Птахи з довгим дзьобом мають значні переваги при пошуках їжі у своєму середовищі існування. Зазвичай вони населяють болота, водойми та прибережні регіони, а також тропічні ліси. Нижче наведені найвідоміші птахи з довгим дзьобом, що зустрічаються у світі.
Птахи з довгим дзьобом: пелікани
Ці великі водоплавні птахи з довгим дзьобом зустрічаються у теплих районах на всіх континентах, крім Антарктиди та окремих країн Південної Америки. У світі налічується 8 видів пеліканів.
Усі вони мають дуже великий, широкий та довгий дзьоб, оснащений мішком, що може розширюватися. За довжиною він у 4-5 разів довший за голову птаха. Завдяки величезному дзьобу пелікани можуть зачерпувати, наче черпаком, рибу та відфільтровувати непотрібну воду при споживанні здобичі.
Австралійський пелікан є найбільшим літаючим птахом Австралії. Він також має найдовший відносно тіла дзьоб не лише серед своїх родичів, але й загалом серед птахів. Цей факт навіть відмічений у Книзі рекордів Гіннеса.
Довжина дзьоба в австралійського пелікана сягає до 50 см, тоді як тіла – 1,6-1,9 м. Важить цей птах 5-6,8 кг.
Птахи з довгим дзьобом: лелека
Представники родини Лелекові добре відомі своїм великим та загостреним довгим дзьобом. Останній разом з довгими ногами розвився у цих птахів внаслідок еволюції та адаптації до середовища існування.
Лелеки мають один з найдовших дзьобів серед інших птахів. Завдяки його міцності та чутливості ці навколоводні птахи можуть перевіряти каламутну воду на наявність здобичі та ловити її навпомацки.
Серед представників родини Лелекові африканський марабу має найтовстіший довгий дзьоб. Загалом це найбільший птах цієї родини, що зустрічається на теренах Африки, відрізняється габаритами справжнього велетня. Він сягає заввишки до 1,5 м та має розмах крил 2,1-2,5 м.
На теренах України найвідомішим та найпоширенішим птахом з довгим дзьобом з родини Лелекові є лелека білий. Він має безліч народних назв, серед яких доволі відомими є «бусол», «бусько», «бусел». Представники цього виду мають майже повністю біле оперення та загострений довгий дзьоб червоного кольору.
Цікавий факт! Довгий дзьоб для лелеки є не лише засобом для пошуку та захоплення здобичі, але й інструментом для спілкування. Зазвичай ці птахи спілкуються між собою завдяки клацанню дзьоба.
Птахи з довгим дзьобом: Чаплеві (чаплі, чепури, бугай, квак)
Ці птахи з довгим дзьобом зустрічаються на всіх континентах, крім Антарктиди. Сіра чапля та чепура (біла чапля) – найвідоміші представниці родини Чаплеві, що мешкають в Україні. Зазвичай їх можна побачити на болотах та на узбережжі водойм.
Крім чапель, в Україні зустрічаються бугай та бугайчик та квак, що також є представниками родини Чаплеві. На відміну від чаплі, ці болотні птахи мають трохи коротший, але також загострений та відносно довгий дзьоб.
Чапля
Бугай
Квак
У всіх них він є своєрідною адаптацією для пошуку їжі на мілководді водойм. Переважна більшість родини Чаплеві харчується рибою та водяними комахами.
Бугай також використовує свій довгий дзьоб для маскування. Коли птах ховається серед очерету та підіймає догори голову з довгим дзьобом, то просто зливається з болотяною рослинністю. До того ж бугай може ще й похитуватися у такт коливанню комишу під дією вітру.
Птахи з довгим дзьобом: косар чи колпиця
Цей болотяний птах зовні доволі схожий на лелеку. Проте головною відмінністю є специфічна форма дзьоба, що нагадує величезну ложку. Подібно до лелеки та чаплі, косар має дуже довгий дзьоб. Проте він не звужується, а розширюється донизу та має плаский кінчик.
Завдяки такому дзьобу косарі можуть досліджувати воду у лагунах та на болотах на наявність потенційної здобичі. Птах занурює широкий дзьоб до водойми та при виявленні дрібної водяної фауни захоплює її.
Косарі поширені переважно в Євразії. В Україні зустрічається лише косар білий, більш відомий як колпиця. Він населяє чорноморське узбережжя та пониззя Дунаю.
Тропічні пташки з довгим дзьобом: тукани
Якщо навколоводні та болотні птахи використовують свій довгий дзьоб для фільтрування води на наявність здобичі, то у тропічних птахів він має трохи іншу функцію. Тукани отримали довгий дзьоб у процесі еволюції, щоб мати змогу проникати вглиб фруктів.
Найвідомішим представником цих тропічних птахів є тукан великий. Він зустрічається на переважній більшості територій Південної Америки. Цей птах має доволі великий та довгий дзьоб, що здається неймовірно масивним, але насправді полий та легкий.
Науковці досі сперечаються щодо того, навіщо тукану такий дзьоб. Одні вважають, що він слугує своєрідною прикрасою птаха та потрібний, щоб привертати увагу потенційного партнера. Інші вважають, що завдяки великому та наче масивному дзьобу тукан відлякує потенційних ворогів.
Напевно відомо, що великий та довгий дзьоб дозволяє тукану зберігати прохолоду тіла. Також завдяки йому ці птахи можуть дістати сік та насіння з тропічних фруктів, схованих серед величезного листя.
