Дипладенія чи мандевіла – квітуча ліана, що вперше була виявлена у субтропічних та тропічних лісах Південної Америки. Наразі ця екзотична рослина використовується садівниками з усього світу для декорування терас, садів, балконів та кімнат. Квіти дипладенії можуть мати різноманітні відтінки залежно від виду – від коралових та молочних до насичених вишневих.
Дипладенія чи мандевіла – класифікація та трохи історії
«Роковими» квіти дипладенії були названі не випадково. Молочко, що виділяє листя цієї рослини, має отруйні властивості. Саме тому догляд за мандевілою потрібно виконувати винятково у рукавичках.
Дипладенія належить до родини Барвінкові. Інша назва цієї квітучої ліани – мандевіла була надана на честь Генрі Джона Мандевіла – дипломата з Великої Британії, який захоплювався ботанікою. Раніше помилково вважали, що ці назви стосуються двох різних рослин.
Крім того, дипладенія має чимало ліричних народних назв. Серед них – бразилійський жасмін, болівійська троянда та мексиканське дерево кохання.
Остання назва краще за все відображає чутливу природу рослини. Складно уявити більш відповідну прикрасу для молодої дівчини, що збирається на побачення, ніж ніжна ароматна квітка мандевіли.
Дипладенія – квітка пристрасті у домашніх умовах
Оскільки на батьківщині цієї екзотичної рослини панує нескінчене літо, то навряд чи вона зможе звикнути до інших умов. Тому на відкритому повітрі квіти мандевіли, якій протипоказані холодні дощі та вітри, зазвичай не вирощують. Проте догляд за дипладенією у квартирі чи будинку не настільки складний, як може здатися на перший погляд.
Освітлення
Для вирощування дипладенії найкраще за все підходить вікно, розташоване зі східного боку. Рослина чутко реагує як на відсутність сонячного світла, так і на пряме потрапляння проміння сонця. Тому влітку важливо забезпечити квіткам дипладенії затінення, щоб яскраві промені не пошкодили ніжне листя.
Температурний режим та вологість
Оптимальна температура для правильного росту та цвітіння дипладенії у межах +24…+26°С. Влітку допустимі й вищі показники – до +35…+37°С.
Дипладенія у домашніх умовах потребує постійного зволоження повітря. Ця вимога буде вважатися виконаною, якщо 2-3 рази на тиждень обприскувати рослину звичайною водою.
Полив
У теплу пору року потрібно поливати мандевілу доволі часто, до 3-х разів на тиждень. З настанням вересня полив зменшують, а взимку дипладенія непогано обходиться й без значної кількості води.
З грудня по березень рослину поливають лише у міру повного висихання ґрунту. Щоб уникнути появи грибкових захворювань при рясному поливі, дипладенії слід забезпечити якісний дренаж.
Ґрунт
Мандевіла полюбляє родючий, але пухкий ґрунт. До його складу обов’язково повинен належати торф та пісок (підходить й цеглина крихта), що надає землі розсипчастості.
Розмноження дипладенії чи мандевіли
У квіткових магазинах можна відшукати насіння дипладенії. Проте при їх покупці слід пам’ятати, що пророщення насіння мандевіли у домашніх умовах відбувається дуже повільно.
Цей процес може затягнутися до 2-4 місяців. Щоб збільшити схожість посіву, слід не допускати пересихання ґрунту та регулярно слідкувати за його вологістю.
Посадка живців мандевіли дозволить швидше насолодитися цвітінням її чарівних квітів. Живець з кількома парами листочків укорінюється у суміші торфу та піску.
Контейнер з живцями накривається плівкою для досягнення парникового ефекту. Хоча б раз на тиждень потрібно знімати плівку для кращого приживання рослини. Вже за 3 місяці дипладенію можна пересаджувати до повноцінного горщика.
Дипладенія – догляд взимку
Дипладенія взимку припиняє активний ріст. Перехід до стадії спокою найчастіше за все відбувається у січні. Не слід намагатися забезпечити рослині штучні субтропічні умови.
Дипладенія спокійно переживає зиму у прохолодному місці зі стабільною температурою не вище за +17°С. Значно гірше вона буде відчувати себе взимку у сильно нагрітій кімнаті з сухим повітрям.
Мандевілу не слід залишати на зиму на підвіконні. Проте також не припустима й наявність поблизу рослини приладів опалення. Додаткове освітлення потрібно лише, коли температура повітря не знижується більш як на +14°С.
Обрізка та підживлення дипладенії
Що полегшити догляд за мандевілою взимку, восени, при настанні перших холодів потрібно зробити обрізку пагонів. Зрізають всі молоді відростки. Потрібно залишити лише 30% пагонів від місця розгалуження центрального стовбура.
Ця процедура абсолютно не шкідлива для рослини. Завдяки цьому мандевіла швидше відновиться після зимового періоду спокою та дасть більше нових пагонів навесні.
Корисний вплив на цвітіння дипладенії буде й від періодичних провітрювань рослини після зимівлі. Також у період росту бажано використовувати універсальні добрива з високим вмістом фосфору.
При правильному догляді дипладенія буде тішити погляди своїми вишуканими квітами ціле літо. Не слід забувати, що ліани мандевіли можуть сягати декількох метрів завдовжки. Тому варто потурбуватися про встановлення підтримувального каркасу для них.