Птах квак: типовий мешканець боліт – фото, опис, цікаві факти

Птах квак – фото, опис, цікаві факти

Птах квак – близький родич чаплі та водяного бугая. Він населяє болота та водно-болотні угіддя на всіх континентах, крім Антарктиди. Хоча квак належить до родини Чаплеві, зовні він відрізняється від довгоногих чапель та більше нагадує бугая.

Як виглядає птах квак?

На відміну від вишуканої чаплі, птах квак має кремезне тіло, майже непомітну шию та короткі лапи. За габаритами він трохи більший за ворону. Цікаво, що латинська назва птаха перекладається як «нічний крук».

Як виглядає птах квак

Хоча зазвичай цей птах, як і бугай, більш відомий як «нічна чапля». Пов’язано це з тим, що квак активний переважно вночі та має оперення з відтінком воронового крила.

Під час шлюбного періоду у звичайного кваку на потилиці з’являється 2-4 довгих білі пір’їни, що утворюють подобу міні-чубчику. Саме через цю особливість у минулі часи було знищено чимало цих дивовижних болотних птахів.

Спина та маківка голови у самців кваку під час шлюбного періоду чорні з зеленуватим відблиском. Боки та черевце у них білі. Дзьоб має вугільно-чорний колір, а лапи – жовтого чи рожевого відтінку.

Самиці звичайного кваку за забарвленням схожі на самців. Молоді птахи відрізняються від дорослих темно-бурим забарвленням з видовженими плямистими смужками.

Птах квак звичайний - фото та опис

Крила у квака широкі, закруглені на кінчику, сірого кольору. Їхній розмах сягає 1 м. Дзьоб у пташки квак коротший, ніж у чаплі, але товстіший та міцний. Чіпкі пальці на ногах завершуються гострими кігтями, завдяки яким ці болотні птахи легко утримуються на гілках дерев.

Довжина тіла у квака звичайного сягає 65 см, а вага – до 700 г. Поза шлюбним періодом самці та самиці мають темно-сіре оперення, білі боки та черевце.

Як виглядає каледонський квак?

Розмір тіла у представників цього виду варіюється у межах 55-65 см. Самиці зазвичай трохи менші за самців. Довжина тіла у них не перевищує 60 см. У середньому ці птахи важать до 800 г.

Каледонський квак - фото та опис

Забарвлення тіла у каледонського квака червонувато-коричневе, але черевце біле. Через це цей вид птаха квак ще відомий як «руда нічна чапля».

Ноги у представників цього виду світло-коричневі, а дзьоб чорний. У шлюбний період маківка голови у самців стає чорною, а на потилиці з’являється кілька довгих пір’їн.

Голос болотного птаха квак

Найчастіше за все голос птаха квак можна почути літніми вечорами у місцевості, де поблизу є болота чи заболочені озера. Гучний крик «куак» чи «квак-квак» легко дозволяє відрізнити цього представника родини Чаплеві від інших болотних птахів. Саме через свій крик птах квак й отримав свою назву.

Голос болотного птаха квак

Зазвичай ці крики можна почути, коли пташка виходить на полювання. Вдень квак майже ніколи не видає себе голосом. Найбалакучіші ці болотні птахи у шлюбний період.

Самець сидить на дереві, обраному для гнізда, та видає гучні крики. Таким чином він відлякує конкурентів та привертає увагу самиці. Не менш крикливі й молоді особини. У разі загрози життю ці птахи видають звуки, що нагадують нявкання кошеняти.

Де живе птах квак?

Квак звичайний зустрічається майже всюди в Америці, Африці, Середній Азії, Південній та Центральній Європі. Немає його лише на теренах Австралії. На теренах Європи птах квак поширений переважно у південних регіонах.

Де живе птах квак звичайний

Квак звичайний населяє узбережжя водойм з густою рослинністю, болота та озера, мангрові ліси, вологі луки. Найбільші його популяції мешкають в Італії, Румунії, Франції, Іспанії, Угорщині, Сербії, Болгарії та Греції. Близько 8000 цих птахів живе на теренах Туреччини.

