Отруйні гриби: ТОП-12 види – фото, назви, опис

Отруйні гриби – фото, назви, опис

Багато видів грибів можна споживати. Проте існує й чимало отруйних різновидів. Деякі з них дуже схожі на їстівні види, тому дуже важливо вміти їх розрізняти. Нижче наведені найвідоміші отруйні гриби у світі, про наявність яких варто знати.

Отруйні гриби: мухомор червоний (Amanita muscaria)

Цей найвідоміший отруйний гриб у світі легко впізнати за яскраво-червоною шапинкою, прикрашеною білими плямками. Мухомор червоний містить найбільш небезпечні для людини речовини, що погано впливають на центральну нервову систему.

Отруйні гриби - Мухомор червоний (Amanita muscaria)
Види отруйних грибів - Мухомор червоний

Споживання цього гриба може викликати сильну інтоксикацію. Втрата координації, сильна нудота та галюцинації – головні симптоми отруєння червоним мухомором. Токсична дія гриба проявляється вже приблизно за годину після його споживання.

Цікавий факт! Назва «мухомор» пов’язана з тим, що у давнину ці отруйні гриби використовували для позбавлення від мух.

Отруйні види грибів: мухомор біспорігера (Amanita bisporigera)

Цей різновид мухоморів – це отруйні білі гриби, що зустрічаються на сході та заході Північної Америки та в Європі. Зазвичай вони ростуть на узліссі та трав’янистих галявинах поблизу дерев та кущів.

Ніжка у цих отруйних грибів бліда та порівняно довга. Шапинка білого кольору сягає від 3 до 10 см у діаметрі.

Отруйні види грибів - Мухомор біспорігера (Amanita bisporigera)

Споживання навіть половини цього отруйного гриба може призвести до загибелі при відсутності медичної допомоги. Блювота, судоми та діарея – початкові симптоми отруєння мухомором біспорігера. Згодом настає ураження печінки та нирок, що призводить до загибелі.

Цікавий факт! Загалом у роді мухоморів налічується 24 види цих отруйних грибів.

Види отруйних грибів: мухомор весняний (Amanita verna)

Це ще один дуже небезпечний отруйний гриб родини Аманітові. Нерідко він вважається різновидом блідої поганки. Також цей отруйний гриб ще звуть білим мухомором.

Види отруйних грибів - Мухомор весняний (Amanita verna)

Мухомор весняний зустрічається навесні майже всюди у листяних та хвойних лісах Європи. Шапинка та ніжка у цього отруйного гриба мають білий колір.

Споживання мухомора весняного призводить до ниркової та печінкової недостатності. Це нерідко призводить до загибелі.

Отруйні гриби з фото: лепіота коричнево-червонувата (Lepiota brunneoincarnata)

Ці небезпечні отруйні гриби ще відомі як «смертельні мацаки» або ж «парасолька луската». Вони доволі поширені по всій Європі та в помірних районах Азії. Також ці отруйні гриби зустрічаються у хвойних лісах Північної Америки.

Отруйні гриби з фото - Лепіота коричнево-червонувата (Lepiota brunneoincarnata)

Через білі спори та велику шапинку (1,5-4 см у діаметрі) їх нерідко помилково сприймають за їстівні види. Випадкове споживання цього отруйного гриба викликає серйозне враження печінки та може призвести до загибелі.

Перші симптоми отруєння пов’язані з порушенням травлення. Проте, якщо не надати своєчасну медичну допомогу, то за деякий час людина може загинути від печінкової недостатності.

Види отруйних грибів: вогняний корал чи ріг лані (Podostroma cornudamae)

Цей вид отруйних грибів нагадує стиглі червоні фрукти. Зустрічається він на теренах Азії, переважно в Японії, Кореї та Китаї. За останніми даними, отруйний гриб вогняний корал також був виявлений на півночі Австралії, на острові Ява та у Папуа-Новій Гвінеї.

Види отруйних грибів - Вогняний корал чи ріг лані (Podostroma cornu-damae)

Споживання цього отруйного гриба може викликати поліорганну недостатність та призвести до загибелі. Біль у череві, випадіння волосся, низький тиск – головні симптоми отруєння при цьому. За відсутності медичної допомоги виникає некроз печінки та ниркова недостатність.

Ці гриби настільки токсичні, що до них навіть доторкатися небезпечно. Це може викликати випадіння волосся та лущіння шкіри як при радіаційному випромінюванні. З майже сотні отруйних видів грибів вогняний корал – єдиний, що може викликати враження через шкіру.

Отруйні гриби: галерина оторочкувата (Galerina marginata)

Цей вид отруйних грибів росте на гнилявих хвойних деревах. Зустрічається він по всьому світу, як у найхолодніших регіонах, так і у тропічних широтах. Найбільш поширені ці отруйні гриби в Європі, Північній Америці та Азії.

Отруйні гриби - Галерина оторочкувата (Galerina marginata)

Забарвлення галерини оторочкуватої може варіюватися від жовтого до коричневого. Нерідко ці отруйні гриби сприймають за їстівні опеньки.

Діарея, блювання та переохолодження – основні перші симптоми отруєння цими грибами. У разі ненадання потрібної медичної допомоги протягом тижня виникає печінкова недостатність, що веде до загибелі.

