Осінь – чарівна пора року, яскраві фарби якої слугують джерелом натхнення для багатьох творчих особистостей. Осінні картини зігрівають теплими кольорами, що передають фірмові відтінки осені та відчуття ностальгії, пов’язані з цією порою. Чимало художників зображають пейзажі осені. Нижче наведені найвідоміші осінні картини, краєвиди яких занурюють в яскраві барви цієї пори року.
Відомі картини осені: Ван Гог – «Осінній пейзаж з чотирьма деревами»
Твори Ван Гога належать до найдорожчих картин у світі. «Осінній пейзаж з чотирьма деревами» відомий голландський митець створив у 1885 р. в Овері. Ван Гог тоді чимало часу витрачав на створення картин на свіжому повітрі.
«Осінній пейзаж з чотирьма деревами» – чарівна картина осені, на якій зображена природна зміна пори року. Ця робота Ван Гога являє кольоровий етюд. Кольори тут додані з особливою обережністю. Фарби поєднані таким чином, що створюють справжню гармонію – водночас вишукано елегантну та сувору.
У порівнянні з попередніми роботами Ваг Гога, ця осіння картина демонструє помітне покращення композиційного талану. Тематика зображення була вже добре знайома митцю.
Навесні 1884 р. він вже створив подібну роботу «За живоплотом», на якій також зображені чотири дерева. Схожість цих двох творів мистецтва особливо помітна. При цьому Ван Гог продемонстрував, наскільки він за 1,5 роки покращив свою майстерність у створенні простого, но доволі драматичного сюжету. Імовірніше за все, художник збирався розширити цей мотив.
Найкращі осінні картини: Клод Моне – «Осінь на Сені в Аржантеї»
Ця осіння картина – одна з найвідоміших та найкращих у творчості Клода Моне. Відомий французький художник зміг красиво та унікально зобразити зміни природи під час міжсезоння. Ця робота передає кольори та настрій осені, а техніка Моне стирає кордони між краєвидом та водою.
Ця картина осені належить до серії робіт, створених Клодом Моне у 1866-67 роках. Полотно передає похмуру атмосферу осіннього дня на річці Сена.
Осіннє небо темне та хмарне, і лише через маленькі ділянки проникають проміні світла, що освітлюють воду та споруди поблизу набережної. По обидва боки річки помітні декілька дерев, листя яких вже набуло коричневих та рудо-багряних барв.
Осіння картина «Осінь на Сені в Аржантеї» Клода Моне чудово передає настрій пізнього вересня у цьому регіоні, з переміним освітленням та легким вітерцем. Ріка, зазвичай дуже пожвавлена, у цю пору року стає спокійною. В її водах у найменших деталях можна побачити відображення дерев та будівель поблизу.
Цікавий факт! Клод Моне написав цю сцену поблизу Аржантеї, імовірно, з крихітного човна, перетвореного на «студію на воді». На картині помітний замок Мішле, а також інші відомі споруди цього регіону.
Відомі картини осені: Гюстав Курбе – «Осінній ліс»
Ця картина із зображенням осіннього лісу була створена французьким художником-реалістом Гюставом Курбе у 1866 р. На ній зображений лісовий краєвид зі струмком та дубами. Осінній ліс на цій картині має три різні відтінки коричневого кольору.
Ця робота належить до серії художника «Картини реального життя». Вона вважається однією з найважливіших картин у творчості Курбе, адже це був перший пейзаж художника великим планом, без зображення людей, винятково з природою.
Це полотно – яскравий приклад майстерності французького митця у реалізмі та здатності влучно передавати кольори. На передньому плані помітно застосування легких штрихів, що надають зображенню осіннього ліса глибини.
Картина «Осінній ліс» Курбе виконана маслом на полотні. На ній зображений ліс Монморансі – справжнє місце поблизу Парижу. Розмір цієї осінньої картини – приблизно 2 на 3 метри. Крім того, вона унікальна тим, що це був перший пейзаж Курбе, виконаний товстими плямами фарби.
Найкращі осінні картини: Фредерік Едвін Черч – «Осінь»
Фредерік Едвін Черч – відомий художник-пейзажист 19-го ст. Саме його вважають засновником зображення американських краєвидів на полотні.
Картини Черча зображують природну красу Америки. Мистецтву живопису він навчався у Парижі у Томаса Кутюра, а потім повернувся до Бостона. Перша персональна виставка Черча мала великий успіх.
