Мультфільм «Дванадцять місяців» (1956) – одна з найпопулярніших новорічних казок. Історія про пошуки пролісків у зимовому лісі, написана Самуїлом Маршаком, була перетворена на мальовану анімацію режисером Іваном Івановим-Вано. Чудовим мальованим мультфільм з застосуванням техніки ротоскопіювання став одним з найвідоміших у творчості популярного мультиплікатора.
Як виник мультфільм «Дванадцять місяців»: історія створення
Казка «Дванадцять місяців» була створена Самуїлом Маршаком у 1942-43 роках. За основу казкового сюжету поет узяв словацьку казку, яка своєю чергою базувалася на стародавній богемській легенді про 12 місяців.
В оригінальній історії не було ні принцеси, ні професора, які з’явилися вже у мультфільмі. Головними героями легенди були лише мачуха зі своєї дочкою та падчерка.
Спочатку Маршак створював казкову історію як п’єсу для театральних постанов. Вже згодом, він у співавторстві з Миколою Ердманом написав сценарій для однойменного мультфільму Іванова-Вано.
Про екранізації казки «Дванадцять місяців»
Цікаво, що казка «Дванадцять місяців» в інтерпретації Маршака якимось дивним чином потрапила до відомого вже на той час мультиплікатора Волта Діснея. Він зацікавився цією історією, та навіть написав листа її автору, щоб отримати дозвіл на екранізацію у вигляді мультика.
На жаль, пошта у ті часи ще не була електронною, а з за кордону, якщо й доходила, то з величезними затримками. Тому співпраці з Діснеєм не судилося відбутися.
Вже пізніше, у 1980-му році з’явилася японська екранізація цієї казки у жанрі аніме. У прокат вона вийшла під назвою «Ліс – живий».
Проте найбільш відомою екранізацією казки Маршака про 12 місяців став однойменний фільм Анатолія Граника, який вийшов на екрани у 1972 р. При цьому мультфільм «Дванадцять місяців» Іванова-Вано став першою екранізацією новорічної казки Маршака, яка спочатку з’явилася у вигляді театральної постанови 1947 р.
Хто створював персонажів мультика «Дванадцять місяців» (1956)?
Над створенням мультиплікаційних персонажів «Дванадцяти місяців» працювало чимало відомих художників-мультиплікаторів, включаючи Федора Хитрука, відомого плідною співпрацею з Івановим-Вано, та Фаїну Епіфанову, яка майже 40 років пропрацювала у мультиплікаційній студії.
Також над малюнками персонажів мультика «12 місяців» (1956) працював Борис Бутаков, відомий як творець майже сотні популярних мультфільмів. Як художник-мультиплікатор він створював такі мультиплікаційні шедеври як «Снігурка» (1952), «Пригоди Буратіно» (1959), «Дикі лебеді» (1962) та чимало інших.
Свій художній внесок у мультфільм «Дванадцять місяців» Іванова-Вано також зробив Костянтин Чикін, відомий за мультиками «Золота антилопа» (1954), «Зачарований хлопчик» (1955) та «Снігова королева» (1957). Працював над створенням героїв «12 місяців» й Микола Федорів, відомий своєю плідною співпрацею з Івановим-Вано як художник-мультиплікатор.
Хто озвучував героїв мультфільму «Дванадцять місяців» (1956)?
Мультфільм Іванова-Вано за казкою «12 місяців» відомий не лише плеядою відомих художників-мультиплікаторів, но і голосами відомих акторів, які озвучили героїв. Найбільш впізнаний з них належить Георгію Віцину. Актору для озвучення у мультику дісталися другорядні персонажі, включаючи ворона, місяць Лютий та глашатая у зеленому.
Голосом падчерки у мультфільмі «Дванадцять місяців» (1956) розмовляє акторка Людмила Касаткіна. За своє творче життя вона зіграла чимало ролей на театральній сцені та у кіно. Проте справжні поціновувачі мультфільмів легко впізнали би акторку за голосом пантери Багіри з циклу мультфільмів про Мауглі 1967-71 років.
Місяць Квітень у мультфільмі «12 місяців» озвучив Олексій Консовський, відомий за роллю Принца у казці «Попелюшка» (1947) та роллю Чарівника у «Звичайному диві» 1964 р. Актор також відомий озвученням багатьох чоловічих персонажів у популярних мультфільмах. Його голосом розмовляє королевич Єлісей у «Казці про мертву царівну» та Олень у «Сніговій королеві».
Мультфільм «Дванадцять місяців»: хто озвучував королеву, професора, мачуху та її доньку?
Голос королеви з мультика «Дванадцять місяців» 1956 р. належить Галині Новожиловій. Відома акторка за час своєї творчої діяльності озвучила героїв багатьох популярних мультфільмів, включаючи чимало мультиплікаційних робіт Івана Іванова-Вано.
Професор у мультфільмі «Дванадцять місяців» (1956) розмовляє голосом актора театру та кіно Ераста Гаріна. Він багатьом глядачам добре відомий за роллю професора Мальцева у фільмі «Джентльмени удачі» (1971) та ролі короля у казці «Попелюшка» (1947). Також Ераст Гарін озвучив чимало персонажів популярних мультиків, включаючи гуся Мартіна у «Зачарованому хлопчику» та ослика Іа у «Вінні-Пух та день турбот» (1972).
Мачуху у мультику «Дванадцять місяців» Іванова-Вано озвучила Тетяна Баришева. Акторка багатьом добре запам’яталась за роллю бабусі Олі у фільмі-казці «Королівство викривлених дзеркал» (1963) та епізодичній ролі у казці «Морозко» (1964). У мультфільмах акторка найчастіше за все озвучувала бабусь.
Доньку мачухи у мультфільмі Іванова-Вано озвучила Юлія Юльська. Акторка відома у першу чергу театральною діяльністю та озвученням переважно епізодичних персонажів багатьох мультиків. Вона також озвучувала Морську відьму у мультику «Русалонька» (1968).
Музика та пісні у мультфільмі «Дванадцять місяців»
Музику до мультфільму Іванова-Вано «Дванадцять місяців» написав композитор Моісей Вайнберг. Музичні композиції для кіно та мультиплікаційних історій він почав активно створювати з 1954 р.
Тому можна стверджувати, що музика для мультфільму «Дванадцять місяців» (1956) стала одним з перших кроків композитора у цьому напрямку. Згодом він створив доволі популярні композиції для мультиків про Вінні-Пуха та лева Боніфація.
Для мультфільму «Дванадцять місяців» Іванова-Вано Моісей Вайнберг написав такі музичні композиції як «Кінець зими», «Королева їде», «Вальс», «Не проїхати, ні пройти», а також музичний вступ. Крім того, на його музику покладено 2 пісні з мультика – «Гори, гори ясно», яку виконують 12-ть місяців, та «Пісня вовка».