Отруйні види грибів: павутинник (Cortinarius)

Ці отруйні гриби ростуть переважно у субальпійських лісах. Вони зустрічаються на теренах Північної Європи та у деяких районах Північної Америки.

Отруйні види грибів - Павутинник (Cortinarius)

Впізнаний вигляд цим отруйним грибам надає ржавий коричнево-помаранчевий колір. Нерідко їх помилково вважають їстівними справжніми лисичками.

Павутинник містить смертельно небезпечні токсини, що діють дуже повільно. Початкові симптоми отруєння цим грибом нагадують грип. Вони можуть триматися протягом 2-3 тижнів, та здаються несерйозними. Проте згодом виникає ниркова недостатність.

Отруйні гриби: маленький білий гриб (Trogia venenata)

Цей небезпечний гриб доволі поширений у провінції Юньнань на південному заході Китаю. Зустрічається він у гірській місцевості на висоті 1700-3000 м. Росте цей отруйний гриб переважно на напівзогнилій деревині.

Маленький білий гриб дуже токсичний. Його споживання викликає серцеву аритмію та гіпоглікемію. Найчастіше за все отруєння цим грибом призводить до загибелі.

Отруйні види грибів: коноцибе ниткоподібний (Conocybe filaris)

Цей вид отруйних грибів зустрічається на галявинах на північному заході Тихоокеанського узбережжя. Він має конічну шапинку та ржаво-коричневий колір, що надає йому подоби до «чарівних» грибів псілоцибе.

Отруйні види грибів - Коноцибе ниткоподібний (Conocybe filaris)

Коноцибе ниткоподібний містить ті самі токсини, що і бліда поганка. Споживання цих отруйних грибів призводить до незворотних змін печінки. Шлунково-кишкові симптоми помітні вже за 6-24 години та нагадують харчове отруєння.

Через помилкову діагностику та ненадання необхідної меддопомоги пацієнт може загинути. Нерідко після початкових симптомів настає покращення. Проте вже за кілька днів виникають важчі шлунково-кишкові розлади, печінкова та ниркова недостатність, що веде до загибелі.

Отруйні гриби: клітоцибе знебарвлений чи вибілений (Clitocybe dealbata)

Цей вид отруйних грибів поширений на луках та трав’янистих галявинах в Європі та Північній Америці. Діаметр шапинки у нього близько 2-4 см, а заввишки він сягає лише 2-3,5 см.

Отруйні гриби - Клітоцибе знебарвлений чи вибілений (Clitocybe dealbata)

Посилене слиновиділення, сльозливість та підвищене потовиділення за 15-30 хвилин після споживання цього гриба є першими симптомами отруєння ним. Надмірна кількість вибілених клітоцибе у їжі викликає сильний біль у череві, нудоту, проблеми із зором, діарею та ускладнене дихання.

Рівень інтоксикації знижується десь за 2 години. Смертельні випадки дуже рідкі, проте можуть бути через серцеву та дихальну недостатність.

Отруйні види грибів: клітоцибе червонуватий отруйний (Clitocybe rivulosa)

Цей вид грибів також відомий як оманлива печериця. Зустрічається він у трав’янистих регіонах Європи та Північної Америки. Споживання цього отруйного гриба викликає отруєння.

Отруйні види грибів - Клітоцибе червонуватий отруйний (Clitocybe rivulosa)

Головними симптомами є надмірне слиновиділення, потовиділення та сльозливість. Значна доза токсинів цих грибів спричиняє біль у шлунку, діарею, нудоту, погіршення зору та ускладнене дихання.

Отруйні гриби з фото: мухомор зелений чи бліда поганка (Amanita phalloides)

Разом з мухомором червоним це найвідоміший у світі отруйний гриб. Зустрічається він на теренах Північної півкулі, по всій Європі, в Азії та Північній Африці.

Разом із саджанцями дерев його спори були завезені до Австралії та Північної Америки. Найбільш поширена бліда поганка на теренах Європи.

Отруйні гриби з фото - Мухомор зелений чи бліда поганка (Amanita phalloides)

Понад половина смертельних випадків через споживання отруйних грибів пов’язана саме з блідими поганками. Біла ніжка та зеленувата шапинка надають цим грибам схожості з деякими їстівними видами.

Навіть мала доза блідої поганки може призвести до загибелі. Крім того, токсини цих отруйних грибів стійкі до теплової обробки. Лише в одній шапинці блідої поганки достатньо отрути, що призведе до загибелі дорослої людини.

Отруйні види грибів з фото - Мухомор зелений чи бліда поганка

Протягом 4-48 годин після споживання цього отруйного гриба людина відчуває втому, нудоту, запаморочення, головний біль та симптоми переохолодження. Згодом виникають сильні спазми шлунку та посилюється нудота, блювота та діарея.

Все це призводить до зневоднення та імовірної недостатності кровообігу. Через 4 дні можуть з’явитися ознаки покращення самовідчуття. Проте при цьому виникає ниркова та печінкова недостатність, що у 50% випадків веде до загибелі.

До уваги!

Види отруйних грибів

У цьому переліку наведені лише найвідоміші отруйні гриби. Проте у дикій природі існує чимало різновидів, які можуть бути небезпечними для здоров’я.

Саме тому слід проявляти особливу обережність при збиранні грибів. Варто уникати тих видів, що викликають сумніви щодо їхньої шкоди.