стреліції – заняття не складне та й не таке вже кропітке. Імовірно, причина уникання «райської пташки» пов’язана зі специфікою її розмноження.

Квітка «Райська пташка» стреліція у домашніх умовах

Річ у тім, що квітка стреліція не має стебла. Тому від неї неможливо отримати живці. Листя квітки «райська пташка», на відміну від тієї ж сенполії, не укорінюють у воді чи ґрунті.

Таким чином з усіх відомих способів розмноження рослин залишається лише ділення кореневища, укорінення бічних пагонів та сіяння насіння. Своєю чергою кожен з цих методів має низку труднощів та обмежень.

Стреліція – екзотична рослина, що повільно розвивається. Квітка, вирощена першими двома способами, цвіте на 2 чи 3 рік свого життя. Стреліція з насіння дорослішає ще повільніше. Перші бутони на ній з’являються не раніше, ніж на 4-5 рік після посадки.

Розмноження стреліції діленням кореневища

Для реалізації цього способу розмноження необхідно мати здорову рослину віком 6-8 років. Процедуру проводять після завершення цвітіння стреліції, яке зазвичай приходиться на травень чи червень.

Розмноження стреліції діленням кореневища

Тоді кореневище «райської пташки» виймають з горщика та ділять на частини. У кожній з них повинно бути 2-3 точки росту. Кожну розподілену частину саджають в окремий горщик, заповнений сумішшю лукового та листового ґрунту, піску та перегною.

Укорінення бічних пагонів стреліції

При вправному догляді здорові дорослі рослини стреліції іноді утворюють невелику кількість бічних пагонів. Якщо це «диво» відбулося, то їх акуратно, разом з їхнім корінням, відокремлюють від батьківського куща та саджають в окремі горщики. Коли такої рослини немає, то залишається єдиний вихід – вирощувати стреліцію з насіння.

«Райська пташка» стреліція – процес вирощування з насіння

Стреліція має одну малоприємну для квіткарів особливість. Її насіння втрачає схожість через пів року після свого дозрівання. Тому призначене для посадки насіння стреліції обов’язково повинно бути свіже зібраним.

Вирощування стреліції з насіння

З насіння видаляють наявний на них помаранчевий пушок. Для кращого розбухання їхню поверхню злегка протирають дрібною шліфувальною шкіркою. Після цього насіння стреліції на добу замочують у теплій кип’яченій воді, а потім декілька годин витримують у розчині «Епін» (природному біостимуляторі рослин).

Підготовлене таким чином насіння «райської пташки» висаджують у вологий, попередньо простерилізований пісок. При посадці його не заглиблюють до ґрунту. Лише злегка втискують у субстрат так, щоб нижня поверхня насіння трохи зрівнялась з його поверхнею.

Насіння стреліції пророщують при температурі +25°С під склом, у напівзатемненому місці. У таких тепличних умовах перше, найбільш життєздатне насіння повинно проклюнутися через 4 тижні після посадки. Найслабкіше насіння може прорости майже через рік.

Як вирощувати стреліцію з насіння

Коли на кожному окремому насінні з’явиться щось хоч трохи схоже на паросток, його тут же пересаджують в окремий горщик, заповнений піщано-торф’яною сумішшю.

Далі починають щоденно, по 15-20 хвилин на добу «закаляти», а після появи перших листочків ще й додають додаткове підсвічення паростків стреліції. Полив здійснюють кип’яченою теплою водою. У міру розвитку молоді саджанці пересаджують у більші горщики.

Догляд за стреліцією у домашніх умовах

«Райська пташка» має довге коріння, тому вирощувати її потрібно у високому керамічному горщику. Кімнатна стреліція потребує якісного освітлення, але прямі сонячні промені їй протипоказані. Під час зав’язки бутонів «райську пташку» не можна переміщувати чи розвертати.

Догляд за стреліцією у домашніх умовах

Полив стреліції здійснюють у міру висихання ґрунту. Останній завжди повинен бути злегка зволоженим, але ні в якому разі не вогким. Взимку кількість поливів зменшують, а температуру у приміщенні, де тримають стреліцію, знижують до +14…+16°С.

Стреліцію регулярно оприскують відстояною водою. З весни до осені періодично, 2-3 рази на місяць цю екзотичну кімнатну рослину підгодовують комплексними добривами.