Ящірки – прісноводні плазуни, родина яких налічує понад 6000 видів. Вони можуть значно різнитися за габаритами – від мініатюрних хамелеонів до гігантських комодських варанів. Нижче наведені найбільші ящірки у світі з фото та описом.
Великі ящірки: аргентинський чорно-білий чи гігантський тегу
Ця велика ящірка також відома як велетенський тегу. Довжина тіла у дорослих особин може сягати 1,2-1,4 м.
У родині тегу ця велика ящірка є найбільшою. Зустрічається вона у напівпустелях, савані та тропічних лісах Південної та Центральної Америки.
Чорно-білий тегу може переміщуватися з величезною швидкістю, але винятково на короткі дистанції. Також це одна з небагатьох ящірок, яка здатна регулювати температуру протягом репродуктивного періоду.
Гігантські тегу всеїдні. Вони харчуються комахами, равликами, павуками та безхребетними.
Великі ящірки: смугастий варан чи карабагойя
Ці великі ящірки є ендеміками тваринного світу Південно-Східної Азії та Південної Азії. У цьому регіоні світу існує величезна кількість цих варанів. Найбільші їх популяції населяють Шрі-Ланку, північний схід Індії, Малайський півострів та острова Індонезії.
Розмір тіла у смугастого варана може сягати 1,5-2 м, а вага – до 1 кг. У цих великих ящірок доволі масивне тіло та міцні щелепи. Чуткий нюх дозволяє їм відчувати наявність здобичі навіть на значній відстані.
Великі ящірки з фото: гелодерма аризонська чи жилатьє
Це велика отруйна ящірка зустрічається у пустелях Чіуауа, Мохаве та Сонора на північному заході Мексики та на південному заході США. Свою англійську назву «хіла-монстр» вона отримала від річки Хила в Аризоні.
Тіло у ящірки жилатьє чорного кольору, з жовтими, помаранчевими та рожевими візерунками. Майже 95% свого життя вона проводить у підземних норах.
На поверхню ці великі ящірки виповзають лише, щоб погрітися на сонці та спіймати здобич. Полюють вони зазвичай на новонароджених ссавців.
Також ці ящірки можуть їсти пташині яйця та пташенят. Здатність накопичувати жир дозволяє жилатьє кілька тижнів обходитися без полювання.
До уваги! Укус ящірки жилатьє може призвести до загибелі людини.
Найбільші ящірки: дракон Сальвадорі
Цей великий варан – ендемік Нової Гвінеї, де він є найбільшою ящіркою острова. Особливо габаритний вигляд йому надає величезний хвіст завдовжки до 2,5 м. Ця ящірка також відома під назвою «крокодиловий варан».
Деякі особини дракона Сальвадорі за своїми габаритами перевищували навіть комодського варана. Останній офіційно визнаний найдовшою ящіркою на планеті.
Зустрічаються дракони Сальвадорі у прибережних тропічних лісах та серед мангрових боліт у південній частині острова Нова Гвінея. Харчуються вони переважно падлом, птахами, яйцями та дрібними ссавцями.
Найбільші ящірки планети: білогорлий варан
Ці варани – найбільші ящірки Африки. Зустрічаються вони на півдні, сході та у центральній частині африканського континенту. Довжина тіла у білогорлого варана у межах від 60 см до 2,8 м. Вага може сягати 15-17 кг.
Живуть ці величезні ящірки на деревах, подалі від води. Вони дуже агресивно захищають свої території, кусаючи потенційного ворога.
Нерідко ці варани атакують жертву за допомогою свого міцного хвоста. Дослідження стверджують, що ці великі ящірки значно розумніші за більшість своїх родичів.
Найбільші ящірки у світі: гігантський варан
Ці найбільші варани у світі зустрічаються на теренах Австралії. Довжина тіла у них сягає до 2,5 м, а вага – до 15 кг.
Зустрічаються ці величезні ящірки у пустелях Південної та Західної Австралії. Ущелини та скелі – типове середовище існування цих великих варанів. Зазвичай ці плазуни намагаються триматися якнайдалі від місць існування людей.
Найчастіше за все гігантські варани полюють на комах, рибу, дрібних ящірок, щурів та кроликів. Найбільші особини можуть нападати на динго, вомбатів та навіть кенгуру. У разі загрози життю ці великі ящірки рятуються втечею чи падають на землю та вдають вмерлих.
Найбільша ящірка у світі: комодський варан чи комодський дракон
Ця ящірка є найбільшою з усіх, що наразі живуть на Землі. Довжина тіла у комодського варана сягає до 3 м, а вага – до 70 кг.
Ці величезні ящірки – ендеміки фауни Малих Зондських островів Індонезії. Зустрічаються вони переважно на острові Комодо, Флорес, а також Падар, Рінка та Гілі-Мотанг.
Комодський дракон має довгу пласку голову з округлою мордою, величезний хвіст, міцні лапи та товсту шкіру, вкриту лускою. Ці величезні ящірки можуть нападати навіть на оленів та водяних буйволів. Також вони полюють на диких свиней та споживають падло.
Відомі випадки нападів комодського дракона на людей. Слина цих ящірок отруйна. Водяний буйвіл від укусу комодського варана може померти менш ніж за 12 годин саме через наявність отрути у слині плазуна.