Китоголов – один з найдивовижніших птахів у світі. Зовні він скоріш за все нагадує вимерлого птеродактиля, ніж своїх найближчих родичів – пеліканів, чапель та лелек. Саме тому класифікація китоголова досі викликає чимало суперечок серед науковців.
Китоголов – дивовижний птах з рисами пелікана, лелеки та чаплі
Офіційно світ дізнався про існування китоголова у 1849 році, а через рік з’явився його детальний опис. Проте, ще задовго до цього дивовижний птах, схожий на динозавра, був добре відомий стародавнім єгиптянам та арабським мандрівникам.
Саме останнім китоголов завдячує появі назви «Абу Маркуб», що у перекладі означає «черевик батька». Звучить дивно, але дуже добре описує незвичний вигляд птаха.
Великий дзьоб китоголова сягає майже 23 см завдовжки та 10 см вшир. Зовні він справді нагадує величезний розтоптаний черевик. Кінцівка дзьоба китоголова загнута донизу та має гострий шипоподібний виступ-гачок.
Під час відпочинку птах притискає величний дзьоб до тіла. Таким чином він уникає значного навантаження на свою тонку та слабку шию. Саме у такій позі птах китоголов очікує свою здобич у засідці серед очерету.
Латинська назва птаха перекладається як «китоголовий». Вона підкреслює дивовижний вигляд китоголова. Шия у цього птаха коротка та товста, майже непомітна. Через це здається, що величезна голова майже злита з гігантським тілом.
Птах китоголов – єдиний представник родини Китоголові. Спочатку він належав до Пеліканоподібних. Величезний дзьоб та плануючий політ з дивовижною посадкою на воду надає китоголову подоби до пеліканів. Проте згодом птах був зачислений до Лелекоподних, через що ще відомий як китоголовий лелека.
За аналізом ДНК китоголов тісніше пов’язаних з Чаплевими. З ними його споріднює наявність двох крупних пудреток. Не випадково китоголов ще відомий як «королівська чапля». Розміри у нього й справді королівські.
Як виглядає китоголов? Опис птаха
Висота тіла у китоголова сягає 1,2 м, а вага – у межах 4-7 кг. Самці зазвичай трохи більші за самиць. Проте нічим іншим вони між собою не відрізняються. На голові у китоголова помітний невеликий пучок пір’я, що утворює подобу гребінця.
Оперення має сірувато-синій відтінок, тоді як голова – темно-сіра, а ноги – чорні. Нижня частина тіла у китоголова відрізняється найсвітлішим сірим відтінком. Пташенята мають темніше забарвлення оперення, ніж дорослі птахи. Новонароджені пташки вкриті сріблясто-сірим пухом.
Дзьоб китоголова має солом’яний відтінок з сірими розмивами. Голова нерідко ширша, ніж тіло, а шия та лапи дуже тонкі, що надає птаху дивовижного вигляду.
Також затамовує погляд й величний розмах крил китоголова, що сягає 2,3 м. Під час заходу на посадку птах нагадує величезний авіалайнер. На землі він виглядає не менш велично та грізно.
Китоголов поряд з людиною здається справжнім велетнем. На відміну від чапель, ці птахи людей зовсім не бояться. Вони можуть підпускати до свого гнізда на відстань менш, ніж 2 м та при цьому не робити ніяких загрозливих дій. Ці птахи обмежуються лише прямим поглядом у вічі людини.
Через величезний дзьоб вираз обличчя китоголова складно назвати доброзичливим. Саме тому складно повірити, що цей величний птах не несе загрози для людини. Китоголов справді доброзичливий та не виявляє агресії до людей.
Ці птахи використовують всхідні потоки (терміки), щоб піднятися на значну висоту та парувати над місцем свого існування. При польоті китоголов повністю втягує шию.
Голос китоголова
Королівська чапля – доволі мовчазний болотяний птах. Подібно до лелек, для спілкування з родичами він зазвичай використовує стукіт дзьобом. Саме таким чином китоголови «знайомляться» у шлюбний період та спілкуються один з одним під час виведення потомства.
Інколи китоголов може видавати подобу звуків мичання чи хохотіння. Проте зазвичай ці скритні птахи воліють мовчати та старанно приховувати свою присутність.
Де живе китоголов?
Китоголов – ендемік африканських боліт, що розташовані на південь від Сахари. Він зустрічається у більшості країн Західної Африки. Проте майже всюди птах має невеликі популяції.
Китоголов мешкає у Південному Судані, на півночі Уганди, на сході Конго та Руанди. Також він зустрічається на заході Танзанії та у північно-східній частині Замбії. Поодинокі випадки спостереження китоголова фіксувалися у Кенії, у південно-західній частині Ефіопії та на півночі Камеруну.
Раніше у багатьох африканських племенах цей болотяний птах вважався вісником нещасть. Тому місцеві намагалися знищувати його. Наразі найбільша популяція китоголова зустрічається лише на болотах Південного Судану.
Поведінка та спосіб життя китоголова
Довгі ноги з широко розставленими пальцями без перетинок дозволяють китоголову з легкістю переміщуватися заболоченою місцевістю. Сірувато-синє забарвлення оперення забезпечує птаху ідеальне маскування на болотах.
