Лаванда – ароматична рослина-улюблениця ландшафтних дизайнерів. Вічнозелені кущики самі по собі слугують прикрасою саду, але при цвітінні влітку просто зачаровують погляди. Чарівні синьо-бузкові суцвіття-свічки цих літніх квітів створюють ілюзію морських хвиль посеред полів та садів.
Лаванда – опис та характеристика рослини
Лаванда – найбільш мальовнича багаторічна садова рослина. Висота її кущиків може варіюватися залежно від виду та сорту у межах 60-90 см.
Проте зустрічаються й високорослі різновиди, що сягають понад 1 м заввишки. Також селекціонерами винайдені й карликові сорти заввишки лише 30-40 та 50 см.
Листя лаванди зазвичай сріблясто-зелене та сягає заввишки 2,5-6 см. Проте найпривабливіший вигляд рослині надають колосоподібні суцвіття. Цвітіння лаванди зазвичай відбувається влітку, з червня до серпня. У переважної більшості видів та сортів воно припадає на червень-липень.
Лаванда – теплолюбна рослина. Чимало її сортів вирощують винятково у горщиках. Проте ці ароматичні кущики добре виживають під час посухи та майже не привертають уваги шкідників.
Навпаки, лаванду можна сміливо саджати поряд з картоплею, щоб відлякувати від неї колорадських жуків. Останні просто не терплять різкого лавандового аромату.
Батьківщиною лаванди є терени Середземномор’я. Її вирощують у більшості середземноморських країн. Найвідомішими у світі є лавандові поля Провансу у Франції.
Проте найбільше лаванди у промислових масштабах вирощують на теренах Болгарії. У дикій природі ці ароматичні кущики ростуть переважно на схилах гір та пагорбів.
Цікавий факт! Назва «лаванда» походить від латинського слова «lava», що означає «мити» та пов’язано з використанням ароматичних лавандових гілочок при прийнятті ванни.
Види лаванди з фото та описом
Лаванда зазвичай викликає асоціації з синьо-фіолетовими квітами. Проте насправді її кольорова гама більш різноманітна. Існують сорти з білими (Alba), яскраво-синіми, бузковими та рожевими (Rosea) відтінками.
Існує понад 40 видів лаванди та чимало її декоративних сортів. Проте найпопулярнішими є лише 3 види, що зазвичай цікавлять садівників та тих, хто бажає вирощувати цю ароматичну рослину з метою видобутку лавандової олії.
Англійська чи вузьколиста лаванда
Цей вид лаванди є найпоширенішим у світі, адже найменш примхливий у вирощуванні. Його посадка можлива навіть у середніх регіонах. До того ж кущики вузьколистої лаванди на зиму не потрібно викопувати з ґрунту.
Вузьколиста лаванда має видовжені суцвіття та вузьке листя, через що й отримала таку видову назву. Її кущики можуть сягати до 1 м – як вшир, так і заввишки.
Проте у середньому вузьколиста лаванда зазвичай не вище 50-70 см. Крім того, вона має й гібридні карликові сорти, які не перевищують 30 см заввишки.
Цвітіння вузьколистої лаванди відбувається протягом червня-липня. Цей вид відрізняється найвишуканішим ароматом. Тому саме пелюстки вузьколистої лаванди найчастіше за все використовують у парфумерії при створенні духів та косметики.
Французька чи широколиста
Цей вид лаванди належить до найбільш теплолюбних різновидів. Для його вирощування потрібні певні умови. Широколиста лаванда – доволі примхлива рослина, що може загинути навіть при незначних заморозках. Тому найчастіше за все її вирощують у горщиках та контейнерах.
Цвітіння широколистої лаванди доволі раннє. Зазвичай воно приходиться на травень. Нерідко французька лаванда може цвісти повторно, наприкінці літа.
Цей вид відрізняється широким листям та короткими суцвіттями, що мають доволі різноманітну кольорову гаму. На одній стеблині може бути до трьох суцвіть.
Крім того, широколиста лаванда має дуже насичений аромат. У деяких сортів він навіть доволі різкий та не дуже приємний. Особливо популярними серед садівників є такі сорти широколистої лаванди, як «Tiara» з блакитними суцвіттями та «Papillon» з рожево-бузковими квітами, що нагадують метеликів.
Нідерландська чи гібридна лаванда
Цей красивий вид лаванди більш відомий під назвою «лавандин». Він є гібридним різновидом, отриманим при схрещуванні двох вище зазначених видів. Саме тому лавандин відрізняється головними рисами своїх «батьків».
Від широколистої лаванди йому дісталася особлива теплолюбність. Лавандин доволі вимогливий до температурних умов. Саме тому його можна вирощувати винятково у південних регіонах.
Крім того, лавандин – найвищий вид лаванди. Його кущики сягають до двох метрів заввишки та вшир. Суцвіття лавандина мають вигнуту форму. Цвіте цей вид лаванди у липні. Зазвичай саме лавандин вирощують для виробництва лавандової олії.
Цікавий факт! У гробницях великих володарів «країни пірамід» археологи знаходили гілочки цієї ароматичної рослини, які досі не втратили свій аромат.
Лаванда у ландшафтному дизайні саду
Лаванда – справжня улюблениця садівників. Її кущики красиво виглядають й повз садових доріжок, і як прикраса рокаріїв та альпінаріїв. Проте не слід забувати, що лаванда теплолюбна. Тому у холодних регіонах її краще за все висаджувати у горщиках та контейнерах, які на зиму можна перенести з саду в дім.
Посадка лаванди біля доріжок на дачі дозволить створити візуальний розподіл всієї ділянки на окремі зони. Особливо цікавий дизайн вийде, якщо висадити лавандові кущики у шаховому порядку.
Можна створити з цих ароматичних напівкущів й подобу квіткового «килимка» у саду. У такому випадку їх потрібно постійно підрізати, щоб вони красиво виглядали. З високорослих видів та сортів лаванди можна створювати мальовничі живі огорожі. Вузьколистий вид ідеальний для облямівки яскравих квітників.
При вирощуванні лаванди у саду слід потурбуватися, щоб вона добре поєднувалася зі своїми садовими «сусідами» не лише за кольором, але й за ароматом. Краще за все садити лавандові кущики поряд з шавлією, гортензією чи пряними травами. Сорти широколистої лаванди добре поєднувати зі штамбовими трояндами.
Лавандові кущики стануть справжньою прикрасою саду. Їхній приємний аромат буде навіювати асоціації з чарівним французьким Провансом, а морська краса квітів – тішити погляди з року в рік.