Мідзухікі: рукоділля японських імператорів

Мідзухікі - фото, опис, цікаві факти про рукоділля японських імператорів

Мідзухікі – старовинне японське мистецтво плетіння вузлів. Воно виникло як частина етикету вручення подарунків. Це японське рукоділля наповнене глибоким сенсом. Хитромудра прикраса символізує зв’язок між тим, хто дарує, та тим, хто отримує подарунок. Створюючи композицію, японці бажають добробуту через символічне значення кольору та спосіб зв’язування паперових джгутів.

Історія мистецтва імператорів Стародавньої Японії

У 607 р. н.е. сам японський імператор заклав початок традиції оформлення конвертів та подарункових коробок червоно-білими фігурками з паперу. Правитель запозичив цю ідею у сусідів. Раніше імператор з Китаю таким незвичним способом побажав японським послам щасливої дороги, і вони неушкодженими повернулися до рідної країни.

Історія мистецтва імператорів Стародавньої Японії

За декілька століть це рукоділля розвилося. Звичай загортати подарунки не бантиками зі стрічок, а хитромудрим плетінням укорінився у суспільстві.

Спочатку придворні, а потім монахи та місцеві мешканці почали ткати візерунки до свят. Проте досі це японське рукоділля вважається не доступним для широких мас. Творчість вважається дорогою через необхідність використовувати особливий матеріал.

Матеріали та інструменти, що потрібні для плетіння мідзухікі

Магічні вузли роблять з найщільнішого у світі паперу «васі». Матеріал виготовлюють своїми руками або на спеціальному обладнанні з волокон кущів, що ростуть на Сході.

Матеріали для плетіння мідзухікі

Далі «васі» нарізують на смужки, що скручують у джгути з додаванням клею з водоростей. Витвір висушують на сонці та фарбують – існує понад 200 відтінків. Так створюють паперові шнури, що нагадують кольорову проволоку.

Для освоєння техніки плетіння мідзухікі потрібні такі аксесуари як:

  • шнури Ііда мідзухікі;
  • ножиці;
  • клей;
  • пласкі щипці;
  • кернер.

Специфічний товар можна купити в Японії через сайт асоціації цього виду творчості чи відшукати у китайських крамницях.

Плетіння мідзухікі

Як доступний аналог для плетіння мідзухікі можна використовувати:

  • накрохмалені шерстяні нитки;
  • проволоку;
  • декоративні шнури, оброблені желатином;
  • саморобні шнури з гофрованого паперу.

Техніка плетіння викликає асоціації з макраме. Проте можна створювати як пласкі, так і об’ємні вироби. Паперові шнурки тримають форму.

Їхні замінювачі значно відрізняються від оригіналу. Вони погано згортаються у петлі, не створюють пласких візерунків. Також можуть бути видними заломи. Саморобний папір ще й значно ламкий.

Символіка мідзухікі та способи застосування

Ця прикраса в японському стилі використовується для оформлення подарунків молодятам, бізнес-партнерам, молодим батькам. Фігурки мідзухікі в Японії дарують разом з нагородами спортсменам.

Плетеними сувенірними витворами прикрашають грошові конверти та жіночі сукні. Вузлики мідзухікі також використовують при сервіруванні святкового столу.

Символіка мідзухікі

Головне – вибрати повідомлення, що краще за все підходить за значенням. Тип плетіння «вічний вузол» неможливо розірвати. Він символізує радісну чи смутну подію, яку неможливо повторити двічі.

Бант з двома петлями без початку та кінця – символ багаторазовості явища. Він добре підходить для подарунків до дня народження. Складний вузол бубликом є побажанням змін чи отримання додаткових переваг.

Вільні нитки, спрямовані догори – позитивний знак для щасливої події. Хвостики, що спрямовані донизу, свідчать про співчуття. Той, хто дарує таке мідзіхікі, бажає, щоб подія, яка сталася, більш не повторювалася.

Символіка мідзухікі за кольором

Традиційно поєднання білого та червоного, золотистого та срібного кольорів використовується при створенні оберегів, талісманів та подарунків з найкращими побажаннями. Винятково срібні чи чорні, монотонні білі нитки відображують гірку втрату. Їх дарують у моменти смутку.

Хитромудрі візерунки з переплетених ниток наповнені повітрям та світлом. В японській техніці мідзухікі створюють фігурки для декоративного панно з пташками, вази з квітами, аксесуари для волосся. Готові вироби стають унікальними предметами інтер’єру та вишуканим подарунком з особливим сенсом.