Після неї художник здійснив турне по Європі, відвідав Венецію та Рим, Францію та Англію. Пізніше він повернувся до Нью-Йорку та продовжив мандрувати вже по Північній Америці, мальовничі краєвиди якої надихали його на створення американських пейзажів на полотні.
Приблизно у 1870 р. Черч збудував палац на березі ріки Гудзон, який перетворився на справжній рай для митця. Художник проводив у ньому чимало часу, та зображував дивовижні краєвиди навколо у різну пору року.
Картина Черча «Осінь» зображує ріку, що змінює забарвлення з настанням осені. Весь краєвид обрамлений величезним деревом зліва та одиноким валуном на правому березі. При цьому картина випромінює м’яке, туманне фонове світло.
Осінні пейзажі на картинах: Василь Кандинський – «Осінь у Баварії»
Ця осіння картина була створена Кандинським після його останньої подорожі до Мюнхена. Полотно демонструє не лише міський краєвид, але й власні роздуми митця про зміни у Баварії.
«Осінь у Баварії» Кандинського – це свято природи та ода баварському краєвиду. На картині зображено пейзаж осіннього лісу з зеленим, червоним та синім листям на лісовій стежці. Ця робота у творчості Кандинського – одна з найбільш впізнаних, оскільки зображує знакові особливості природної краси Баварії.
Кандинський протягом багатьох років створював пейзажі у стилі експресіонізм. Однак восени у Баварії він створив ідеальну абстракцію. Глядач все ще здатний розрізнити візуальні особливості цієї картини. Справа від стежки ростуть буки, а напроти, над невеликим бетонним бар’єром – ялини та інші масивні вічнозелені рослини, а задньому плані – церква з вежею.
При цьому Кандинський використовував доволі незвичні для того часу мазки. На цій картині вперше можна спостерігати використання художником мастихіну. Хоча цей осінній твір мистецтва являє краєвид, його вже можна розглядати як ранній варіант абстрактного живопису.
Осінь на картинах: Альберт Бірштадт – «Осінній ліс»
Ця осіння картина чудово передає всі фарби осені – від рудо-багряних до золотисто-жовтих та коричневих. Робота насичена багатьма деталями, завдяки яким вона здається майже 3D-зображенням. На полотні зображено чимало дерев, листя та трави відповідних фарб осені.
Захід сонця надає осінньому лісу на картині золотавий відтінок. На передньому плані можна запримітити опале листя та дерева, що нагадують про наближення зими. Картина виконана масляними фарбами, широкими мазками пензля.
У своїй творчості Альберт Бірштадт зображував красу Західної Америки. Картина «Осінній ліс» відображує усю любов художника до природи. Листя різних відтінків помаранчевого, червоного та жовтого кольорів передають яскраву атмосферу осені у лісі.
Відомі картини осені: Егон Шиле – «Чотири дерева»
Ця осіння картина вважається однією з найважливіших у творчості Егона Шиле. Вона зачаровує своїми яскравими фарбами та викривленням перспективи, що виникає через збігання горизонтів.
Картина була створена у 1909 р. Наразі вона знаходиться у Музеї Леопольда у Відні. «Чотири дерева» Шиле – водночас чарівна та страхітлива осіння картина. На ній зображено лісовий краєвид з чотирьма деревами поблизу один одного та на відстані від глядача.
Здається, що це фантастичне місце для відпочинку з чарівними природними краєвидами та яскравими відтінками. Проте ця осіння картина має ще й похмурі відтінки, що демонструють, наскільки загрозливою може бути природа для людини.
Чотири дерева височіють над сільською місцевістю. Погляд глядача фокусується на заході, тоді як дерева рівномірно всіяні крапками на передньому плані. Контраст між світлими та темними ділянками – популярна техніка Шиле. Найчастіше за все художник використовував її для зображення емоційно заряджених сцен.
Передній план намальований з використання рясної імпасто для створення текстури. Фон зачаровує атмосферним розмиттям. Завдяки цьому, він здається віддаленою сценою, яку глядач спостерігає наче через камеру або віконне скло. Дерева на цій осінній картині інтерпретуються як особисті роздуми художника над тим, яким він себе бачив по відношенню до інших.
Найкращі осінні картини: Густав Клімт – «Березовий ліс»
Цю картину осені можна інтерпретувати з різних точок зору: як алегорію загибелі природи, символ духовного росту або зображення сільського життя. Масштабне полотно складається з п’яти картин, написаних маслом у період 1903-1907 років.