Птах з величезним дзьобом: китоголов
Цей великий птах нагадує щось середнє між чаплею, лелекою та пеліканом. Ще більше він схожий на вимерлого птеродактиля. Особливо великою є ця схожість під час польоту, коли можна побачити у всій красі величезний розмах крил, що сягає 2,3-2,6 м.
Зустрічається китоголов лише у тропічних регіонах Східної Африки. Болота та заболочена місцевість – типове середовище існування цього велетня серед птахів.
Харчується китоголов переважно рибою, хоча може полювати навіть на молодих крокодилів. Свою здобич він оглушує завдяки гострому шипові, розташованому на кінчику величезного дзьоба, що нагадує розчавлений черевик.
Птахи з довгим тонким дзьобом: одуд
Цей невеликий птах відомий своїм гарним чубчиком у вигляді віяла. Також одуда легко впізнати за доволі довгим, дуже гострий та тонким дзьобом, кінчик якого трохи спрямований донизу. Птах використовує його для пошуку ящірок та комах у ґрунті.
Одуд ще відомий завдяки своєму яскравому оперенню. Темно-коричневі, чорні та кремові барви утворюють візерунки, що нагадують смуги на тілі зебри.
При цьому забарвлення голови, шиї та грудей варіюється від рожевого та помаранчевого до каштанового. Особливо красиво одуд виглядає під час польоту, коли добре помітні чорно-білі візерунки на крилах та хвості.
Пташка з найдовшим дзьобом: колібрі-списодзьоб
Цей вид колібрі відрізняється найдивовижнішим дзьобом серед усіх птахів у світі. З 22 см довжини його тіла 9-11 см припадає на неймовірно тонкий та довжезний дзьоб. У самиць він зазвичай довший, ніж у самців.
Колібрі-списодзьоб – єдиний у світі птах, що має дзьоб значно довший за тіло. Зустрічаються ці дивовижні пташки у вологих тропічних лісах Анд на висоті 1700-3500 м.
Довгий дзьоб у колібрі-списодзьоба справді нагадує спис середньовічного лицаря. Він має чорне забарвлення та на кінчику трохи зігнутий догори. Подібно до інших колібрі, довгий дзьоб у цих пташок з’явився у процесі еволюції.
Завдяки йому, птах може пити нектар з трубчастих квітів. На відміну від інших птахів, колібрі-списодзьоб не може використовувати свій дзьоб для очищення пір’я. З цією метою він зазвичай використовує свої ніжки.
Болотна пташка з довгим дзьобом: бекас чи баранець звичайний
Ця невелика болотна пташка з довгим дзьобом зустрічається по всій Європі та Азії. На зиму вона мігрує до теплих країн Європи та Африки. В Україні бекас гніздиться переважно у лісовій та лісостеповій смугах та мігрує скрізь.
Ці болотні пташки мають плямисте коричнево-жовтувате оперення та короткі зеленувато-сірі ноги. Серед усіх відомих куликів баранець звичайний має найдовший дзьоб. Останній прямий, загострений, але з гнучким кінчиком.
Довгий дзьоб дозволяє цим пташкам досліджувати мул на наявність черв’яків та іншої дрібної здобичі. Очі у бекаса розташовані близько до маківки. Завдяки цьому, птах може обстежувати довкілля на наявність загрози під час пошуку їжі.
Пташки з довгим дзьобом: чоботар чи шилодзьобка
Ця пташка з дивовижним дзьобом зустрічається на узбережжі солоних водойм Євразії та Африки. В Україні шилодзьобка також доволі поширена.
Ця доволі невелика пташка сягає 42-47 см завдовжки та важить до 350 г. При цьому вона має неймовірно довгий та дуже тонкий дзьоб із загнутим догори кінчиком. Також пташка має доволі високі ноги з перетинками на кінцівках.
Своїм довгим дзьобом чоботар досліджує прибережні води у пошуках здобичі. Крім того, ця пташка може плавати та пірнати під воду. Зазвичай харчується шилодзьобка молюсками, ракоподібними та личинками комах.
Птах з довгим дзьобом: кульон чи кроншнеп
На відміну від попередніх видів куликів, кульон має довгий та тонкий дзьоб, кінчик якого спрямований донизу, а не догори. Ці птахи населяють луки, пасовища та торф’яні болота. Зустрічаються вони на більшості континентів, за винятком Антарктиди.
Найчастіше за все кульони шукають їжу на узбережжі моря, лиманів та боліт, а також на луках. Вони використовують свій тонкий довгий дзьоб для захоплення та витягування здобичі з мулу, піску чи ґрунту. Харчуються кульони переважно жуками та хробаками, а також ракоподібними.
Птахи з довгим дзьобом: птах-носоріг
Серед усіх птахів з довгим дзьобом птах-носоріг є найдивовижнішим. Він має доволі довгий та масивний дзьоб, зігнутий донизу. Неймовірний вигляд цим птахам надає наявність значного виросту різної форми на дзьобі.
Через це останній здається ще більшим та масивнішим, ніж є насправді. Здається, що птах-носоріг ніби має своєрідний шолом, що захищає голову та верхню частину дзьоба.
Попри масивність дзьоба, насправді він доволі легкий, адже більша його частина всередині має великі повітряні простори. Саме тому птах-носоріг може вправно діставати своїм довгим дзьобом м’якуш тропічних фруктів, але не здатний створювати ним дупло. Ці пташки для гніздування використовують вже кимось створені дупла у деревах.