Клумби, на яких росте гімалайський блакитний мак меконопсис, завжди привертають увагу. Повз них неможливо пройти, не зупинившись на хвилину, щоб роздивитися цвітіння цих чарівних квітів. Небесна краса меконопсис з блакитно-ультрамариновими пелюстками нікого не залишає байдужим. Тому й не дивно, що чимало садівників мріють про вирощування синіх маків у саду.
Блакитний мак меконопсис – опис рослини
Дивовижні сині маки походять з передгір’я Гімалаїв. Саме там у дикій природі, у прохолодному затінку лісів та на вологих альпійських луках ростуть ці багаторічні квітучі рослини.
Гімалайський блакитний мак належить до роду Меконопсис. Останній налічує близько 50 видів, половина з яких є рослинами-ендеміками Китаю. Серед них зустрічаються як низькорослі «карлики», так й справжні «велетні» заввишки до 2-х метрів.
Гімалайський блакитний мак сягає від 40 см до 1,2 м заввишки. Стебла у нього прямі та товсті, яскраво-зелені. Листя вузьке, утворює прикореневу розетку.
Хоча меконопсис має народну назву «блакитний мак», насправді не усі види, що належать до цього роду, мають саме таке забарвлення. У деяких різновидів пелюстки мають кремово-білий, кремово-жовтий чи червоний колір.
Більшість видів меконопсису після першого та єдиного цвітіння відмирають. Проте знамениті гімалайські блакитні маки до них не належать, адже є багаторічними рослинами.
Вони формують декілька міцних розеток світлого сизувато-зеленого листя, над яким височіють високі квітконоси. Одна рослина може налічувати до десятка бутонів. Стебло, листя та чашолистики меконопсису вкриті рясним жовтувато-бурим «ворсом».
Як та коли цвіте блакитний мак?
Після зимового «сну» мак меконопсис прокидається одним з перших. Його дивовижні пухнасті листяні розетки прикрашають альпійські гірки та клумби вже у середині весни.
Цвітіння гімалайського блакитного маку розпочинається наприкінці першої декади червня. Його небесна краса зачаровує погляди не менш як місяць. Бутони розкриваються по черзі.
Квіти гімалайського блакитного маку мають від 4-х до 9 темно-блакитних пелюсток. У серцевині розташовані великі яскраво-жовті тичинки. Останні бутони на квітконосах блакитного маку меконопсис можуть бути ніжно-лавандовими чи навіть світло-фіолетовими.
Після завершення цвітіння листя у розетці в’яне та відмирає. Проте на його місці поступово з’являється нове. Восени вся наземна зелена частина маку меконопсис відмирає. На початку весни з бруньок на кореневищі виростають нові молоді розетки. При правильному догляді за блакитним маком їхня кількість з роками лише зростає.
Блакитний мак меконопсис у саду: правила вирощування
За бажання можна спробувати виростити блакитний мак меконопсис з насіння. Проте цей спосіб розмноження не завжди дає потрібний результат. Труднощі зазвичай виникають на етапі пророщування та збереження ростків, що зійшли.
Насіння гімалайського маку не сходить без стратифікації. Тому перед посадкою його потрібно тиждень витримувати при температурі +18°С. Потім ще 2 тижні насіння слід тримати у холодильнику за температури +4…+5°С.
Висаджувати їх потрібно у прохолодну мінітеплицю. Постійна висока вологість – головна вимога при вирощуванні насіння блакитного маку меконопсис. При сухому та спекотному повітрі листя просто не розкриється.
Паростки меконопсису дуже примхливі. Їхня життєва сила настільки мала, що їм складно навіть укорінитися. Через це пересаджувати паростки блакитного маку на постійне місце слід з великою обережністю. Цвітіння при цьому способі розмноження меконопсис настає лише на 3-4 рік.
Ще один недолік цього способу розмноження блакитного маку – відсутність гарантії наявності у рослини пелюсток саме небесного кольору. Іноді так буває, що після 3-х років праці садівник виявляє на своїй клумбі маки з червоними чи жовтими квітами замість блакитних.
Саме тому простіше за все купити блакитний мак меконопсис у горщику. Однорічні саджанці у контейнерах наразі продаються у багатьох квіткових магазинах.
У цьому випадку слід пам’ятати, що маки меконопсис не люблять тисняви. Тому придбані квіти важливо якнайшвидше пересадити на клумбу. Зробити це можна протягом всього літа.
Ще один спосіб отримати чарівний блакитний мак у саду – наприкінці зими купити кореневища цієї рослини. Проте такий метод розмноження меконопсис має одну особливість.
Річ у тому, що кореневище блакитного маку можна висаджувати у ґрунт лише в останню декаду квітня. Щоб придбане кореневище не прокинулося раніше зазначеного терміну, його до посадки слід зберігати на нижній полиці холодильника.
Догляд за маком меконопсис та умови вирощування
Блакитні маки меконопсис – чудові літні квіти, які не лише добре ростуть у затінку, а й навіть полюбляють тінь. Яскраве проміння сонця їм протипоказано. Краще за все блакитний мак росте під пологом високих дерев на північному чи східному боці ділянки.
Меконопсис надає перевагу пухкому та плідному ґрунту з нейтральною чи слабокислою реакцією. Кореневища блакитного маку не переносе застою вологи, саме тому не слід саджати ці квіти у низинах.
Для нормального розвитку гімалайських блакитних маків ґрунт під ними не повинен пересихати та перегріватися. Тому краще за все використовувати для рослин мульчування торфом чи деревною тирсою.
Похолодання блакитний мак меконопсис переносе легко. Тому спеціального зимового укриття він не потребує. Восени роблять обрізку маків меконопсис за зразком обрізку кущів півоній. Частину стебла, що залишається на поверхні вкривають сухим листям чи тирсою.
Якщо дотримуватися усіх цих правил догляду, то блакитні маки будуть тішити своєю небесною красою з року в рік. Їхнє чарівне цвітіння варте всіх зусиль, щоб посадити меконопсис у саду.