Відомий австрійський художник-символіст використовував для роботи ескізи 1899-1902 років, які він не завершив до того, як відмовився від них, бо вони не відповідали його новим стандартам. «Березовий ліс» вважається «найкрасивішою композицією Клімта».
Осінні картини: Кацусіка Хокусай – «Селяни восени»
Кацусіка Хокусай – відомий японський художник, що створив чимало пейзажів та гравюр у стилі укійо-е. Полотно «Селяни восени» можна інтерпретувати по-різному, та кожного разу, подивившись на нього, легко побачити щось нове.
Дерева на цій картині вже вкриті першою осінньою позолотою. Проте у віддаленому куточку можна помітити ще зелене листя. «Селяни восени» – яскравий приклад застосування традиційного японського стилю народного мистецтва до природи.
На картині зображені селяни, які збирають рис на осінньому полі. Полотно вражає атмосферою спокою та яскравими осінніми барвами.
Ця картина осені демонструє майстерність художника у гравюрі на дереві. Вона зображує зміну пори року та стрімкий біг часу та має славу одного з найкращих пейзажів Касусіка Хокусай.
Відомі осінні картини: Ван Гог – «Сад лікарні Святого Павла»
Цю картину Ван Гог намалював, коли знаходився у лікарні. Джерелом натхнення митця слугував великий сад на території. Картина «Сад лікарні Святого Павла» є втіленням осінньою мрійності.
Атмосфера осені у цій роботі передана через кольори та листя, що колихає вітерець. При виборі найвищої точки спостереження Ван Гог вирішив наслідувати композиційні прийоми своїх друзів – Еміля Бернара та Поля Гогена, а також японським гравюрам.
Чарівні картини осені: Томас Моран – «Осінній полудень, Віссахікон»
Томас Моран – художник, відомий за створенням пейзажів американського Заходу. Його картини відрізняються яскравістю та відчуттям перспективи. До того ж, вони не обмежуються реалістичними деталями. При цьому художник зазвичай дотримувався класичної композиції з виступаючими діагоналями.
На картині «Осінній полудень» Томаса Морана зображена пасторальна сцена на березі одного з наймальовничіших водних шляхів Філадельфії. На полотні можна побачити типовий жовтневий полудень у цій місцевості з панорамним краєвидом дерев у насичених осінніх фарбах. Томас Моран надавав перевагу зображенню деталей та передавав чимало тонкощів, на які більшість випадкових спостерігачів просто не звертає уваги.
Осінні пейзажі: Юхим Волков – «Золота осінь. Тиха річка»
Юхим Волков – художник-пейзажист, відомий як «поет осені та туманів». Його творча колекція налічує понад 500 пейзажів та приблизно 1000 етюдів. Серед цих робот є й чимало картин, що присвячені саме осені з її чарівними барвами.
Багато пейзажистів надають перевагу зображенню відомих місць. Проте Волков, навпаки, намагався помічати дивовижне у маловідомому. За допомогою пензликів та фарб він створював мальовничі краєвиди з найбільш невідомих місць.
Осіння картина «Золота осінь. Тиха річка» – пейзаж Волкова, на якому зображена сплетіння чарівних барв літа та осені. Ще помітні смарагдові літні барви трави, але берези на узбережжі вже мають золотаве осіннє вбрання. Опале пожовтіле листя яскравими плямами лежить на воді у річці. Воно ніби нагадує, що чарівниця-осінь вже відмічає свою присутність у царстві природи.
Відомі осінні картини: Клод Моне – «Тополі»
Цикл «Тополі» Клод Моне писав все літо та осінь 1891 року. Дерева знаходилися трохи вище за течією від дома та майстерні Моне, на болоті на березі річки Епте. Художник на маленькому човні підіймався туди по сусідньому каналу, де той з’єднувався з головним водним шляхом, а вже звідти направлявся до своєї «студії на воді».
Дерева зображені акуратним S-подібним вигином уздовж узбережжя річки. Всього було три комплекти картин, на яких зображені берега ріки Епте поблизу Живерни. На першому з них найбільші тополі виступали за верхню межу полотна, на другому – зображено 7 дерев, а на третьому – 3 або 4 тополі.
Відомі осінні пейзажі: Ісаак Левітан – «Золота осінь»
Ісаак Левітан створив чимало полотен, присвячений осені. Найбільш відомою є картина «Золота осінь» (1895 р.). Вона зачаровує яскравими осінніми фарбами, насичені тони яких демонструють суттєвий вплив імпресіонізму.
