Рослини-хижаки – унікальна флора, здатна ловити комах та дрібних тварин та харчуватися ними. Таким чином хижа рослинність отримує корисні речовини, яких недостатньо у бідному ґрунті, де вона росте. Нижче наведені найвідоміші рослини-хижаки з фото та описом.
Як полюють та харчуються рослини-хижаки?
У світі налічується понад 400 видів хижих рослин. Переважна більшість з них росте на теренах Північної Америки, Азії та Австралії.
Рослини-хижаки зазвичай ростуть на болотах чи в іншій місцевості, де ґрунт не збагачений корисними речовинами та мінералами. Щоб подолати цей недолік свого середовища існування, вони еволюціонували таким чином, щоб мати змогу ловити комах та іншу здобич.
Переважна більшість хижих рослин є комахоїдними. Проте деякі різновиди можуть ловити та перетравлювати навіть дрібних безхребетних та ссавців.
Задля привертання потенційної здобичі рослини-хижаки мають різноманітні риси пристосування. Вони отримали ці навички внаслідок еволюції з метою виживання у несприятливих ґрунтових умовах.
Деякі види хижих рослин мають яскраве листя та пелюстки з клейкою рідиною на кшталт сиропу на їхній поверхні. В інших рослин-хижаків є липкі тичинки або шипи для захоплення комах, що потрапляють у таку пастку. Окремі різновиди мають форму глечика чи трубки, заповненої рідким сиропом, в якому тоне здобич.
Коли комаха спіймана, рослина-хижак використовує для її перетравлення ферменти, що виділяють залози її листя. Таким чином вона розчиняє свою здобич та отримує потрібні поживні речовини, що дозволяють виживати у несприятливих умовах росту.
Венерина мухоловка – одна з найвідоміших хижих рослин
Венерина мухоловка – один з видів хижих рослин, який можна купити у квіткових магазинах. У дикій природі вона поширена на болотах, розташованих на Атлантичному узбережжі Сполучених Штатів. Флорида, Північна та Південна Кароліна – американські штати, на теренах водно-болотних угідь яких зустрічається ця хижа рослина.
Венерина мухоловка має дивовижний вигляд, завдяки якому її легко впізнати. Вона нагадує мишоловку. Пастка венериної мухоловки утворюється двома круглими листками з шипами на краях.
Крихітні чутливі ворсинки на поверхні цієї рослини-хижака відчувають, коли комаха торкається листя. Останнє при цьому стулюються, наче капкан. Венерина мухоловка виділяє червоний сік, завдяки якому перетравлює свою здобич протягом тижня.
Чутливі ворсинки венериної мухоловки влаштовані таким чином, що реагують винятково на живу здобич. Якщо до них потрапить щось неїстівне чи занадто маленьке, ця рослина-хижак просто не стане витрачати на неї свою енергію. То ж слід враховувати, що венерина мухоловка навіть у домашніх умовах потребує живої здобичі.
Відомі рослини-хижаки з фото: росичка
Хоча ця хижа рослина належить до тієї ж родини Росичкові, що й венерина мухоловка, зовні вона значно відрізняється. Вона також зустрічається на болотах та у заболочених місцях. Проте ареал поширення росички значно ширший та охоплює всі континенти, крім Антарктиди.
Існує чимало видів росичок, але у флорі України поширені лише три з них. Найвідомішою серед них є росичка круглолиста.
Вона сягає заввишки лише 10-15 см, а легко впізнаний вигляд їй надає розетка червоних круглих листочків. На краях у них помітні блискучі крапельки липкого слизу, що нагадує нектар.
Саме ця особливість привертає увагу комах до росянки. Щупальця на листі цієї рослини-хижака захоплюють потенційну здобич, коли та приклеюється до слизу. Далі росичка перетравлює комаху, отримуючи з неї корисні речовини.
Хижі рослини з фото: альдрованда пухирчаста
Ці рослини-хижаки також належить до родини Росичкові, проте є менш відомими. Пов’язано це як з непримітним виглядом альдрованди, так і з її поширенням не на суходолі, а у воді.
Ця хижа рослина нагадує водорості. Росте вона переважно в озерах стариць на теренах Європи, Африки, Азії та Австралії. Попри доволі великий ареал поширення, ця рослина-хижак належить до видів, яким загрожує зникнення.
Альдрованда не має коріння та вільно плаває у воді. На її ниткоподібному стеблі густо розташоване дрібне листя, що має чутливі волоски. Останні при стиканні спрацьовують як механізм капкана.
Листя при цьому захоплює свою здобич та утримує її, аж поки та не буду повністю перетравлена. Харчується ця хижа рослина переважно дрібними личинками водних комах.
Відомі рослини-хижаки: дарлінгтонія каліфорнійська
Ця хижа рослина є ендеміком американської флори. У дикій природі вона зустрічається винятково на болотах східного узбережжя Північної Америки. Найчастіше за все дарлінгтонія зустрічається у заболочених місцевостях Каліфорнії та Орегону.
