Всім відома агресивна пташка Angry Bird існує насправді. Прообразом цього персонажа комп’ютерних ігор став птах червоний кардинал. Для нього властиві періоди проявлення особливої агресії щодо оточення. Зустрічається червоний кардинал винятково на теренах Північної Америки. У багатьох штатах він навіть визнаний національним птахом, а ще відомий як символ Різдва.
Як виглядає птах червоний кардинал?
Ця американська співоча пташка не випадково отримала свою видову назву. Тіло у самців забарвлено в яскраво-червоний колір та нерідко має навіть малиновий відтінок.
Червоний кардинал також добре відомий як птах з чубчиком. На голові у самців добре помітний червоний чуб, що нагадує ірокез.
Довгий хвіст також має червоне забарвлення. Саме за цю кольорову гаму, що нагадує рясу кардиналів, ці пташки й отримали свою назву.
Самиці відрізняються тьмянішим забарвленням. Проте вони також мають червонуваті вкраплення. Тіло у самиць червоного кардинала сірувато-коричневе, а оперення на крилах, черевці та пір’я на чубчику червоне.
Самці зазвичай трохи більші за самиць. Довжина тіла у них сягає 22-23 см. Габарити самиць становлять 20-21 см. Середня вага червоного кардинала становить близько 42-48 г.
Як самці, так і самиці мають на голові подобу чорної маски. Міцний конусоподібний дзьоб у цих пташок червонувато-помаранчевий, а лапки – рожево-коричневого відтінку.
Молоді особини за забарвленням більш схожі на самиць червоного кардинала. Дзьоб у них має сіруватий відтінок.
Цікавий факт! Під час вигодовування пташенят самці червоного кардинала втрачають свій яскраво-червоний колір та стають тьмяно-коричневими.
Поведінка та спів червоного кардинала
Найчастіші за все червоні кардинали сидять, опустивши хвіст донизу. При цьому чубчик-ірокез на голові надає їм сердитий вигляд, що й знайшло відображення в образі пташки Red з Angry Birds.
Через красивий дзвінкий та мелодичний спів червоного кардинала нерідко звуть віргінським соловейком. Зазвичай такі чарівні пісні виконують самці цих птахів. Голос у самиць не настільки дзвінкий, а їхній спів менш різноманітний.
Для спілкування між собою ці птахи зазвичай використовують чиркання. Різке чиркання властиве їм і як попередження про загрозу життю.
Де живе птах червоний кардинал?
Ці птахи – ендеміки Північної Америки. Зустрічаються червоні кардинали переважно на сході Сполучених Штатів. Також їх можна побачити на південному сході Канади та подекуди у Мексиці.
Червоний кардинал – типовий птах континентальної частини Північної Америки. Також він був завезений на Гавайські та Бермудські острови, де добре прижився. Як завезений вид цей птах зустрічається й на теренах Каліфорнії.
За останні пів століття ареал поширення червоного кардинала був значно розширений. Наразі ці птахи зустрічаються навіть у тих штатах, де раніше їх не було.
При виборі місць існування ці червоні птахи не виявляють особливої розбірливості. Вони можуть жити як у лісах, так і в садах та парках. Свої гнізда червоні кардинали облаштовують на деревах, чагарниках та навіть серед живоплотів.
До сусідства з людьми ці співочі пташки ставляться спокійно. Тому червоних кардиналів можна зустріти навіть у великих містах Сполучених Штатів та Мексики.
Спосіб життя червоного кардинала
Ці пташки ведуть переважно осілий спосіб життя. Цілий рік вони живуть винятково в обраних місцях гніздування. Найбільшу активність ці птахи виявляють на світанку та надвечір, перед настанням сутінок.
Взимку червоні кардинали можуть гуртуватися у величезні зграї. Вічнозелені дерева та чагарники – головна зимова «оселя» цих птахів.
