Мангрові дерева чи мангри: ліси, що ростуть у морі – фото, опис, цікаві факти

Мангрові дерева чи мангри – фото, опис, цікаві факти

Вічнозелені тропічні мангри – справжнє диво природи. Ці унікальні дерева утворюють дивовижні мангрові ліси, що існують на межі суші та моря. Під час припливів вони затоплюються морськими водами, і лише верхівки дерев височіють над водою. Через це мангрові ліси нагадують смарагдові острови. Проте при відливах, коли вода відступає, відкриваються дивовижні дерева, наче з чарівної казки.

Мангри – дивовижні дерева з тропічних широт

Мангрові дерева можуть сягати 10-15 м заввишки. У Східній півкулі зустрічаються мангри заввишки до 30 м. Ці дивовижні дерева ростуть під кутом. Мангри також мають дуже міцну кореневу систему, що не дозволяє океанським течіям вимивати їх із заболоченого ґрунту.

Мангри – дивовижні тропічні дерева
Мангри - фото та опис

За однією з версій, походження назви цих тропічних дерев зумовлено специфікою їх зростання. У перекладі з португальської мови слово «мангри» означає «крива діброва».

Грецький мореплавець Неарх був першим європейцем, що побачив ці дивовижні дерева. Саме він назвав їх «лісами, що ростуть у морі».

Де ростуть мангри та мангрові ліси?

Мангрові дерева поширені у місцях з тропічним та субтропічним кліматом. Вони ростуть винятково на солоному ґрунті, на морському узбережжі, що постійно затоплюється під час припливів.

Під час відливів ґрунт підсихає, а концентрація солей у ньому збільшується. Проте мангри здатні витримувати значні коливання рівня солоності.

Де ростуть мангри та  мангрові ліси

Мангрові ліси поширені у різних частинах світу. Мангри ростуть на замуленому узбережжі Південної Африки та у гирлі Амазонки у Південній Америці. Вони також поширені на острові Мадагаскар та на Атлантичному узбережжі Бразилії.

Крім того, мангрові ліси зустрічаються у Новій Зеландії та на північному узбережжі Австралії, в Індії та Південно-Східній Азії, на Кубі та в Індонезії. Мангри також ростуть на узбережжі багатьох островів Карибського моря, у Флориді, на півдні Японії та на Бермудських островах.

В Індії мангрові дерева зустрічаються переважно у дельтах річок. На теренах Бангладеш знаходиться Сундарбан – найбільший мангровий ліс у світі.

Найбільший мангровий ліс у світі – Сундарбан
Молоді мангри

Загалом існує близька 54 видів мангрових дерев. Їхнє найбільше різноманіття зустрічається на узбережжі країн Південно-Східної Азії.

Широкий ареал розповсюдження мангрів зумовлений особливістю їхнього насіння. Останнє дозріває на мангрових деревах, після чого опадає та відноситься течією до нових місць зростання. Насіння мангрів здатне тривалий час (до 1 року) плавати морями та океанами, поки не знайде свою гавань, де пустить коріння.

Флора та фауна мангрових лісів

До щільних мангрових лісів проникає дуже мало світла. Разом зі знаходження у зоні постійних припливів-відливів це робить нижні яруси цих тропічних лісів повністю непридатними для зростання будь-якої рослинності. Проте верхні яруси мангрових лісів відрізняються багатою флорою та фауною.

Гілки мангрів – середовище існування різноманітних рослин-епіфітів (наприклад, іспанського моху) та павуків, що плетуть на них своє павутиння. У кроні мангрових дерев мешкають типові тварини тропічних лісів: папуги, мавпи та кажани.

Фауна мангрових лісів
Хто населяє мангри та мангрові ліси

Також непролазні мангрові ліси є місцем існування багатьох видів птахів. Серед мангрів гніздяться тропічні види лелеки, чаплі та пелікани.

До типових мешканців кореневої системи мангрових дерев належать краби-скрипалі, різні види устриць, водяні змії, жаби-крабоїди та унікальні тропічні рибки – стрибуни. Ці дрібні рибинки мають довге (у межах 10-27 см) тіло та здатні переміщуватися по суші швидкими стрибками. При переміщуванні вони нагадують ковзання гальки, кинутої на поверхню води.

Специфіка рибок стрибунів у тому, що значну частину часу вони проводять за межами води. Вони залишаються на узбережжі під час відливів. Ці дивовижні рибки мангрових лісів або сидять в ямках з водою, або ж полюють за дрібними крабами та комахами.

Тваринний світ мангрових лісів
Рибка стрибун, що живе серед коріння мангрів

Крім того, стрибуни можуть плазом підійматися стовбурами дерев на висоту людського зросту. Поширені вони переважно у тропічних районах Східної Атлантики, а також у східній та західній частині Індійського океану.

Значення мангрів та мангрових лісів

Мангри та мангрові ліси створюють унікальну екосистему, що захищає узбережжя від вимивання ґрунту. Чіпке коріння, ув’язнене у мулі, дозволяє мангровим деревам витримувати навіть океанські шторми. Через це мангри слугують своєрідним природним бар’єром, що захищає узбережжя від руйнівної стихії.

Значення мангрів та мангрових лісів

Наразі мангрові ліси в усьому світі належать до заповідних територій. У багатьох країнах, де раніше їх вирубували, тепер намагаються відродити цю унікальну екосистему. Наразі висаджують нові мангрові дерева, що утворять нові ліси мангрів на перехресті суші та моря.