Подібно до чаплі, китоголов може тривалий час стояти завмерши на мілководді. Полює він зазвичай на світанку.
Хоча іноді може блукати у пошуках їжі й вдень. Наявність гострого гачка на кінці дзьоба дозволяє цьому величному птаху легко оглушувати та захоплювати здобич.
Китоголов – птах, що веде осілий спосіб життя та не мігрує. Лише недостатня кількість їжі та вторгнення людини можуть змусити його до сезонних міграцій у межах свого ареалу. Вдень китоголов ховається серед заростей папіруса та тросника, де й очікує на свою здобич.
Що їсть та як полює птах китоголов?
Риба – основа раціону китоголова. Соми та протоптери – улюблена здобич цього птаха. Саме на них він найчастіше за все полює, але не відмовляється й від інших варіантів.
Крім риби, китоголов ловить жаб та змій, равликів та гризунів, черепах та навіть маленьких крокодилів й дрібних водоплавних птахів. Величезний дзьоб дозволяє йому полювати на крупнішу здобич, ніж у більшості інших болотних птахів. Зазвичай риба, яку споживає китоголов, важить до 0,5 кг.
Ці болотні птахи Африки відрізняються дивовижною терплячістю. Вони по декілька годин можуть стояти завмерши, в очікуванні потенційної здобичі. Також китоголов може повільно ходити мілководдям. Хоча зазвичай цей птах полює на мілині, він також може заходити й на глибину, що сягає йому до черева.
Китоголови ніколи не полюють поряд зі своїми родичами. Навіть створивши пару, вони надають перевагу полюванню наодинці, на відстані не менше 20 м від потенційних конкурентів. Територія, де полює один китоголов, може охоплювати площу у 3 кв. км.
Коли птах помічає потенційну здобич, він стрімко кидається до неї та атакує своїм міцним дзьобом. Потім китоголов відкидає водорості від своєї їжі та ковтає її.
Розмноження китоголова
Ці африканські птахи воліють жити поодинці. Лише під час шлюбного періоду вони утворюють моногамні пари. Сезон розмноження у китоголовів може відрізнятися залежно від певної країни Африки. Проте зазвичай він співпадає з початком сухого сезону.
Шлюбні ритуали китоголова майже невідомі. Науковці знають лише, що ці птахи демонструють свою зацікавленість у партнері кивками та клацанням дзьобом.
Гніздо китоголова – це величезна (до 2,5 м у діаметрі) платформа з троснику та папіруса, з шаром трави поверх них. Зазвичай воно розташоване у найменш примітному місці на болоті. Китоголови полюбляють створювати гніздо на невеликому острівці.
Самиця відкладає 1-3 яйця протягом 5 днів. Зазвичай виживає лише 1 пташеня. Яйця самиця китоголова висиджує винятково уночі. Через місяць на світ з’являються пташенята, вкриті сірим пухом.
Вже від народження вони мають на кінчику дзьоба маленький гачок. Батьки спочатку годують їх їжею, яку відригують самі. Через місяць після народження пташенята китоголова вже можуть харчуватися повноцінною їжею.
Лише на завершення 3 місяця життя вони можуть виходити за межі батьківського гнізда, а літати навчаються у віці 4-х місяців. Потім ще місяць пташенята китоголова залежать від батьків. Власне потомство вони створюють лише з 3-го року життя. У дикій природі китоголов живе до 35-37 років.
Загрози життю китоголова
Китоголов – дивовижний, але доволі рідкісний птах. Загальна його популяція у дикій природі сягає 10-15 тисяч особин. Певні цифри складно визначити через важкий доступ до місць існування цих птахів.
Китоголови у неволі розмножуються дуже рідко. У дикій природі щороку виживає лише 10% від всього потомства цих птахів.
Головні вороги китоголова – крокодили, які зустрічаються на всіх болотах Африки. Під час повільного польоту цей птах може стати жертвою швидких хижих птахів – яструбів та коршунів. Яйця китоголова нерідко крадуть ворони.
Проте максимальну загрозу для цих птахів становлять люди. Мешканці багатьох країн Африки полюють на китоголовів з метою їх продажу.
Вартість китоголова варіюється від 10 до 20 тисяч доларів. Через це він має славу одного з найдорожчих птахів для зоопарків. Пожежі та осушення боліт заради створення нових місць під пасовища також спричиняє чималий негативний вплив на популяцію китоголовів в Африці.
ТОП-4 цікаві факти про китоголова
1. Науковець А. Брем назвав китоголова «одним з найдивовижніших птахів Африки». Особливу відомість королівська чапля набула завдяки книзі Бенгта Берга про подорож Суданом, яка була перекладена на різні мови світу.
2. Згідно мікроскопічному аналізу, яйця китоголова мають таку ж структуру, як у пеліканів. Дослідження 1995 року підтвердили родинні зв’язки цих двох давніх птахів.
3. Серед африканських племен існувало повір’я, згідно з яким можна викликати шторм, якщо під час подорожі човном промовити назву цього птаха.
4. Під час розмноження китоголов використовує свій великий міцний дзьоб як охолоджуючий душ для майбутнього потомства. У сильну спеку він зачерпує їм воду та поливає яйця. Таким чином китоголов рятує від руйнівної спеки й майбутніх пташенят.