Птах бугай: фото, опис, види, ТОП-5 цікаві факти

Птах бугай – фото, опис, види, цікаві факти

Бугай – нічний птах, що зустрічається на болотах та озерах у різних куточках світу. Цей близький родич чаплі відрізняється від неї менш вишуканим тілом та маскувальним оперенням, що дозволяє йому зливатися з комишем. Птах бугай відомий своїм гучним криком, що нагадує рев бика. Через це у давнину його вважали пособником водяника, що мешкає на болотах.

Птах бугай – класифікація та походження назви

Подібно до чапель, бугай належить до родини Чаплеві. Його назва походить від гучного крику птаха, що нагадує голос бика та може лунати в околицях на відстані до 4 км.

Наразі існує 4 види цього болотного птаха. Найвідомішим серед них є бугай водяний. Він зустрічається на теренах Євразії та Африки, та є доволі поширеним в Україні. До інших трьох видів належать бугай американський, строкатий та австралійський.

Наукова назва водяного бугая – Botaurus stellaris. Перша її складова нагадує подобу до бика через специфічний гучний крик-рев. Друга складова цієї назви перекладається як «зоряний», що пов’язано зі строкатим забарвленням оперення птаха.

Птах бугай – класифікація та походження назви

Нерідко назву «бугай» застосовують не лише для справжніх бугаїв, що є представником роду Botaurus, але й до бугайчиків. Останні нагадують типового водяного бугая у мініатюрі.

Вони мають схожий вигляд, але значно поступаються за розміром. Бугайчики належать до роду Ixobrychus, що об’єднує 9 наявних видів та 1 вимерлий.

Цікавий факт! У Болгарії птах бугай відомий як «водяний бик», що як й головна назва пов’язана з його специфічним криком.

Як виглядає птах бугай?

Птах бугай, подібно до чаплі, має довгі ноги та довгий дзьоб, загострений на кінчику. Проте лапи у нього трохи коротші, ніж у чапель, а дзьоб здається більш масивним, тоді як шия товста та майже непомітна. Хвіст у водяного бугая короткий, крила широкі, а тіло доволі велике та кремезне.

Забарвлення оперення може різнитися залежно від виду, але зазвичай темно-бурих та коричневих кольорів з безліччю контрастних рисок та смужок. Через це птах бугай здається неймовірно строкатим.

Як виглядає птах бугай
Птах бугай у польоті

Проте у своєму середовищі він легко зливається з комишем та рогозом. Крім того, птах бугай може підіймати гострий дзьоб догори та витягувати тіло стрункою.

Він навіть здатний коливатися в такт болотній рослинності. Через це помітити водяного бугая у його середовищі існуванні майже неможливо.

Цікавий факт! Птах бугай може втягувати голову, через що й без того коротка шия здається й зовсім відсутньою.

Бугай водяний – фото та опис птаха

Це найвідоміший вид птаха бугай. Довжина тіла у його представників сягає 70-80 см, а вага – у межах 1-2 кг. Розмах крил сягає 1,2-1,3 м. Самці завжди більші за самиць.

Голова та спина у водяного бугая має строкате забарвлення, що поєднує чорно-жовті вкраплення. Нижня частина тіла має охристий відтінок з бурим поперечним візерунком, а хвіст – чорний.

Бугай водяний – фото та опис птаха

Гучні крики водяного бугая починають звучати з настанням сутінок та можуть тривати до світанку. При цьому їх можна почути на відстані до 2-4 км.

Ареал поширення водяного бугая доволі великий. Ці птахи гніздяться на значній частині Європи, в Ірані, Афганістані, Японії та на теренах Африки. На зимівлю бугай водяний відлітає на узбережжя Середземномор’я, на Кавказ, північ Індії та південний схід Китаю.

У найтепліших країнах Європи ці птахи ведуть осілий спосіб життя. Водойми із застійною водою та рясними заростями комишу – типове середовище існування бугая водяного.

Птах бугай американський

Цей вид птаха бугай – ендемік фауни Північної Америки. Зустрічається він на водоймах Канади та Сполучених Штатів.

На зимівлю американський бугай відлітає на південь США, Карибські острови та до країн Центральної Америки. У сезон розмноження ці птахи населяють болота, порослі молодою рослинністю.

Довжина тіла в американського бугая сягає 60-85 см, а вага – 370-500 г. Розмах крил у представників цього виду – до 1,1 м. Самці трохи більші за самиць.

Птах бугай американський – фото та опис

Американський бугай має міцне товстувате тіло та короткі лапи. Верхня частина у нього коричнева з чорними плямами. Нижня частина тіла чорно-біла, тоді як шия – біло-жовта.

Представники цього виду також мають доволі гучний голос. Місцеві мешканці порівнюють його з шумом засміченої помпи. У шлюбний період американський бугай може кричати без зупинки протягом пів години.