В Україні квак звичайний зустрічається майже всюди. Проте переважна більшість цих птахів надає перевагу степовій та лісостеповій смугам. На зимівлю українські популяції квака звичайного переміщуються до пониззя Дунаю та Дністра.

Квак каледонський зустрічається на більшій частині Австралії, у Новій Зеландії та Новій Гвінеї, а також на Філіппінах та в Індонезії. Зазвичай він населяє мангрові ліси, болота, річки та озера. Каледонського квака нерідко можна побачити й у міському середовищі, біля водойм у парках та садах.

Де живе птах квак каледонський

Кваки селяться переважно великими колоніями, нерідко змішаними з чаплями та іншими болотними птахами. Нерідко їхня чисельність може сягати до 1000 пар. Гніздо птах квак облаштовує на дереві чи серед заростей чагарників поблизу водойми.

Що їсть птах квак?

Риба, жаби та водні комахи складають основу раціону цих болотних птахів. Каледонський квак може полювати на мишей та ящірок.

Також до раціону цих птахів належать ракоподібні, малюки морських черепах, краби, водяні жуки та личинки бабки. Квак також витягує черв’яків та різних комах із заболоченого ґрунту.

Що їсть птах квак

Оскільки ці болотні птахи мають короткі ноги, то полюють вони винятково на мілководді. Найчастіше за все квак стоїть непорушно та очікує, коли потенційна здобич наблизиться до нього. Проте іноді птах може й прогулюватися уздовж берега у пошуках здобичі.

Цікавий факт! Попри свій миролюбний характер, квак може навідуватися до гнізд інших птахів, щоб поживитися їхніми яйцями чи пташенятами.

Поведінка квака та цікаві факти про птаха

Квак відрізняється віртуозною навичкою балансування при переміщенні стеблинами комишу чи іншої болотної рослинності. Під час руху при цьому птах може підхоплювати здобич, що потрапляє у поле його зору.

Зрідка квак може виявляти неабияку винахідливість. Птах може привертати увагу риби за допомогою «наживки» – якогось дрібного жучка, пір’їни або навіть щіпки, кинутої до води.

Цікаві факти про птаха квак

Каледонський квак – типовий нічний птах. Він полює винятково уночі, а свою здобич зазвичай очікує на мілководді. Каледонські кваки можуть створювати свої гнізда не лише на деревах чи на манграх на болотах, але й у печерах та під скелястими виступами.

Найбільшу активність птах квак виявляє у сутінках, уночі та на світанку. Вдень представники цього виду надають перевагу відпочинку на гілках дерев. Лише у період розмноження кваки можуть бути активні навіть вдень.

Розмноження птаха квак

Ці болотні птахи мають доволі цікавий шлюбний ритуал. Самиця перебирає пір’я самця, коли вже визначається з відповідним партнером. Потім новостворена пара постукує один одного дзьобом. Лише після птахи разом починають будувати гніздо.

Розмноження птаха квак

Самець приносить сухі гілочки та траву для створення майбутнього житла та відганяє непроханих гостей. Самиця самостійно споруджує гніздо, яке іноді може бути розташованим на висоті понад 40 м від землі.

Сезон розмноження у кваків зазвичай відбувається протягом квітня-червня. Самиця відкладає 3-4 яйця, які позмінно висиджують обоє батьки. Пташенята квака з’являються на світ через 3 тижні.

Через 3 тижні після цього вони вже можуть літати. Пташенят вигодовують обоє батьки. У батьківському гнізді молоді пташки перебувають лише трохи більше, ніж місяць від народження.

Тривалість життя птаха квак

Після цього вони стають повністю самостійними. Проте власне потомство у них з’являється лише на 3 рік життя.

Поза сезоном розмноження птах квак веде переважно поодинокий спосіб життя. Значну частину часу він проводить у пошуках їжі. У дикій природі птах квак живе 15-16 років, а у зоопарках – до 24 років. Болотний лунь, сіра ворона, єнотоподібний собака та шакали – його головні природні вороги.