Замість типової левітановської меланхолії тут панує сонячна атмосфера, що підкреслює природну красу осені. Колірна розкіш золотавої гами просто зачаровує та занурює в атмосферу цієї яскравої пори року.
Відомі картини осені: Джон Еверетт Мілле – «Осіннє листя»
Критик Джон Раскін описує цю роботу як «ранній зразок чудово намальованих сутінок». У листі дочці Мілле писав, що бажає намалювати щось «сповнене краси та без тьми». При цьому, незалежно від задумки, полотно являє чудове зображення осені.
На картині зображені чотири молоді жінки, які у сутінках збирають листя на території Родні-Гарденс у шотландському Перте. Дим клубить з-під листя, поки жінки розводять багаття, проте саме полум’я сховане від очей глядача.
Цікавий факт! Спочатку це осіннє полотно вважалося ідеальною картиною без сюжету, але згодом було інтерпретоване як зображення швидкоплинності життя та краси.
Осінні пейзажі: Джаспер Френсіс Кропсі – «Віадук Старрукка, Пенсильванія»
Чимало робіт відомого американського художника-пейзажиста Кропсі присвячені віадуку Старрукка. На цій картині осені зображено яскравий осінній пейзаж з лісами, горами та долинами північно-східної частини Сполучених Штатів.
Художник зміг передати неймовірну природну розкіш, не зачеплену впливом людини. Проте на картині також присутнє зображення залізничної колії як символ індустріалізації країни. Також це можна розглядати під різним кутом: як символ розвитку цивілізації, так і символ опустошення природи.
Відомі картини осені: Джексон Поллок – «Осінній ритм» (номер 30)
Ця картина наочно демонструє, що осінні мотиви не обов’язково повинні бути зображені реалістично, щоб передати настрій та атмосферу осені. Робота належить до знаменитого циклу Поллока з «краплевих» картин. Фірмовий стиль художника був у тому, щоб фарба лилась, крапала та розбризкувалась на полотні всіма можливими засобами.
Ця картина осені була придбана музеем Метрополітен у Нью-Йорку лише через рік після смерті художника. Цей факт підкреслює, що творчість Поллока швидко була включена в історичний канон мистецтва.
Революційна за технікою виконання картина також опирається на муралізм 1930-х років, включаючи роботи Томаса Харта Бентона та Девіда Альфаро Сікейроса. Поллок деякий час працював разом з ними. Проте у 1947 році він заявив, що не збирається писати картини, які «будуть функціонувати між мольбертом та фрескою…». Хаос картини «Осінній ритм» якимось чином нагадує тиху інтенсивність осені, так само як і кольорова гама цього твору мистецтва.
Осінні картини: Хельмер Осслунд – «Осінь»
Шведський художник Хельмер Осслунд відомий своїми картинами з мотивами Лапландії. Нерідко він малював їх на пергаментному папері.
Картина «Осінь» зображує гірський краєвид Північної Швеції – популярне джерело сюжетів на початку 1900 р. серед шведських художників. Водночас у країні відбувався промисловий розвиток, і пейзаж став національним спадком.
На картині зображено осінній краєвид з низької точки зору. Джерелом натхнення для цього полотна стали традиційні японські гравюри.
Осінь на картинах: Томас Ллойд – «Осіннє листя»
Картини англійського художника-самоука здаються простими та близькими до наївного мистецтва. При цьому вони насичені промінням тепла та оптимізму. Саме цей неповторний затишок картин Ллойда підкорив англійців. Через цю ж особливість роботи художника стали одними з найвідоміших в Англії.
«Осіннє листя» – найвідоміша картина осені, створена Ллойдом. На полотні зображена дівчина з собакою на узбережжі озера, де плавають лебеді.
Картина здається повітряною через легкі барви та вишуканий танець осіннього листя. Робота сповнена легкої меланхолії осені, і при цьому виклика не сум, а тепло на душі від споглядання на неї.
Відомі осінні картини: Клод Моне – «Човен-студія»
Творча скарбниця відомого художника-імпресіоніста зберігає чимало популярних краєвидів Франції у різні пори року, і осінь – не виняток. Клон Моне часто зображував околиці зі своєї майстерні на плаву.
Саме її зображення присутнє на осінній картині «Човен-студія» (1876 р.). Це яскраве полотно наче пронизане дивовижною атмосферою золотої осені. Картина зачаровує яскравістю осінніх барв на узбережжі ріки.