Бугай строкатий

Цей вид бугая також відомий як південноамериканський, адже він населяє водойми Південної та Центральної Америки. Він поширений від південної частини Мексики до Аргентини. Мешкають ці болотні птахи поблизу прісних водойм, на болотах та зарослих полях.

Бугай строкатий – фото та опис

Довжина тіла у бугая строкатого сягає 63-76 см, а вага – у межах 0,5-1,1 кг. Представники цього виду мають бежеве забарвлення з безліччю плям, що утворюють чіткий візерунок.

Шия у строкатого бугая біла. Спина також біла, але зі світло-коричневими смужками. Груди та черевце білі, з широкими коричневими смугами. Самців можна відрізнити по масивнішому тілу та наявності чорного хвостового пір’я, яке у самиць коричневе.

Птах бугай австралійський

Цей вид є ендеміком Австралії. Також він зустрічається на острові Тасманія та у Новій Зеландії. Ці птахи населяють водно-болотні угіддя з густою рослинністю та ведуть дуже прихований спосіб життя.

Птах бугай австралійський – фото та опис

Довжина тіла в австралійського бугая сягає 65-75 см. Верхня частина тіла у нього темно-коричнева, а нижня – рудувата та смугаста. На голові добре помітна темно-коричнева смуга, що тягнеться від дзьоба по боках шиї.

Поведінка, спосіб життя та розмноження птаха бугай

Усі види бугаїв ведуть усамітнений спосіб життя. Поза сезоном розмноження ці птахи живуть окремо. Навіть на зимівлю водяні бугаї відлітають поодинці, а не зграями.

Гніздо водяного бугая зазвичай розташоване серед щільних заростей водної рослинності. Місце для гніздування обирає самиця. Вона ж облаштовує гніздо, використовуючи рогіз та осоку. Готова оселя сягає 50 см у діаметрі та до 35 см заввишки.

Птах бугай водяний – поведінка, спосіб життя, розмноження

Самиця водяного бугая зазвичай відкладає з інтервалом у 2-3 дні 3-7 яєць. Самець не бере ніякої участі ні у висиджуванні, ні у годуванні майбутнього потомства.

Пташенята водяного бугая з’являються на світ через 25-27 днів. За 2-3 тижні після народження вони вже покидають гніздо. На другий місяць життя пташенята вже можуть літати та стають повністю самостійними. До цього моменту самиця ще підгодовує їх пуголовками.

Що їсть птах бугай?

Дорослий водяний бугай харчується переважно рибою. До раціону цього болотного птаха належать карасі, окуні та дрібні щучки. Значно рідше водяний бугай ловить жаб та інших амфібій. Молоді птахи зазвичай полюють на жаб, пуголовок та комах.

Що їсть птах бугай

Американський бугай харчується переважно комахами. Також до його раціону належать жаби, саламандри, ракоподібні та дрібна риба. Австралійський бугай полює переважно на жаб, рибу та ракоподібних, а строкатий – на рибу, амфібій, плазунів та дрібних ссавців.

Полюють ці болотні птахи зазвичай на мілководді у водоймах, де глибина збільшується поступово. Крім того, бугай може шукати здобич й на узбережжі. Перед споживанням спійманої їжі птах декілька разів струшує її, а лише потім ковтає.

Птах бугай – ТОП-5 цікаві факти

1. Гучний голос бугая пов’язаний з тим, що звук утворюється при безпосередній участі стравоходу, що виступає у ролі своєрідного резонатора. При потраплянні до нього повітря, птах видає гучні звуки, наче це й справді бичачий рев.

Бугай водяний – цікаві факти про птаха

2. Подібно до чаплі, водяний бугай може дуже довго чекати на свою здобич, стоячи нерухомо серед комишу. Ці болотні птахи, як й чаплі, також полюбляють стояти на одній нозі.

3. Якщо водяний бугай злякається, то на відміну від чаплі, він ніколи не полетить зі свого місця. Натомість птах сховається серед комишу, та буде погойдуватися, наче водна рослинність. Проте, якщо підійти до нього дуже близько, то бугай може ударити своїм гострим дзьобом прямо в очі противнику.

4. Водяний бугай літає по прямій траєкторії, повільно змахуючи крилами. Його тихий плануючий політ нагадує маневровий політ сови. Від чаплі птах бугай у польоті легко відрізняється за широкими крилами з округлими кінчиками.

Цікаві факти про птаха бугай

5. Птах бугай у дикій природі живе до 15 років. Молоді особини нерідко стають здобиччю сов, пугачів та болотяних лунів.

Значне забруднення води, осушення боліт та природних водойм зі стоячими водами призвело до різкого скорочення популяції водяного бугая. У багатьох країнах ці птахи охороняються законом.