Ця рослина-хижак ще відома як «лілія-кобра» через свій специфічний вигляд, що нагадує капюшон відомої отруйної змії. Її пелюстки нагадують роздуту кулю з двома листками, що звисають наче ікла. До того ж ця хижа рослина має специфічний візерунок, що здається поглядом якоїсь фантастичної істоти, що виглядає з болота.
Для привертання уваги комах дарлінгтонія використовує аромат з яскравих пелюсток, що нагадують клешні краба. Потенційна здобич, яка заповзе до них, заплутується серед багатьох дрібних волосинок. Назад вона вже не може повернути, а при переміщенні вперед потрапляє до центру органів травлення цієї рослини-хижака.
Хижі рослини, що харчуються комахами: товстянка
Ця рослина-хижак поширена на американських болотах та у заболочених місцевостях Європи. Зазвичай вона росте у вологих місцях або поблизу води. Деякі види товстянки є епіфітами, що ростуть на деревах та мохах. Також ці рослини-хижаки можуть зустрічатися навіть високо у горах.
Товстянка має липке листя, яке приваблює, ловить та перетравлює комах. Лише-но здобич опиниться на листочках, останні згортаються та виділяють ферменти. Завдяки цьому товстянка перетравлює спійману комаху та отримує з неї поживні речовини.
Дивовижні рослини-хижаки: непентес
Цей рід хижих рослин налічує 120-130 видів. Переважна більшість з них зустрічається у дуже вологому середовищі на теренах Південно-Східної Азії, Мадагаскару, Західної Океанії та Північної Австралії.
Непентес легко впізнати за формою глечика. Починається він як маленький бутон, а потім поступово розширюється до форми трубки-пастки. Непентес приваблює комах солодким липким нектаром та яскравим забарвленням пелюсток.
Потенційна здобич летить на привабливий аромат всередину «глечика» та тоне у нектарі. Великі різновиди непентеса можуть перетравлювати навіть дрібних безхребетних (мишей, ящірок, пацюків).
Хижі рослини: сарраценія
Ці рослини-хижаки поширені на півдні Північної Америки та у південно-східних регіонах Південної Америки. Раніше вони зустрічалися лише у дикій природі, а зараз нерідко вирощуються у садах з метою знищення комах.
Подібно до непентеса, сарраценію також нерідко звуть «комахоїдним глечиком». Пов’язано це зі своєрідною формою рослини, що нагадує трубу чи вазу. Сарраценія виділяє липку нектароподібну речовину у трубчасте листя. Цей аромат приваблює комах, які потрапляють до «глечика» та тонуть у ньому.
Сарраценія пурпурова має вигляд фіолетового глечика завдовжки 30 см. На його верхньому краю розташована пелюстка, що нагадує губу. Комаха сідає на цю слизьку поверхню та сковзає донизу «глечика», що стає для неї місцем загибелі.
Існує 10 видів сарраценії. Забарвлення рослини може різнитися залежно від різновиду. Головну здобич цих рослин-хижаків становлять мухи, мурахи, павуки та метелики.
Рослини-хижаки з назвами та фото: росолист
Ця одна з небагатьох хижих рослин, що зустрічається не у вологому середовищі. Росолист росте у посушливих регіонах Іспанії, Португалії та Марокко.
Ця хижа рослина ще відома під назвою «португальська росичка». Проте належить вона до окремої родини Росолистові, в якому представляє єдиний наявний вид.
Росолист має листя, згорнуте на краю у спіраль. Воно сягає до 20-40 см заввишки. Листя вкрите запашною рідиною з медовим ароматом, що приваблює комах. Рослинні залози виробляють цей ароматний слиз так швидко, що нерідко він стикає по листю донизу.
Крім того, росолист має трохи менше листя, що сприяє перетравленню спійманої здобичі. Квітне ця рослина-хижак яскравими жовтими квітами з лютого по травень.
Водні рослини-хижаки: пухирник
На відміну від більшості зазначених видів, ці рослини-хижаки ростуть не на суші, а у воді. Існує понад 250 видів пухирника. Зазвичай ці хижі рослини ростуть у прісноводних водоймах або на їхньому вологому узбережжі. Поширені вони по всьому світу, крім Антарктиди.
Пухирник може рости як на поверхні водойми, так і під водою. Попри мініатюрні розміри, ця хижа рослина відрізняється складним механізмом захоплення комах порівняно з венериною мухоловкою.
Пухирник не реагує на зовнішні подразники. Замість цього він утворює вакуум, який затягує дрібні живі організми: пуголовок, личинок комарів, водяних бліх.
Хижі рослини світу: бібліс
Ці рослини-хижаки поширені на болотах Австралії та Папуа-Нової Гвінеї. Існує 7 їх різновидів, перший з яких був відкритий у 19 ст. Наразі за цими хижими рослинами «полюють» колекціонери рідкісних рослин з усього світу.
Бібліс має довге кругле листя з безліччю волосків та залоз, що виділяють липкий секрет, що нагадує сльози. Принцип полювання цієї комахоїдної рослини схожий на той, що використовує росянка.
Проте у нектарі бібліса відсутні ферменти для травлення та бактерії. Тому науковці досі сперечаються, як саме ця хижа рослина перетравлює свою здобич.