Александр Дюма – відомий французький письменник, який зміг загорнути історію в обгортку зі справжніх пригод. Його романи засновані на історичних подіях та пов’язані з багатьма реальними політичними діячами. При цьому історія слугує лише тлом для розгортання пригод вигаданих персонажів та надає того антуражу, завдяки якому читач вірить у їх реальність.
Прізвище Дюма – від бабусі та допомога від друзів батька
Майбутній автор «Трьох мушкетерів» народився 24 липня 1802 р. у невеличкому містечку Вілле-Котре, розташованому неподалік від Парижу. Його батько – Томас-Александр був військовим та єдиним визнаним сином маркіза Ла Пелетрі, через сварку з яким узяв прізвище матері – темношкірої рабині Кессетті Дюма. Так що до історії Дюма-батько увійшов саме з її прізвищем.
Томас-Александр Дюма
Батька не стало, коли маленькому Александру було лише 4 роки. Його родина була не дуже багата, але мала добру репутацію серед аристократів. Тому шлях до успіху у майбутнього автора історичних романів розпочався майже, як у його найвідомішого літературного героя – гасконця д’Артаньяна.
Александр звернувся до друзів батька, та перебрався до Парижу, де отримав посаду у канцелярії паризького Пале-Роялі. Цікаво, що Дюма не мав освіти, і посаду йому надали лише через його чудовий почерк.
Мрія Дюма про драматургію та перші кроки до неї
Отримавши непогану посаду без освіти, юний Александр розумів, що без знань далеко не підеш. Саме тому він самостійно наздоганяв свої освітні прогалини: читав чимало мемуарів та творів класиків, відвідував театральні вистави.
Від свого колеги по канцелярії парубок дізнався про літературне життя столиці Франції, і ці розповіді захопили його. Юний Дюма вирішив неодмінно стати драматургом та зробив все на шляху до цієї мети.
Майбутній письменник захоплювався театральною постановою «Гамлет». Тому спочатку він навіть не сумнівався, що на літературній стезі йому потрібен саме напрям драматургії.
Творчість Александра Дюма – від драм для театру до історично-пригодницьких романів
Першим твором за підписом Дюма став водевіль «Полювання і кохання», який був поставлений на сцені театру у вересні 1825 р. Наступною у його творчості стала історична драма у дусі романтизму «Генріх 3 і його двір», яка отримала хвилю успіху на театральних помостах.
Саме цей твір вже набув перших характерних рис подальшої літературної діяльності Александра Дюма, де історія та історичні особистості влучно перепліталися з пригодами та вигаданою романтичною фабулою. Письменника приваблював романтичний історизм, який і виявився його шляхом до справжнього успіху.
Александр Дюма не прагнув до історичної правдоподібності. Йому важливо було надати своїм літературним героям таке тло для розгортання подій, при якому читачі та глядачі повірили б у їх реальність.
П’єси Дюма мали успіх на французькій сцені. Своєю творчістю він проклав шлях до успіху романтичної драми Віктора Гюго. Проте самому Дюма доволі швидко стало тісно у межах драматургії.
Вже у 1831 р. він опублікував свої 3 історичні оповідання, які, подібно до його драм, також знайшли свою зацікавлену аудиторію. Швидкий успіх спрямував Дюма серйозно поставитися до бажання створювати історичну прозу.
Александр Дюма – особливості творчості
До літературної діяльності він переніс все найкраще зі своїх драм. Захопливий сюжет, від якого неможливо відірватися, чітка композиція, цікаві діалоги та мелодраматизм стали головними рисами романів Александра Дюма. Кожен твір цього французького письменника має фатальні таємниці, сильні почуття та емоційність літературних героїв, яких на кожному кроці чекають якісь небезпеки та пригоди.
Дюма з легкістю нанизував, наче намисто, історичні факти на сюжетну лінію романів. Знаходячи цікаву історичну особистість, письменник створював навколо неї справжні літературні пригоди вже вигаданих ним героїв, кожен з яких також мав і певний реальний прототип, або ж деякі риси такої реальної людини.
Ще одна доволі цікава риса творів Александра Дюма – підкреслення важливості життя у моменті «тут і зараз». Його герої відтворені як живі постаті у певний проміжок часу, зараз, під час дій, а не у минулому чи майбутньому.
Мить їхнього життя у романах Дюма є максимально насиченою. Самі ж герої доволі енергійні та оптимістичні, живуть на повну, чим і захоплюють читачів.
Александр Дюма – мрії та реальнє життя письменника
Як зазначали сучасники письменника, Александр Дюма був дуже життєрадісною людиною. У письменницькій діяльності він втілював частку своїх мрій прожити не менш цікаве життя, ніж улюбленці читачів з його романів. Уява дозволяла Дюма розширювати у своїх творах межі доступного та можливого у своєму реальному житті.
Проте однією з найграндіозніших мрій Дюма, все ж втілених у реальність, став «замок» Монте-Крісто, на який письменник витратив чимало коштів та збережень. Ця споруда поєднувала різноманітні архітектурні стилі, що робило її дещо безглуздою.
Тут щодня безоплатно жили та харчувалися багато нероб, які користувалися доброзичливістю господаря та називали себе його «друзями та шанувальниками». При цьому сам письменник не брав жодної участі у розвагах.
Замкнувшись у власному кабінеті, він невтомно працював. Проте гроші закінчувалися, а «друзі» розчинилися, лише мова зайшла про необхідність грошової допомоги. Врешті-решт Александру Дюма довелося продати «замок Монте-Крісто» за безцінь.
За свого життя письменник мав чимало зв’язків та був одружений лише раз – на актрисі Іді Ферье. Врешті-решт пара розійшлася, але розлучення так і не було офіційно задокументоване. Поза шлюбом письменник мав 3-х дітей. З них узаконеним був Александр Дюма-син, що також став доволі відомим письменником та драматургом.
Александр Дюма-батько отримував значні гроші за свою літературну діяльність, але дуже швидко витрачав отримані гроші. Йому навіть довелося втікати від кредиторів з Франції до Бельгії.
Дух авантюризму та пригодницькі романи Дюма
Письменник багато подорожував та навіть брав участь у боротьбі за об’єднану Італію. Таким чином, якась частка авантюризму, наявна у героїв творів Дюма, була властива і йому самому.
Александр Дюма-батько увійшов в історію як один з найбільш читаних у світі французьких письменників. За своє життя він створив не лише чимало історично-пригодницьких романів, а ще й десятки томів подорожніх нотаток, мемуарів та історичних хронік.
Далеко не всі твори Дюма (а загалом це близько 400 романів) призначені до суто розважального читання. Проте найбільш відомими стали ті, що до цього часу захоплюють пригодницьким духом все нових читачів. Александр Дюма мріяв завоювати весь світ своїм пером, і, судячи по численних перекладах його творів та безлічі екранізацій, йому це вдалося.