Під час сезону розмноження, що припадає на теплий час року, червоні кардинали живуть винятково окремими парами. Вони старанно оберігають свої території від близьких родичів.
Цікавий факт! Червоні кардинали ніколи не гніздяться у шпаківнях.
Що їсть птах червоний кардинал?
Ці птахи всеїдні. До їхнього раціону належать зерна, фрукти та насіння рослин, а також різноманітні комахи. Червоні кардинали можуть споживати навіть кору в’язів.
Полюють ці птахи переважно на коників, жуків, равликів, метеликів, мух та цикад. Проте рослинність складає до 95% їхнього раціону.
Насіння соняшника, ягоди кизилу та виноград – улюблена їжа червоного кардинала. Пташенят ці птахи вигодовують винятково комахами.
ТОП-8 цікаві факти про птаха червоний кардинал
- Американці вважають червоного кардинала символом Різдва. Зображення цього птаха досі прикрашає американські різдвяні листівки.
- Червоний кардинал в Америці такий самий символ зими, як снігур на теренах Європи.
- За віруваннями індіанців черокі, пташка червоний кардинал є донькою Сонця.
- За індіанською легендою, ця смілива пташка врятувала вовка, який на вдячність відвів її до червоних скель, де надав її оперенню червоного кольору.
- Більшість індіанців Північної Америки звуть червоних кардиналів просто як «червоні пташки».
- Самці червоних кардиналів настільки агресивні, що можуть атакувати навіть власне зображення у дзеркалі автомобіля чи у вікні.
- Існує 19 різновидів червоних кардиналів. Більшість з них відрізняються один від одного за кольоровими відмінностями оперення у самиць.
- Загальна чисельність червоних кардиналів у світі становить близько 120 млн особин.
Розмноження птаха червоний кардинал
Ці птахи моногамні. Вони формують пару на все життя та зберігають її навіть поза сезоном розмноження. Чим яскравіший самець, тим вище шанси, що він буде обраний самицею як супутник життя.
Свою територію ці птахи дуже активно охороняють. Гучний спів самця свідчить, що ця місцевість зайнята, а конкурентам тут не раді. Червоні кардинали особливо агресивно захищають своє гніздо під час виведення потомства.
Гніздо споруджує винятково самиця. При цьому пошуком будівельних матеріалів займається самець. На облаштування гнізда у цих птахів йде до 10 днів.
Зазвичай воно має чашоподібну форму та розміщується на чагарнику чи невисокому дереві. Для формування гнізда пташки використовують гілочки та стебла рослин, трави та хвою.
Цікаво, що місце для гніздування пара обирає разом, ще за декілька тижнів до облаштування житла. В одному гнізді ці птахи виводять лише одне потомство, а для наступного вже створюють нову оселю.
Самиця червоного кардинала зазвичай відкладає 3-4 яйця. Вона висиджує їх близько 2 тижнів. Самець у цей час забезпечує її їжею. Пташенята дуже швидко стають самостійними.
Пошуком їжі для пташенят зазвичай займається винятково самець. Лише-но молодь покине батьківське гніздо, як пара приступає до наступної кладки. На дорослішання молодих птахів йде 2-3 тижні.
За рік червоний кардинал має 2-3 виводки. Сезон розмноження у цих птахів триває з весни до осені. Червоний кардинал у дикій природі живе 10-15 років, а у неволі – вдвічі довше.
Природні вороги та загрози червоним кардиналам
Домашні кішки та собаки, вивірки та хижі птахи (сови, яструби тощо) – головні природні вороги червоного кардинала. Яйця цих пташок можуть ставити здобиччю бурундуків, вивірок, сизойок та інших птахів, а також різноманітних змій.
З боку людей загрози для червоних кардиналів немає. У Сполучених Штатах ці птахи захищені законом, що забороняє їх продаж для утримання у клітині. За зловленого червоного кардинала доведеться сплатити штраф у розмірі 15 тисяч доларів або на пів року сісти до в’язниці.